Aby bylo jasno hned od začátku. Nikdy jsem nebyl obdivovatelem muzikálů. Nikdy mě muzika z Broadwaye nic neříkala. A Twisted Sister? Ty už dnes beru jako artefakt osmdesátých let, jejichž desky jsem v pubertě miloval, dnes mi přijdou sice jako výpověď doby, ale z dnešního pohledu už přežité. Proč bych se tedy vůbec měl pouštět do něčeho, co se jmenuje „Dee Does Broadway“? Asi jen čistě ze zvědavosti. Anebo z toho důvodu, že první sólovka předáka Twisted Sister „Never Let The Bastards Wear You Down“ nebyla vůbec špatná.
Snider má odvahu. Jako starý pankáč si chce na vyzkoušet něco nového, to se cení. Sice to není Sinatra, ale disponuje snadno rozpoznatelným hlasem, který mu už (když dnes odhlédneme od jeho zjevu) sám o sobě zaručuje pozornost veřejnosti. „Dee Does Broadway“ se natáčela dva roky. Snider si k sobě pozval řadu hostů, kteří sotva kdy o Twisted Sister zavadili.
Můžeme zde slyšet ve skladbě „Whatever Lola Wants“ cenami Emmy ověnčenou zpěvačku, herečku a tanečnici Babe Neuwirth, v jazzové „Big Spender“ exceluje zpěvačka Cindy Lauper, v „Music Of The Night“ zase září violoncellista Trans-Siberian Orchestra Mark Wood nebo v závěrečné „Tonight/Somewhere“ se po boku Snidera představí herečka a zpěvačka Patti LuPone. Prostě ať si vezmete jakou chcete skladbu, všechno je originál.
Je tu takřka všechno. Je tu jazz, je tu metal jako v „The Ballad Of Sweeney Todd“, která zní jako kdybyste smíchali Judas Priest z období „Painkiller“ (ty rychlopalné kopáky jako kdyby hrál sám Scott Travis) a Queen z dob „A Night At The Opera“. Je tu i mainstreamový rock v titulní „Cabaret“ a je tu hodně melodií, které by se hodily skutečně do jakéhokoliv muzikálu z Broadwaye.
Řekněme si to asi takhle. Staré fanoušky Twisted Sister deska určitě překvapí. Tady není žádné „We´re Not Gonna Take It“ nebo „I Wanna Rock“. Tahle muzika je trochu složitější na poslech. Není to sice žádné monstrdílo jako tvořili v sedmdesátých letech Queen nebo něco, za co by Snider dostal cenu Grammy, ovšem deska je to odvážná a to se v dnešní době cení.
|