Na sklonku měsíce března vyšlo jubilejní dvacáté vydání rock-metalového čtvrtletníku Pařát. S ním přišla i kompilace Shadows From Underground vol. 1, která nabízí pestrý výběr třiadvaceti rock/metalových skladeb od rozličných interpretů české i slovenské scény.
Na začátek musím podotknouti, že k produkci domácích hudebních tvůrců jsem poměrně skeptická, a proto se pokusím uvést alespoň několik kapel, které mě nějakým způsobem zaujaly. Začněme tedy pěkně od začátku…
První skladba, kterou nám kompilace přináší, se nazývá "Sky & Nails" a pochází od formace Liveevil. Nemusím snad ani připomínat, že tato kapela je projektem Petra Staňka (ex SSOGE), která však nemá s jeho původní pagan/doom tvorbou pranic společného. Liveevil prezentují perfektní electro/rock/metal okořeněný charismatickým vokálem. Nemám absolutně co vytknout!!! Další skvosty z jejich dílny se nachází na novinkovém albu Arctangel, jenž vřele doporučuji. Kdyby tak úžasně pokračovala kompilace dále…
Zastavuji se až na osmém tracku jménem "TV" od Invasion To Privacy. Doposud mně neznámá formace velice překvapila svým melodičtějším střednětempým metalem/heavy rockem. Velmi příjemná a chytlavá záležitost.
Hned následující skladba "Sun & Rain" mě opět zvedla ze židle. Crashpoint dokázali, že kvalitní crossover/core opravdu umí. Rozhodně doporučuji jejich živé vystoupení – je to o 100% luxusnější zážitek než poslech cd.
Dalším zajímavým úlovkem je partička Elysium. Nadějná kapela kombinuje trash s deathem, na české poměry více než dobře. Jejich track "Present of Speed" Vás nenechá na pochybách, že tato formace má na kompilaci přední místo.
Jinak bohužel na zbylých devatenácti skladbách neshledávám nic převratného, s lítostí je musím uklidit do šuplíku s názvem „typicky česká (slovenská) produkce“.
Snad ještě formace Apatheia se skladbou "Black Poetry" stojí za zmínku. Smělý pokus o emo rock, jenž by jistě uspěl i na poli komerční kultury, má určitou poetiku, nějaký prvek vzbuzující emoce, který u ostatních interpretů pařátovské kompilace postrádám.
Závěrem mohu říci jen tolik, že dle mého názoru je kompilace vydána spíše „pochroumaným pařátkem“, neboť skóre čtyři až pět nadprůměrných skladeb z celkového počtu dvacet tři mi přijde na pováženou. Asi se opravdu jedná jen o „stíny undergroundu“.
|