Jsou chvíle, asi tak dva až třikrát do roka, kdy na mě ze všeho toho rytmického klokotání, kytarových závodů a výškozpěvů padne lehká únava a já se odcházím schovat do houští, kde sbírám síly na další melodysilácké výlety. Právě v těchto momentech si do uší cpu muziku z mnou nepříliš probádaných končin, kde se nikam nespěchá, kde vládne klid a příměří. Obvykle mi muzika tohohle ražení v mé speedozávislosti není příliš dlouho po chuti, snad proto, že moje pozornost se toulá někde úplně jinde a muziku vnímám jen jako kulisu. Moje chyba. Anebo možná moje štěstí, protože pak by mi třeba setkání s muzikou Hush nepřišlo tak okouzlující.
POHODA. To je to základní poznávací znamení, které na mě dýchlo z alba „Stereotype“ téhle skorojablonecké party. Kytarový rock stříknutý britskou scénou, chytlavé, melodické písničky s výraznými refrény, technicky a zvukově v super balení, svědčící o tom, že si zúčastnění pohráli se vším do posledního detailu. Žádná vata, ale poměrně rafinovaně zabalené čarování s jednoduchostí. V tvorbě Hush jsem postupně potkal dva hlavní hrdiny, kolem kterých se všechno točí. Ten první má podobu klauna a baviče, který si s nadhledem a rutinou pohrává se svým publikem - tak toho potkáte bez většího úsilí. K setkání s ním není potřeba žádná větší námaha, stačí zapnout „play“ a při jakékoliv jiné činnosti nechat kolem sebe protékat pohodovou vlnu muziky, kterou na školním mejdanu neurazíte popíka ani bigbíťáka, leckdo se i na tuhle zvukovou kulisu zavlní. Nevýhodou takhle povrchního přístupu je fakt, že mi Hush po několikerém poslechu (podotýkám, že jsem je v této době poslouchal jen na jedno ucho) zněli jak výrobci televizní reklamy a já marně vzpomínal, jestli se jedná o pomocníka mobilních telefonů, pracích prostředků či jiných nezbytností.
A pak je tady ten druhý. No vlastně on je to ten samý klaun. Jenže když budete trochu trpěliví a věnujete mu víc pozornosti, tak zjistíte, že si nenápadně zamačkává těžko postřehnutelné slzy a ty, které mu z očí ukápnou, si nepozorovaně utírá tak, aby si nerozmazal líčidlo. Nejen osoba producenta, ale právě tahle příchuť optimistického nádechu muziky s mrazivě posmutnělou poetikou, orientuje Hush do vod valmezské Mňágy (a dost často i Žďorpu :-). A pak ty momenty lehce přibroušených tónů, které s tím prvním panáčkem znějí poněkud zbytečně a prvoplánovitě, mají najednou své místo a logiku. Nejchytlavějším songem na albu je beze sporu „Hollywood“ (koneckonců, jako nejoblíbenější skladba je i v hodnocení na webových stránkách Hush). Hm, z něj mi ta reklamovost postupem času lezla nejvíc, i když text téhle skladby, to je syrovost reality z výroby celebrit dnešních dnů jak vyšitá. Osobně jsem se víc kochnul u nadějně pesimistické „I Believe“, smyslné „Lay Down“, uvolněné „The Sunlight“ a pamětnické „Planet Youth“. Vskutku povedenou kolekci zakončuje skladba „Appletown“, která se dle schválení radnice stala hymnou města Jablonec. Celé album je nazpíváno v angličtině, ale pokud si s tímhle jazykem příliš netykáte, nemějte žádné obavy, texty jsou natolik vstřícné, že smysl pochopí i začátečník.
Stereotype je jedna velká barevná mozaika, s vkusem poskládaná z pocitů kluků, kteří nemají potřebu si na něco hrát, prostě čistá a upřímná, a hóódně příjemná pohoda. Bráno čistě pragmaticky, když se ráno probudím, věřím tomu, že uvidím sluneční světlo a pocítím vzrušení při objevování planety mládí, kde se podělím o své smysly a vzdám se té, která tady zatím ještě není. A je mi fuk, jestli ta planeta je v Jablonci nebo Hollywoodu. Nechápete? Tak se vykašlete na stereotyp a zkuste „Stereotype“! Moc příjemné album, poskládané a zahrané s duší a nadhledem. Poslouchat s nataženýma ušima doporučují čtyři z pěti (krát dva) bodů.
PS: V duchu těch smutných klaunů a všech Hollywoodů si na závěr neodpustím jedno postesknutí. Můj kamarád, ještě nedávno prodejce cédeček, mě občas rozesmál, když mi do ruky vrazil cédečko a se slovy „podpoř domácí kapely“ se odmítal o čemkoliv bavit, dokud si cejdo nekoupím. Díky němu mám doma pár světem nedoceněných skvostů. Realita té jeho průpovídky mi docvakla s průvodním dopisem od skupiny Hush, kde kluci naráží na nezájem českých vydavatelů. Tohle je holt doba, kdy se tleská hysterickému holkovi a je to děsně prima, kdy za vydatné podpory médií se nejpopulárnější kapelou v zemi stanou majitelé čínských lyží se svým žvýkačkovým bigbítem a vrcholem zábavy je estráda zombice od zatuchlé řeky a Šutrák. Ach jo. Kluci z Hush, hlavu vzhůru, vy jste ten svůj kousek chleba napekli znamenitě. Divní nejste vy, divnej je ten svět okolo nás.
|