DONOR - Jeviště snů
Ačkoliv jsem ze Zlínska, kapelu jsem objevil až...

DONOR - Jeviště snů
Na tohle album se sakra těším. Předchozí deska...

AVANTASIA - The Metal Opera
Tahle deska je bez debat za plnou palbu. Tohle...

MERCURY TIDE - Walls of Confusion
To je taaak skvělá deska...

Alice COOPER - Flush The Fashion
...v podstatě souhlasím s recenzentem. Deska je...

AVANTASIA - The Metal Opera
Po poslechu tří nejnovějších alb Avantasie...

DESTRUCTION - Birth Of Malice
v tomto prípade na 100 %, ale nie je to pravidlo...

DESTRUCTION - Birth Of Malice
Čaro prvých albumov je neopakovateľné u všetkých...

DESTRUCTION - Birth Of Malice
nespochybňujem muzikantskú kvalitu Destruction,...

DESTRUCTION - Birth Of Malice
Destruction jsou thrashová a kvalitativní...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




AVANTASIA - Here Be Dragons

O novém albu Avantasie by se daly napsat stohy textu. Jenom polovinu obsahu by přitom zabraly události, jež vydání nahrávky s titulem "Here Be Dragons" předcházely. Tobiasovy výroky na stranu fanoušků, kteří od něj nechtějí slyšet nic jiného nežli "The Metal Opera Pt. III" a jeho poslední kompromis, jenž je ochoten udělat. Následné zveřejnění titulu a obalu nového alba, které jsou zhmotněním žánrových klišé, což nadšení příslušné sorty posluchačů jenom umocnilo. Jisté ale nebylo nic, přičemž nešlo zapomenout na smysl pro nadsázku a ironii, kterou je německý hudebník dlouhodobě známý.

Výsledek je nakonec úplně prozaický. Novinka Avantasie je tradičním příspěvkem kapely s tím, že pozdrav původním fanouškům je pouhopouhou součástí bonusového CD, navíc jde o pozdrav značně kousavý. Proč Tobias zvolil název "Here Be Dragons" a doprovodil jej velmi dětinským obalem, zůstává záhadou (argument, že Sammet vychází z klasického "hic sunt dracones", sám o sobě neobstojí). Stejně tak se můžeme ptát, proč desku otvírá skladba "Creepshow", která je kandidátem na nejslabší kousek celého tracklistu. Tím ale výčet sporných bodů, na které v této recenzi těžko najdeme odpověď, končí. Řešení hlavní otázky, jež se zabývá kvalitou jubilejní desáté řadovky Avantasie, je naštěstí daleko průkaznější.

Tobias k pěvecké spolupráci sezval staré známé i několik nováčků. V součtu jde o zajímavou partu, která svědčí o chytré a citlivé strategii německého principála. Po úvodním songu, v němž si zazpíval pouze Tobias, přijde řada na titulku s Geoffem Tatem. Dlouhá, až příliš poklidně budovaná píseň v sobě sice ukrývá plíživou epiku, o nějakém plnohodnotném vtažení do hudebního děje ale stále mluvit nemůžeme. To pro někoho přijde s nástupem navazující "The Moorland at Twilight", rychlomelodické pecky s Michaelem Kiskem, jež sice historicky spadá do série velmi podobných příspěvků, přesto se Sammetovi stále daří udržet atraktivní laťku, kterou sám sobě před drahně lety nastavil.

Přestože i v dalších skladbách objevíme znaky autorské repetice, songy srší energií a při sborových refrénech začne hlavou do rytmu kývat i nemetalově založený posluchač (osobně odpozorováno). "Phantasmagoria" v sobě kumuluje svižnost doprovázenou hravými motivy, jež nás ve spojitosti se zajímavě rozvrstvenými rerfénovými vokály vrací až do dob desky "Mandrake" od Edguy. "Bring on the Night" s Bobem Catleym je muzikálově stavěná hymna se symfo metalovými prvky a nádherným nápěvem, jenž umožní refrénu rozvinutí do očistné nirvány. "Against the Wind" je druhá podařená speedovina a "Everybody´s Here Until the End" obstojná závěrečná balada. Snad jedině tuctovým folkem nasáklý "Avalon" mezi podařenými kousky - navzdory jediné hostující pěnici Adrienne Cowan - poněkud zapadá.

