16.10.2019
RUNNING WILD
Rolf Kasparek připomene svou kapelu novým materiáeml. ..více

16.10.2019
KEEL
Někdejší američtí hairmetalisté nabízejí svým ..více

16.10.2019
TAYLOR HAWKINS AND THE COATTAIL RIDERS
8.listopadu přijde s další sólovkou "Get The Money" ..více

16.10.2019
HER CHARIOT AWAITS
Nový projekt postavil kytarista progresivních Adrenaline ..více

16.10.2019
ECLIPSE
Hardrockeři ze Švédska přivítali ve svých řadách ..více

16.10.2019
BURNT OUT WRECK
Heavymetalisté z britských ostrovů, kde působí i ..více


EVERFROST - Winterider
Perfektní fošna! Letos mě nic tak nedostalo jak ..

SINNER - Santa Muerte
Pokud se mně to s něčím neplete, tak Sinner ud ..

CORELEONI - II
Asi sa Ronnie Romero nezúčastnil konkurzu do Got ..

THE 69 EYES - West End
Ač zdaleka nejsem vyznavačem gothiky, byl jsem n ..

DYMYTRY - Agronaut
Bude recenze Revoltera? ..

BLACKRAIN - Dying Breed
Jen pro upřesnění. Ca plane pour moi je cover s ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Já to rozseknu. Mělo vyjít v 12.10. 2018, ale v ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Jo jo o London.Nene nějak v říjnu 2018 jsem se ..

SAINT DEAMON - Ghost
Opravdu zbytečně dlouhému albu naštěstí pom ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Teď mluvíme o čem? O těch London? Ty jsou pře ..
Za poslední měsíc:
Kolinss (DEBUSTROL) - Spěcháme maximálně jen na pivo
1729x

ARAKAIN - S.O.S
1231x

ARAKAIN - Legendy
1085x

ARAKAIN - 15 Vol.1 & 2
990x

ARAKAIN - Apage Satanas
959x

SONATA ARCTICA - Talviö
936x27.10.2019
HOUBA, POZOR MAMUT, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

02.11.2019
ATOMOVÁ MIHULE, ČERSTVĚ NATŘENO, NEVIDIM, GIGIGANG, APPLE SPOKESMAN...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:19:00, vstupné: 150

10.11.2019
DOPETHRONE (can) sludge na evropský tour! GOSPEL OF THE FUTURE (cz) tuzemská ..
Praha - 007 Strahov, začátek od:20:00, vstupné: 23:00článků celkem: 7191
recenzí: 5883
reportů: 564
rozhovorů: 378

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


RIMORTIS - Stín Křídel

Když se mi dostalo tohle cd do ruky, nevěděl jsem v první chvíli, co od něj mám očekávat. S touhle kapelkou jsem se setkal poprvé, ale po prvních tónech mi bylo jasné, o co příštích bezmála 62 minut půjde…

Po krátkém intru se rozjede 1. skladba nazvaná stejně jako celé album-„Stín Křídel“ Velice povedená věc, ze které čiší inspirace STRATOVARIUS a jim podobným seskupením. Jediné co by se dalo vytknout je zvuk kláves. Zdá se mi, že tento problém má asi většina českých speed metalových kapel. Naštěstí je to problém jen téhle úvodní pecky-jinak vše šlape jako hodinky a příjemně odsýpá. Druhá věc nese název „S.O.S“ a tou si mě RIMORTIS definitivně získali. Velice chytlavý refrén a zpěvák Milan Hloucal se zde ukazuje v tom nejlepším světle. Netlačí se zbytečně do nějakých extrémních výšek, ale zpěv vyznívá velice jistě a musím uznat, že když bych měl srovnávat s tuzemskými kapelami jako jsou POWER 5 nebo SALAMANDRA, tak RIMORTIS jsou minimálně o třídu výš. „Sedmý Syn“ zaujme především díky chytře napsanému textu. „Pláč Andělů“ a „Odyssea“ nijak nevybočují ze zajetých kolejí a prvně jmenovaná se pak objeví ještě jednou s anglickým textem na závěr desky. Velice mě potěšila účast Luboše Suchánka - zpěváka mé další oblíbené kapely KOMUNÁLNÍHO ODPADU. Jeho hlas v „Síle Smrti“ je příjemným osvěžením. „V Zajetí Ledu“ a „Znamení Hvězd“ jsou jasné hitovky a moc rád bych si je poslechl živě. Další překvapení je ženský vokál v desáté písni, který tam vysloveně sedí a posouvá „Válku Růží“ o velký kus dál. Mezi mé nejoblíbenější skladby na albu patří „Píseň Neznámého Vojína“. Tahle předělávka od Karla Kryla mě dostala hned při prvním poslechu a myslím, že mě hned tak nepustí. Slova se doslova zarývají pod kůži a speedové kytary se ani na chvíli nezastaví. Pak už zbývá jen výše zmíněná anglická verze „The Cry Of Angels“, která se mi zdá ještě lepší než původní česká. Jen ta výslovnost trochu pokulhává…

Celkově vzato patří „Stín Křídel“ mezi to nejlepší, co může naše „fofrmetalová“ scéna nabídnout a doufám, že takových nahrávek bude v budoucnu přibývat. Byla by škoda, kdyby RIMORTIS nevyužili šancí, které se jim tímto počinem nabízejí. Jen tak dál!

