DEEP PURPLE - Machine Head
Co se týče Machine Head, mám z alba mírně...

DEEP PURPLE - Machine Head
Po tragickém počinu remixovaného alba Black...

RAGE - Afterlifelines
Nemohl jsem to najít ve vyhledávání. A díky za...

RAGE - Afterlifelines
On tu je z roku 2012, jen se na něj z novějších...

RAGE - Afterlifelines
Takže bez orchestru: 1. Secrets, 2. Perfect Man,...

RAGE - Afterlifelines
Tak za mě je taky nejlepší Secrets in a Weird...

RAGE - Afterlifelines
...Rage bez orchestru: 1. Secrets in a Weird...

ATTIC - Return Of The Witchfinder
Velice povedené retro, které mě bavilo už na...

RAGE - Afterlifelines
Za mě jednoznačně toto období. Kromě...

RAGE - Afterlifelines
Za mě byl vrchol deska Trapped! a pak ještě The...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




QUEEN - Sheer Heart Attack

„Sheer Heart Attack“ je třetí deska v diskografii QUEEN a třetí desky bývají přelomové. V tomto případě tomu tak opravdu bylo. I přes jasnou kvalitu prvních dvou alb nejvíce na posluchače zapůsobila nahrávka, která vsadila na jednoduché a krátké hity, přičemž odsunula do pozadí art rockový nádech, který oplýval hlavně předešlým albem. QUEEN se zde ukázali na jasném světle a definovali svůj styl. „Sheer Heart Attack“ je velmi osobitá deska, že kdyby se mě někdo, komu pojem QUEEN nic neříká, zeptal, jakou tu placku bych mu doporučil, tak bych volil nejspíš tuhle.

Já osobně považuji „Sheer Heart Attack“ za jednu ze slabších nahrávek kapely z první etapy existence. Je pravdou, že určité kvality jí nemůžu upřít, ale podle mě obsahuje až moc vycpávek, které poslech celkem sráží. Ostatně, jen jednu věc bych dokázal označit za výbornou a to závěrečnou „In The Lap Of The Gods Revisited“, která prostě nejde přeslechnout pro svojí naprosto famózní hymničnost. Stačí si poslechnout např. „Live At Wembley 1986“ a je zcela jasné, za jakým cílem byla tato věc komponována. Ovšem u této věci můj výčet opravdu vzácných kompozic končí, protože nevím o žádné jiné. Mám rád míň známou baladu „Tenement Funster“ s Rogerem za mikrofonem. Na ní se pojí skvělá „Flick Of The Wrist“, která jako jediná směřuje k jakési teatrálnosti, kterou bylo předešlé album zcela protkáno a o tom následujícím ani nemluvě. Slušná je také „She Makes Me“, která zaujme díky skvěle znějícím akustickým kytarám. Největším hitem se stala takřka popíková věc „Killer Queen“. Je to přesně ta věc, kterou sice uznáváte, ale na váš žebříček zrovna neutočí. To však neznamená, že by nemohla zaútočit na oficiální žebříčky, což se stalo. Právě tahle věc udělala z celé nahrávky prodejní trhák. Fanoušky milovaná je také „Brighton Rock“, která celý komplet otevírá. Spíše než o skladbu se ale jedná o kytarovou exhibici a ta mi nikdy k srdci tolik nepřirostla. Dnešnímu metalovému publiku dobře známá „Stone Cold Crazy“ je sice standardní vypalovák a koncertní tahák, ale i tady platí, že QUEEN mají daleko víc lepších věcí podobně zaměřených. Stejně tak by se dalo mluvit i o další profláknuté věci „Now Im Here“, které se ale kvality upřít nemůžou a desku slušně hází na čistokrevnou hard rockovou vlnu... Osobně nemůžu cítit „Bring Back That Leroy Down“, ale jelikož podobné legrácky nebyly u QUEEN nic nevídaného, tak se to vydýchat dá.

Nemůžu říct, že „Sheer Heart Attack“ je špatná deska. To by bylo asi velmi odvážné tvrzení a hodně fanoušků by mě nejspíš ukamenovalo, ale myslím si, že kvalit „Queen 2“ nedosahuje. A co se týče uměleckého hlediska, tak následující čtyři desky jí převálcují z každé strany. Co se jí však nedá upřít je fakt, že náramně připravila půdu pro nahrávku, která nadobro změnila historii rockové a vůbec populární hudby. Ano, už se schylovalo k noci v opeře...

Venca Votruba             

Ano, Sheer Heart Attack skutečně není nejlepší deska, co kdy Queen vydali, ale rozhodně není nějak podprůměrná. Je zde patrný odklon od stylu, který skupinu proslavil na prvních dvou deskách, ale pořád si ponechává typické rysy, díky kterým po prvních tónech poznáte Queenovský rukopis. Já osobně mám k desce velice blízký vztah neboť to byla moje první nahrávka, co sem kdy od této skupiny slyšel a ještě dnes při poslechu tohoto alba cítím nostalgické mrazení v zádech. Úžasná „In The Lap Of The Gods Revisited“, nebo „Now Im Here“ si rád kdykoli poslechnu a jelikož nejsem nějakým zvlášť velkým odpůrcem „úletů“ jako „Bring Back That Leroy Down“ ( pokud jich tedy není nějak moc najednou), nevidím na desce žádné výraznější vady na kráse. Ovšem to, co si Queen nachystali na rok 1975 asi jen tak někdo nečekal…
Čárlie 8

www.queenonline.com

Seznam skladeb:
1. Brighton Rock
2. Killer Queen
3. Tenement Funster
4. Flick of the Wrist
5. Lily of the Valley
6. Now I'm Here
7. In the Lap of the Gods
8. Stone Cold Crazy
9. Dear Friends
10. Misfire
11. Bring Back That Leroy Brown
12. She Makes Me (Stormtrooper in Stilettoes)
13. In the Lap of the Gods...Revisited
14. Stone Cold Crazy (1991 Bonus Remix)

rok vydání: 1974
Čas: 41:16


Vydáno: 28.01.2006
Přečteno: 3460x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.08817 sekund.