28.05.2020
ALICE COOPER
Vincent Furnier alias Alice Cooper pokračuje v poklonách ..více

28.05.2020
MEGADETH
Kytarista Chris Poland, který s thrashmetalovou legendou ..více

28.05.2020
SISTER
Švédští hairmetalisté, vyžívající se v hororové ..více

28.05.2020
OBSCURA
Změny v sestavě u německých deathmetalistů pokračují. ..více

28.05.2020
ASTOLAT
Progresivním doom metalem se prezentuje mladá kapela ze ..více

28.05.2020
CALVANA
Pět let existence této blackmetalové čtveřice z ..více


MERCYFUL FATE - Mellisa
debutem je takový nářez, že mě na dlouho při ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Mercyful fate jsou hlavně texty Kinga Diamonda. A ..

MAD HATTER - Mad Hatter
Hudebně parádní přímočarý power speed, i kd ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
S názorem, že Mercyful Fate byli extrémní meta ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Já na hudbě MF nevidím vůbec nic blackmetalov ..

MOONSPELL - Wolfheart
Hm, tak tady je u mě jasno. Jedna z mých nejobl ..

MERCYFUL FATE - Mellisa
Příchod Krále diamantů ve velkém stylu. Ačko ..

MOONSPELL - Wolfheart
Tak tady není o čem,zrodila se moje celoživotn ..

MOONSPELL - Wolfheart
Díjy za komentář. Popravdě nevím. Nyní ne, a ..

MOONSPELL - Wolfheart
Jako první věc od Moonspell jsem slyšel Irrelig ..
Za poslední měsíc:
Zdeněk ČERNÝ (TITANIC) - Kluci se vyblbnou v Cradle Of Filth a v Titánech budou klidnější
1274x

VAN HALEN - Balance
1004x

Adrian TĂBĂCARU - Lucifer-A rock opera
885x

Michal PIXA (VISACÍ ZÁMEK) - Čas letí jak splašená punková kráva
862x

VAN HALEN - Van Halen III
773x

TRIVIUM – What The Dead Men Say
758x12.06.2020
GOSPEL OF THE FUTURE, DROM, OR, atd......
Dub nad Moravou, začátek od:13:00, vstupné:

12.06.2020
TASS, HAKMAK, MARASTIC BLUES, POZOR MAMUT...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

13.06.2020
KÚROVEC, VPV, SALAZAR, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko klub, začátek od:20:00, vstupné: 150článků celkem: 7667
recenzí: 6300
reportů: 571
rozhovorů: 410

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


METALINDA – Za všetky prachy

Kapitola 2:
Velký třesk


To nejlepší od Metalindy přišlo s albem „Za všetky prachy“. Hned rok po vydání prvního alba se nad Tatrami nejen zablýsklo, nad Tatrami taky (slabší povahy prominou, ale výraz lépe vystihující sílu hromu mě ne a ne přijít na klávesnici) kurevsky silně zahřmělo. Autorský tým ve stejném složení, jako na debutu, kytaristé Peter Sámel (ten především) a Michal Kovalčík a textař Pavol Jursa vzali do party „typicky metalové“ producenty Jožo Ráže (Elán) a Júlia Kinčeka (P. Nagy, P. Hammel) a světe div se, na svět vykoukla pěkně nabroušená a agresivní nahrávka v duchu nejmelodičtější odrůdy power metalu. Metalinda si – jak se následně ukázalo - na tomhle albu sáhla na hranice svých možností (a dost možná i za ně). Z nahrávky se jak povodeň valí ohromné nadšení, spontánnost a energie, celá kapela vložila veškerý svůj potenciál a um a hlavně zpěvák Paľo Drapák předvedl, že v krku schovává přímo bestiální nálož dynamitu, která jen čeká na škrtnutí sirkou, aby smetla všechno kolem. Hledám-li přirovnání k výkonu Paľa na „Za všetky prachy“, dostanu se k současnému křiklounovi Salamandry Ivanu Borovskému, kterého osobně beru coby momentální českou pěveckou jedničkou. Paľův řezavě ostrý hlas ovládl Metalindu a to nadšení a náboj, které z jeho výkonu září, hravě strčí do kapsy námitky, že ve výletech do nejvyšších pater svých možností už je to docela na krev. Stejně tak lehce naivní nadhled a naivita v textech (dneska se mi to kecá…) působila hodně osvěžujícím dojmem, kapela se srdnatě pustila do řešení vlastních, ale i globálních problémů lidstva.

