Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ENSLAVED, SVALBARD, WAYFARER - 18. 3. 2024, PRAHA, Futurum Music Bar

Pro znalé není třeba Enslaved představovat. Více než tři desetiletí neúnavného objevování vyneslo kapelu do pozice ikony metalového světa. Jejich jedinečná směs progresivního black metalu posunula hranice, zbořila očekávání a inspirovala nespočet dalších. Jejich šestnácté album "Heimdal" představuje odklon i návrat ke kořenům, které se formovaly před více než třemi desetiletími při bouřlivém zrodu norské blackmetalové scény.

Tato kapela, kterou v roce 1991 v útlém věku založili Ivar Bjørnson a Grutle Kjellson, si vytyčila jedinečnou cestu tím, že se zaměřila na vikingské pověsti, a dokonce napsala většinu textů pro své debutové album Vikingligr Veldi z roku 1994 v islandštině, aby zůstala blízko staré severštině.

Dráha skupiny Enslaved je nepřetržitým vývojem, který se nese ve znamení jedinečného spojení brutální intenzity black metalu s progresivním světem. Od svých raných alb "Frost" a "Eld" až po "Utgard" z roku 2020 se nořili stále hlouběji do esoterické podstaty severské mytologie a s každým dalším albem zasévali semínka pro další fázi posouvání hranic jejich chladného metalového světa. Nová deska "Heimdal" je tak víc než jen album; je to odraz prošlapaných cest, příslib nových začátků a obřad přechodu mezi nimi.

Svalbard, neochvějný kvartet z Bristolu, se na nahrávkách i na pódiu vyžívá v tvrdé, brutálně upřímné hudbě, která neponechává žádný prostor pro dvojznačnost. Jejich jedinečná směs euforického black metalu, post-rocku a d-beatu zahrnuje překvapivé vlivy - od jemných, truchlivých vokálů až po progresivní kytarové linky. Celosvětové uznání si získali svým třetím albem "When I Die, Will I Get Better?" v roce 2020 a upevnili si tak svou pozici na undergroundové scéně. Zatímco se jejich předchozí deska zabývala konfrontací s vlastními démony, jejich nové album "The Weight of the Mask" s nimi bojuje.

Večer doplní taktéž čtyřčlenná sestava západoamerických Wayfarer kombinující vlivy black metalu, gotického country a americké kultury. Po deseti letech hudebního vývoje na koncertě představí své nejnovější album "American Gothic", které zobrazuje temný gotický svět utvářený těžaři ropy, železničními barony a zloději dobytka.
 
webmaster vadder ©2006

stránka byla načtena za 0.01471 sekund.