16.01.2021
BLOODBOUND
Švédská powermetalová parta uvede na konci května ..více

16.01.2021
SUNSTORM
Známá melodicko/rocková formace nachystala novinku ..více

16.01.2021
WITHERFALL
Progresivci z USA zveřejnili singl více

16.01.2021
WELICORUSS
Symphonic black metalová kapela WELICORUSS vydala dokument ..více

16.01.2021
BRAUNCHOLDA
Své loňské album "Stínohrad" připomíná grindcorové ..více

15.01.2021
NEW YORK DOLLS
Zemřel kytarista této legendární glamrockové a ..více


WHITESNAKE - Lovehunter
...a přespříští taky! Obě jsou absolutní pe ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Což s tímhle, Cipísku, souhlas :-) ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Jestli příští deska nebude za deset je u mě P ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Taky mám rád rané Whitesnake, jak V. Živelnost ..

DREAM EVIL - Evilized
Určitě nejlepší deska DE. Klenot 10/10 ..

DREAM EVIL - Evilized
Pro me urcite jejich nejlepsi deska a Children Of ..

FATES WARNING - Long Day Good Night
Ano, vrele suhlasim s Minstrell, pokus o historick ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Mám rané Whitesnake rád, ale vždycky mi v nich ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Teď jsi mě docela rozesmál. Máš pravdu, že j ..

WHITESNAKE - Lovehunter
Lovehunter je výborné album, i když v diskograf ..
Za poslední měsíc:
WHITESNAKE - Trouble
2456x

IRON MAIDEN - Nights Of The Dead, Legacy Of The Beast: Live In Mexico City
2338x

WHITESNAKE - Lovehunter
1876x

ORLÍK - Lesk a bída doby revoluční
1611x

SEBASTIEN - Integrity
1535x

DREAM EVIL - Dragonslayer
1061x

článků celkem: 8092
recenzí: 6658
reportů: 573
rozhovorů: 459

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax

komentáře k článku DREAM EVIL - Dragonslayer


- minstrell

Vím o větší popularitě a odborném hodnocení recenzentů na Dragonslayer, proto mě u předchozích příspěvků příjemně překvapila kladná odezva na Evilized, které je naopak obvykle uváděno jako slabší. Upřímně ani nevím, proč se mi dvojka líbí o myší chloupek víc, ale zkusím se nad tím zamyslet a vše tak nějak popsat. V době vydání Dragonslayer jsem album sice zaregistroval, ale právě skrz neoriginální název kapely, alba a tak nějak po letmém poslechu jsem fošnu prostě přešel, s tím, že existují zajímavější spolky. V té době u mě končilo období nekritického obdivování Dream Theater, ale třeba taky Stratovarius, nebo Helloween. Snažil jsem se proto nacházet neokoukané věci (nejen) z prog žánru, jako je v mých očích (uších) například excelentní Ark - Burn the Sun, nebo např. „nulté“ alba Kamelotů s úžasným Khanem. Kompletoval jsem také diskografie Ayreon, Spock’s Beard, Everon, aj. Zkoušel jsem hledat i jiné interprety a subžánry v rocku a metalu, které by mě obohatily, jako třeba Devina Townsenda, Tristanii s World of glass, nebo Soilwork s Natural born chaos. A tak se stalo, že jsem v té době dokonce pohrdnul zřejmě nejlepším albem Edguy - Mandrake a cestu si k němu hledal až po (nebo díky) albu Hellfire Club, který byl zase malinko jiný. Já se navíc pak po roce 2003/04 pomalým obloukem vracel k heavy metalu, abych ocenil věci, které jsem v mezičase přehlídnul jako pole s obilím. A tak se v podstatě dostal i k Dream Evil. Už při prvním „ohledání“ bookletu působí Dragonslayer tak trochu jako osumdesátkový kýč, a to samé by mohlo vlastně platit o samotném názvu alba. Skladby se snaží být v rámci žánru pestré, tak jak jsem psal v předchozím příspěvku, ale přece jen sem tam se objeví motiv, nebo melodie, která mě neuchvacuje na 100 %. Navíc ve spoustě textů zmínky o dracích, apod. působící jako opravdové klišé. Až časem jsem pochopil, že kluci se opravdu neberou tak smrtelně vážně jako Hammerfall, nebo Manowar. No a do toho samozřejmě i tady platí onen efekt prvního alba. V mnoha případech totiž máme nejradši album, co se k nám od dané kapely dostane jako první. A já se jako první sblížil s Evilized. Tak asi proto. Desku jsem si poctivě znovu poslechl a zjistil, že jí vlastně nemám pořádně co vytknout a věci, co jsem psal pár řádků výše, bych nazval prkotinou, nebo možná i pokusem o klasické šťouralství.