Třináctka skladeb až na jedno drobné zakolísání neztratí nit a šťávu. Album otvírá asi největší mediální hit Metalindy „Zaľúbená žaba“, rázná a svěží melodická palba (pamatujete na klip s Aňou Geislerovou a režií Filipa Renče?) s ostrými kytarami. A ač tahle skladba bezesporu měla hitové ambice i odezvu, na albu se nacházeli daleko větší poklady. Následná „Majstri sveta“ do téhle kategorie ještě nepatří, jedná se o jednu z těch „normálnějších“ záležitostí, ale textové rýpnutí do (v té době ještě československé) národnostní dokonalosti („žiadna krajina nemá toľko majstrov sveta ako my, silní sú rečami…“) nemá chybu. Metalinda šila do kdekoho, její našlápnuté přirovnání páně Havla k Bohu („Amne-amne-amnestia, čo si nám to narobila, bol to trochu silný čaj, už to viacej neskúšaj…“) v karikatuře jednoho tehdy mimořádně povedeného rozhodnutí je první z utajených hitovek. „Amnestiu“ zdobí kvapíkové kytarové sólo a houpavý rytmus. Vyřvávačka „Nechoď von!“ varuje před nájezdy urvaných čechoslováků za hranice. Fatalistická „Až odídem“, mému nejen hudebnímu, ale i duševnímu chápaní světa velice blízká skladba, s baladickým úvodem, postupně graduje do nekompromisní vysokorychlostní řežby s vypjatou Drapákovou hlasovou ekvilibristikou. Zásah. Baladické vyznání všemohoucímu v duchu cimrmanovského „jsem tak bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě pánbůh potrestá“ je první baladou na albu. V podstatě nenáročná vybrnkávačka s chrámovou atmosférou staví na jednoduchém motivu a charismatickém Drapákově projevu. Zásah.

Druhou polovinu alba Metalinda pojala ve stejně řízném duchu. Znechucení z okolního marastu dají chlapci dostatečně důrazně najevo v halekačce „Tretia gýčová“ („vážny dvaja magori, pília hlavu napoly, dám si lavor pod telku, veď krv z nej vyteká…“). Titulní erotická „Za všetky prachy“ se zdivočelou basou sice neubere z vysokorychlostního tempa, ale připraví půdu pro nejslabší kousek desky. Polobalada o nezaměstnanosti „Môj život je o inom“ naznačila (kdo to tehdy tušil..?!), jakým směrem se Metalinda bude v příštích letech ubírat. Obyčejná skladba bez výraznějšího nápadu a hlavně bez jinak všudypřítomného nekompromisního tahu na bránu. Dech beroucí závěr alba rozjíždí „Neverná“, s nadupaně naštvanou atmosférou, která v refrénech a v závěru skladby malounko sjede z vrcholu do průměrnosti. A pak už je to jen beng-beng-beng do absolutní desítky. Ekologická stadiónovka „Kto vám odpustí“ (odkrojil som si dnes chemický chlieb, zapil ho vodičkou čistou jak jed, I fuck you…“), s pomalu se rozjíždějícím a postupně na intenzitě nabírajícím refrénem až do závěrečného davového rozezpívávání, vizionářsky medicínská „Tak to bude raz“, další čertovská alegorie, kdy se Drapákovi hlasivky rozžhaví až téměř k definitivnímu prasknutí a závěrečná nadčasová „Vlasť malá zbabraná“ (zlé za tebou, nedobré pred tebou, vlasť malá zbabraná, už ti viac nesmú púšťať žilou…), pomalá piánovka s atmosférou, nadějí a famózním Drapákem. Co by nahrávce určitě přidalo na šťávě by byl víc zahuštěný spodek, mohutnější basa a bicí, ale ještě stále se píše rok 1991…

Slečna Metalinda dospěla do oslňující krásy. Z přítulného kotěte se stala elegantní a běsnící tygřice šavlozubice. Bohužel, bylo to poprvé (no, poprvé a půl) a zároveň naposled, kdy se Metalinda do svého díla opřela s takovou vervou, zaujetím a nadšením. Kytary už nikdy neměly být tak ostré, Paľo Drapák už nikdy neměl být tak bezprostředně uřvaný, pohádka o kovovém králi právě dospěla do své nejpřitažlivější podoby.

Savapip             


www.metalinda.sk

Seznam skladeb:
1. Zaľúbená žaba
2. Majstri sveta
3. Amnestia
4. Nechoď ven!
5. Až odídem
6. K Bohu
7. Tretia gýčová
8. Za všetky prachy
9. Môj život je o inom
10. Neverná
11. Kto vám odpustí
12. Tak to bude raz
13. Vlasť malá zbabraná

Sestava:
Pavel Drapák - zpěv
Peter Sámel– kytara
Michal Kovalčík - kytara
Martin Cepka - baskytara
Ján Lapoš – bicí

Rok vydání: 1991
Čas: 57:34
Země: Slovensko


Vydáno: 16.09.2006
Přečteno: 6373x
počet příspěvků: 5

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Souhlas s recenzí....24. 03. 2015 21:36 Metamorphic Dreamer
zaz všetky prachyTyyy vole, dneska...7. 06. 2009 20:24 Milhouse
cdPro všechny kdo...26. 11. 2008 16:56 Milan
kdysi dávno vyšlo...5. 10. 2008 10:28 Savapip
pomozte prosimzdravim vsechny a...5. 10. 2008 9:24 Petra


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.22786 sekund.