A pak zde máme dva bonusové disky. Jeden nabízí instrumentální verze nových skladeb, z nichž minimálně stopa "Creepshow" zní atraktivněji, nežli zpívaná verze. Druhá placka obsahuje několik živých záznamů (mimo jiné z České republiky), a hlavně kompozici "Return to the Opera". Ta je zmíněným dárkem pro konzervativní část posluchačů, pro někoho však může jít o přízeň dvojsečnou, jelikož Tobias v textu prosí, aby mu už tito fanoušci se svým ustavičným kňouráním dali pokoj. Song na hranici parodie ovšem výborně funguje a na koncertech by mohl sloužit jako nádherný terapeutický moment. Navíc v žádném případě neznamená Tobiasovo rozloučení s klasickým speedem. Vždyť každé album obsahuje minimálně jeden rychlík (novinka dokonce dva, plus několik čistě power metalových sekvencí), a kdo se dokáže jenom trochu oprostit od nostalgických nánosů, pak musí uznat, že současná cesta Avantasie je jediná správná a prospěch z ní máme úplně všichni.

Petr Štěpnička             

Tradičně po třech letech přichází německý hudebník Tobias Sammet s dalším albem projektu Avantasia. Tím je řečeno prakticky vše. Sammet v roce 2008 s deskou “The Scarecrow” našel styl, který mu sedí a již téměř dvacet let se ho snaží držet zuby nehty. Přestože na každém albu měl velmi atraktivní hosty, tak nejpozději s albem “Moonglow” musel dojít i tomu nejvěrnějšímu fanouškovi fakt, že Sammet již po skladatelské stránce nemá čím překvapit a letos tomu není jinak. Mezi hostujícími zpěváky tentokrát chybí vyložený tahoun, který by se mohl stát poznávacím znamením celé desky (dříve to byl například Alice Cooper či Klaus Meine z německých Scorpions). Výkony všech zúčastněných jsou tradičně skvělé, takže se jedná jen o marketingovou slabinu. Například stále poměrně neznámá Adrienne Cowan (Seven Spires) či Kenny Lockromo (H.E.A.T.) odvádějí brilantní pěvecké výkony.

Při prvním poslechu singlu “Creepshow” jsem kroutil hlavou, tato skladba patří spíše k Sammetově domovské kapele Edguy a nikoli na Avantasii. Přesto ji s odstupem času překvapivě řadím mezi to lepší, co deska nabízí. Hlavní problém nastává se skladbami, na které se fanoušci těšili nejvíce. Rozmáchlá titulní věc s vokálem Geoffa Tatea (ex-Queensrÿche), ve které se po x-té omílají epikou nadýchané postupy, sice nabízí několik zajímavých momentů, ale na téměř devět minut hrací doby nestačí. Tradiční speedovou záležitost “The Moorlands at Twilight” ani Michael Kiske (Helloween) nedokázal pozvednout z mírného nadprůměru do speed metalové exploze (podobně je na tom i druhá speedovka “Against the Wind”). Příjemné, ale ničím výjimečné.

