RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Koukám, že dnes je na netu za 15 euro, což není...

RISK - The Reborn
Výborná deska od začátku do konce nemá chybu...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Jo jo, nejdražší cd mojí sbírky. Tehdy jsem za ní...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Z poslední desky hráli "Best Time", "Mass...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
„Budeme hrát polovinu nového alba a ne jen staré...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Miloval som Devina, aj som nejake 2-3 koncerty...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




LUNATIC GODS - The Wilderness

Máme tady další dostaveníčko s diskografií jedné z nejinteresantnějších slovenských skupin. Tentokráte zde máme možnost retrospektivně rozebrat předposlední řadovku „The Wilderness“. Tvorbu Náměsičných Bohů chovám ve značné oblibě, neb mě všechny nahrávky tohoto velmi schopného seskupení dokáží zaujmout svojí neotřelostí (nejen na dobu svého vzniku) a hlavně tím, s jakou nenucenou lehkostí kolem sebe tato sešlost trousí svojské melodické nápady. Konkrétně počin „Sitting By The Fire“ zpětně považuji za jednu z nejoriginálnějších metalových desek devadesátých let v rámci (česko)slovenského panství – pro někoho možná přespříliš smělé tvrzení, avšak kvality tohoto kotouče čas skálopevně prověřil.

Na „The Wilderness“ naskočili Lunatici (nikoliv Lunetici) de facto do stejného vlaku, jakým si to štrádovali na „Sitting“. Kromě kapánek lepší produkce se hudba tolik jinam neposunula, jen se trošku změnila role a podíl decentních kláves (možná spíše subjektivní dojem) a vyměnil se jeden z tradičního dua vokalistů. Ale co je hlavní – tvůrčí tahoun Hirax zůstal věrný svému osobitému stylu skládání, což bylo jen a jen dobře. Vždycky, když jsem poprvé poslouchal nějaké album Lunaticů, mě praštil do uší jako první zpěv. Ano, leckomu právě vokály u této bandy nemusí sednout. Pokusy o melodické linky mnohdy skřípou… Ale razím názor, že lepší „amatérský“ pěvec s feelingem než kostnatý školený tenor (nebo murmur) bez špetky emoce ve výrazu. Jak už jednou překousnete ony sporné pasáže „čistého“ zpěvu, které bohužel ledaskomu trhají uši, můžete být vřele přivítáni do klubu ctitelů odkazu a díla LG. Kdo by to nevěděl, na svůj styl jsou Lunatic G. poměrně silně (ale nevtíravě) epičtí a zároveň i lyričtí co do „thrash+death+cokoliv“ směřování hudby. Ať už pracují se stopáží jedné minuty (orientální instrumentálky Bemidbar I. a II.) nebo táhnou káru do půli minuty šesté (titulní song), dokáží pokaždé kompozici tak nějak dokutálet do zdárného konce. Inspiraci v klasické hudbě dokazuje „Doomsday“ s monumentálním intrem od neméně monumentálního Prokofieva, tento song spolu s dalšími reprezentuje hlavní lyrické téma „The Wilderness“ – válku a s ní spojené lidské osudy… Nelze si nepovšimnout, že Lunatic Gods jsou rozhodně mistry zajímavých instrumentálních kompozic, a pokud uvidíte u jakékoliv jejich písně onen dovětek „instrumental“, nemusíte zděšeně prchat před nějakou rádobyatmosférickou klávesovou onanií jako u některých nejmenovaných bandů. I kdybyste kolem tohoto kotouče jen projeli rychlíkem, tak instrumentální šestku „Dance Of Salome“ rozhodně nepřeskakujte! Tenhle kousek obstojí suverénně i bez vokálu.