11. 01. 2021 1:09

- Savapip

díky všem za komentáře, koukám, že v té neoficiálně "většinové" linii v náhledu na první tři alba tady budu paradoxně v menšině :-)

10. 01. 2021 7:58

- minstrell

Dream Evil je drahokam na heavy metalové koruně. Je to jedna z trestuhodně nedoceněných kapel a její první tři alba stojí za poslech a řadím je mezi nejlepší alba v tomto žánru za posledních 25 let. Osobně jsem nikdy moc nepochopil abnormální popularitu Hammerfall a stejně tak se mě nepodařilo nějak extra přijít na chuť Sabaton. Mimo jiné proto mě mrzí, že právě Dream Evil (anebo třeba taky Pretty Maids, i když ty jsou generačně jinde) zůstali někde ve stínu těch úspěšnějších a nepodařilo se jim dotáhnout na vyšší mety. Dream Evil je holt v mých očích jiné kafčo, tady se sešlo všechno, jak má. Sestava náramná, a až vzácně poskládaná, skoro jako nějaký superband. Navíc se D.E. podařilo vybalancovat skladby na jednotlivých albech. Umí nářezy, umí jednoduché hity, umí epické košaté eposy a také nádherné romantické balady. To vše s neskutečným nadhledem, kdy má občas člověk pocit, že si z nás chlapci snad střílí a že si dělají až legraci z klasických siláckých metalových klišé a kapel, co se berou děsně vážně. Myslím, že byli když ne první, tak jednou z prvních takových kapel. Dnes na podobné bandy narazíte častěji, viz. třeba Gloryhammer. Bohužel po třetím albu odešel jak Snowy, tak Gus a kapela přišla o takové to jejich osobní kouzlo (jak by řekl Austin Powers - „mužo“). Každé další album je pak o něco slabší, no a poslední nazvané „Six“ je ták šedý průměr bez pořádného lepšího nápadu, že se mu radši doporučuju snad i vyhnout. Každopádně, debut je skvělý, ale stejně jako předchozí dva příspěvky mám malinko radši jejich druhé album a jsem rád zjištěním, že v tomto názoru nejsem osamocený. A co se oblíbených songů z tohoto alba týče, tak sem řadím: In Flames You Burn, The Prophecy, Losing You, H.M.J. a samozřejmě jejich nejepičtější kousek The Chosen Ones.

10. 01. 2021 5:42

- adrian

Urcite vynikajici debut, ale paradoxne musim souhlasi s rumcajsem - taky se mi vzdycky vic libila nasledujici Evilized. To uz je skoro 20 let, neskutecne to leti ...

7. 01. 2021 16:09

- rumcajs

Přiznám se, že téhle desce jsem nikdy na chuť nepřišel., i když vím, že v době vydání způsobila nemalý poprask. Jediná věc, která se mi od DE fakt líbí, je právě dvojka Evilized, která v době vydání ale bůhví jaké recenze neměla. Zkoušel jsem i třetí album, ale DE u mě už zůstanou navždy spojeni jen s drruhý albem. Rozhodně jim neupírám kvality, ale prostě mě neberou.

7. 01. 2021 0:06

1

Přidat komentář

Jméno:
Email:
Předmět:
Komentář:
Ochrana proti spamu: Název dnešního dne (bez diakritiky, malým písmem)


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 1.13675 sekund.