Čárlie             

Bývaly časy, kdy se německý patentový úřad mohl ohánět tvrzením, že speed metal je hlavně německou záležitostí. Pak se tahle nákaza rozšířila do Skandinávie a na jih Evropy a naše končiny zdánlivě minula. Ne snad, že by tu nebyly spolky věnující se téhle muzice, ale těch, které by byly schopny si za určitých okolností aktuálně zahrát světovou ligu, bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky a ještě by mi zbyly dva prsty na… no, třeba na dopsání tohoto hodnocení. Jednou z těch skupin, které se na mých prstech drží, jsou právě Rimortis. S jejich tvorbou jsem se seznámil už na minulém albu „Oheň a led“(2002). Ryzí, nekomplikovaný speed metal se všemi charakteristickými znaky – rychlost, melodie, zpěv sem tam vyhnaný směrem k výškám, sborové refrény, to vše osvěženo barevnými klávesami – se sypal z tohohle alba měrou vrchovatou. Jediné, co mi tehdy nešlo příliš do uší, byl hlas zpěváka Milana Hloucala. Před vydáním aktuálního alba (aktuálního obsahem, jinak album vyšlo v roce 2004) proskočily zprávy, že Milan Hloucal od Rimortis odchází. Rimortis absolvovali anabázi s úmyslem ulovit v České republice zpěváka schopného uzpívat speed metal. A ejhle, našel se. Do kapely se vrátil Milan Hloucal. Kdo ví, co v mezidobí vyváděl, ale na „Stínu křídel“ je jeho hlas mnohem sebejistější, zní velice příjemně a bez problémů zvládá i občasné výlety kamsi k obloze.

Tohle album se poslouchá samo, silné melodie vás vcucnou na začátku alba a pak už se můžete nechat unášet na pozitivně melodické vlně až do konce alba. Stále se něco děje, nuda nemá šanci nakouknout do dveří. Je těžké na tomhle albu upozornit na mimořádné chvíle, protože bych mohl klidně opisovat každou jednotlivou skladbu. Deska se odehrává v rovině hodnocení výborné a ještě o něco lepší. Z těch nejsilnějších momentů se musím zmínit o současné, likvidopřírodně alarmující „S.O.S.“, skladby jak z učebnice rychlometalu. I když, takové jsou v podstatě všechny. Pokud to ve vás vyvolává dojem, že tohle album musí dřív nebo později začít trpět určitou kolovrátkovatostí a jednotvárností, nemějte obavy. K pestrosti alba přispívají hosté: v „Síle smrti“ s Milanen pozpěvuje Luboš Suchánek - jde o příjemný hlasový kontrast; v pomalejší „Válce růží“ Milanovi přizvukuje Míša Suchánková, a přizvání tohohle něžného hlásku působí velice svěže. Jen houšť! Závěr alba se posunuje přece jenom do trochu jiné roviny. Ke coververzi „Písně neznámého vojína“ od Karla Kryla lze dodat snad jenom tolik, že skladba sama o sobě je natolik silná, že pokazit jí může snad jen břídil. Rimortis Krylovu poetickou naštvanost posunují až za hranice agrese a klidně bych uvěřil tomu, že spolu s neznámým vojínem se v hlíně povaloval nejen Karel Kryl, ale i celá kapela. Od výše zmíněných obyvatel mých zbývajících prstů se Rimortis výrazně odlišují texty, zpívanými v češtině. Těžko říct, jestli je čeština pro tuhle muziku ten nejvhodnější jazyk, ale tady to vážně všechno sedne jak pověstná část těla na hrnec. A paradoxně jedinou slabinku – ale opravdu nepatrnou – tak nacházím v poslední skladbě „The Cry Of Angels“. Skladba se nachází na albu i v češtině a po srovnání obou verzí musím konstatovat, že Milanova českoangličtina si zaslouží trochu připilovat.

Těžko se mi hodnotí album, které s oblibou a dobrovolně sjíždím stále dokola. A tak ty bodíky, co chybí do maximálního hodnocení, považujte za moje zadní vrátka. Od vydání „Stínu křídel“ přece jen uplynula už delší doba, a tak kdyby náhodou kluci zase něco ukutili, ať mám co přihazovat.

Savapip 8,5/10

rimortis.webz.cz

Seznam skladeb:
1. Stín křídel
2. S.O.S.
3. Sedmý syn
4. Říše slunce
5. Pláč andělů
6. Odyssea
7. Síla smrti
8. V zajetí ledu
9. Znamení hvězd
10. Válka růží
11. Píseň neznámého vojína
12. The cry of angels

rok vydání: 2004
Čas: 61:18


Vydáno: 29.01.2006
Přečteno: 4255x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.17974 sekund.