Lunaticy bych mohl chválit za 100+1 věc, ale každá mince má dvě strany. Na téhle desce mi přeci jen pár drobností nesedí. Občas lehce naivní textová složka je zde místy až moc markantní („Battlefield Of Life“, ač muzikálně kvalitní song) a i onen „haprující“ vokál mi na tomhle albu „kazí dojem“ asi nejcitelněji z diskografie, jakkoliv jsem si na něj zvykl už před lety. Jak jsem již řekl, „Sitting By The Fire“ a poslední počin „Mythus“ u mě vedou a „The Wilderness“ je přeci jen o kousek (byť malý) méně zajímavé. Ale celkově je tato deska jednoznačně nadstandardně povedenou záležitostí, hitovost četných pasáží a hudební vypilovanost jí jednoduše nelze upřít. Btw: LG je pro mě jedna z mála kapel v „Československu“ i v zahraničí, která (ať už chtěně nebo nechtěně) vnitřně vyzařuje POSTOJ. Představte si pod tím, co jen uznáte za vhodné…

Štembus             

názvem „The Wilderness“ se ukrývá prozatím snad nejbrutálnější nosič této žijící slovenské death metalové legendy.. Třetí řadové CD kapela vydala v roce 2002. Jak je již u LUNATIC GODS samozřejmostí, znovu přineslo spoustu dechberoucího a výstavního materiálu. Osobně jsem jí vždy považoval za menšího outsidera diskografie, i přes nesporné kvality... Dnes však vidím materiál jinak a naopak mám právě „The Wilderness“ od LUNATIC GODS nejraději. Ovšem u této kapely člověk nikdy neví, protože to samé vám mohu tvrdit za nějaký ten pátek, až se dostanu k recenzím na předcházející desky. Dá se říct, že na co chalani sáhnou, to jim jde na jedničku. Těžko by mohli doma na Slovensku najít konkurenci a i ve světě se musí kapely první ligy hodně snažit. Začíná se tím nejlepším, co nám doposud mohli LUNATIC GODS nabídnout. Úvodní „Curse“, „Tormenting World“ a hlavně „Fallen Beauty“ musí zákonně patřit do pokladnice death metalu. Ano, přiznávám, stále mi při krásně zpěvné „Fallen Beauty“ běhá mráz po zádech. V těsném závěsu je nářez „Doomsday“, kde kapela řádně tlačí na pilu. Připomenout se musí i další „Battlefield Of Life“, ve které zaujme hlavně celkem nenápadná vokální stopa v apokalyptickým refrénu. Je nutno přiznat, že po instrumentální „Dance Of Salome“ deska mírně ztrácí dech... Nemyslím tím nasazení a technickou úroveň, ale hitový potenciál. Přesto se samozřejmě nejedná o žádný průser. Ale znáte to, recenzent si vždycky musí mírně rýpnout...
Ani v dnešní době nevím, co si mám myslet o obalu a celkovém grafickém zpracování. Tenkrát se mi obal velmi líbil, ale dnes na mě působí mírně kýčovitě. Grafické zpracování bookletu není špatné a při poslechu pěkně brnká na notu (no, pěkně, na fotce obětí koncentračních táborů nic pěkného není, ale účel jistě splňuje), ovšem dosazení symbolu kapely do nacistických fotek se mi moc nelíbí.. Divná provokace a myslím, že jí nikdy kapela neměla zapotřebí.. Ale co, obal nehraje, jak mi nedávno jeden známý říkal...
LUNATIC GODS jsou pro recenzenta vždy nevděčný úkol. Jejich díla je radost poslouchat, ale popište nepopsatelný.. Krása se popisuje těžce..
Venca 9,5/10

www.lunaticgods.sk

Seznam skladeb:
1. Curse
2. Tormenting World
3. Fallen Beauty
4. Doomsday
5. Battlefield of Life
6. Dance of Salome
7. The Stone
8. Mystic Way
9. Bemidbar I.
10. The Wilderness
11. Bemidbar II.

Sestava:
Horar - zpěv
Emil - zpěv
Hirax - kytara
Richard - baskytara
Lucy - klávesy
Psycho - bicí

Rok vydání: 2002
Čas: 44:23
Label: Shindy Productions
Studio: Exponent
Země: Slovensko


Vydáno: 19.05.2005
Přečteno: 4145x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09978 sekund.