Pompéznost se v “Bring on the Night” snaží navodit romantik Bob Catley (Magnum), ale co je to platné, když jde pouze i další variaci na “The Story Ain’t Over”, “The Journey to Arcadia” a další. A tento neduh se Sammet ani nesnaží jakkoli zakrývat. Letos poměrně zklamal i sympaťák Ronnie Atkins (Pretty Maids), který už v tak průměrné “Phantasmagorii” v některých momentech tak tlačí na pilu, že to nepůsobí zcela příjemně. Album přináší i několik příjemných záležitostí. Jedním z nich je místy až thrashová “Unleash the Kraken”, ve které Sammet dostal chuť si zase jednou pořádně zaječet (a jde mu to dobře). Jedná se o velmi příjemný a nenásilný návrat k “The Metal Opera, Part 2” (konkrétně ke skladbě “The Final Sacrifice”), ve kterém se po druhém refrénu najde chvíle i pro mohutné sbory, které skladbě dodávají na dramatičnosti. Koncertní tutovky “The Witch” a “Avalon” sází především na chytlavé refrény, ve kterých Sammet dokazuje, že nad ním ještě není třeba lámat hůl. Obě skladby patří mezi silně nadprůměrné záležitostí, které rostou každým poslechem. Závěrečná “Everybody’s Here Until the End” s magickým hlasem Roye Khana (ex-Kamelot) se ctí uzavírá album, i když je škoda, že kvalit nejlepších Sammetových ploužáků nedosahuje.

Pokud si album poslechne člověk, který je Sammetovou tvorbou nepolíben, tak bude nadmíru spokojený. Věrní fanoušci ale dostanou skladby, které se v lepších verzích nachází na předchozích deskách. Nemůže za to jen Sammet, ale především kytarista a producent Sascha Paeth, který ve studiu možná dostává více prostoru, než by měl. Jeho sóla jsou dosti monotónní, nudná a zvuk kytar je každým albem stále více uhlazenější a méně výrazný. Chybí jim potřebná dravost a agrese (zejména skladba “Unleash the Kraken” by to potřebovala jako sůl). Je škoda, že Tobias Sammet marní svůj potenciál na stále se opakujících postupech.

František Šafr 5,5/10


avantasia.com

YouTube ukázka - The Witch

Seznam skladeb:
1. Creepshow
2. Here Be Dragons
3. The Moorland at Twilight
4. The Witch
5. Phantasmagoria
6. Bring on the Night
7. Unleash the Kraken
8. Avalon
9. Against the Wind
10. Everybody´s Here Until the End

Sestava:
Tobias Sammet - zpěv, klávesy, piano, orcherstrace, baskytara
Sascha Paeth - kytara, klávesy, piano, orchestrace
Miro Rodenberg - klávesy, orchestrace

Hosté:
Geoff Tate - zpěv (2)
Michael Kiske - zpěv (3)
Tommy Karevik - zpěv (4)
Ronnie Atkins - zpěv (5)
Bob Catley - zpěv (6)
Adrienne Cowan - zpěv (8)
Kenny Leckremo - zpěv (9)
Roy Khan - zpěv (10)

Rok vydání: 2025
Čas: 50:09
Mix: Sascha Paeth
Mastering: Miro Rodenberg
Label: Napalm Records
Země: Německo
Žánr: metalová opera / symfonický power metal / hard rock

Diskografie:
2001 - The Metal Opera, Part 1
2002 - The Metal Opera, Part 2
2008 - The Wicked Trilogy, Part 1 - The Scarecrow
2010 - The Wicked Trilogy, Part 2 - The Wicked Symphony
2010 - The Wicked Trilogy, Part 3 - Angel of Babylon
2013 - The Mystery Of Time
2016 - Ghostlights
2019 - Moonglow
2022 - A Paranormal Evening With The Moonflower Society
2025 - Here Be Dragons

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 05.03.2025
Přečteno: 2003x




počet příspěvků: 45

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
...6/10...19. 03. 2025 15:34 Kovi
Pro rublik05:od Edguy klidně...14. 03. 2025 19:30 b.wolf
pro adrianGut, díky za...12. 03. 2025 20:22 rublik05
rublik05: Zacni...12. 03. 2025 19:43 adrian
pro b.wolfDíky za...12. 03. 2025 18:38 rublik05


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.50306 sekund.