21.07.2019
M.O.D.
Kultovní crossoverová smečka Billy Milana odjede ke konci ..více

20.07.2019
DESTRUCTION
Jak zhruba bude znít album "Born To Perish", které ..více

20.07.2019
SOULHEALER
Finští melodici zveřejnili více

19.07.2019
FREEDOM CALL
Druhá ukázka z alba "M.E.T.A.L." ke slyšení více

19.07.2019
SACRED REICH
Americká thrashmetalová parta se vrátí na studiovou ..více

19.07.2019
TWILIGHT FORCE
Švédové naservírovali fanouškům skladbu "Dawn Of The ..více


Lance KING - ReProgram
velice nateseny na jakoukoliv desku s Lancem, pac ..

MERGING FLARE - Revolt Regime
Strašná deska, Chrouste to nemyslis vazne? ..

PANTERA - Vulgar Display of Power
V době vydaní opravdu bomba album, i já jsem mu ..

PANTERA - Vulgar Display of Power
Tak toto je opravdu geniální fošna. Skvost stř ..

MERGING FLARE - Revolt Regime
Skvělá deska, absolutní překvapení, 9/10. ..

PANTERA - Vulgar Display of Power
Legendárny album a ukažka vtedajšej obrovskej s ..

Petr DOLÉNEK (KREYSON MEMORIAL) - Kreyson neexistoval, tak jsme se rozhodli pokračovat dál
Jako dobrý. Krobovi se sólově moc nedařilo, zk ..

Petr DOLÉNEK (KREYSON MEMORIAL) - Kreyson neexistoval, tak jsme se rozhodli pokračovat dál
Pánové, opravdu tady chcete pořád dělat Krobo ..

Petr DOLÉNEK (KREYSON MEMORIAL) - Kreyson neexistoval, tak jsme se rozhodli pokračovat dál
A co okolo Kroba není trapný? Už když Kříže ..

Petr DOLÉNEK (KREYSON MEMORIAL) - Kreyson neexistoval, tak jsme se rozhodli pokračovat dál
Nedávno jsem na nich byl. Větší šumařinu jse ..
Za poslední měsíc:
TIMO TOLKKI´S AVALON - Return To Eden
974x

SLAYER, ANTHRAX - Praha, Tipsport Aréna, 25. 6. 2019
790x

PANTERA - Cowboys from Hell
788x

KISS, ZZ TOP - Praha, Sinobo Stadium, 19. 6. 2019
742x

Vláďa ŠAFRÁNEK a Tonda RAUER - Brain
728x

XIII. STOLETÍ - Frankenstein
710x29.07.2019
ABARBAR - metal, thrash - Praha CBF - thrash - Praha..
Praha - Vagon, Národní 25, začátek od:21:30, vstupné: 100

03.08.2019
SYMBIOSIS (SK) / VICTIMS / NEW HATE FORM / APATHY AGAIN / THE REVOLT / NEUROTIC ..
TACHOV, začátek od:14:00, vstupné: 150,-Kč

31.08.2019
HOLY MOSES, TROLLECH, NORNIR, DYSANGELIUM, MALLEPHYR, LAID TO WASTE, DOUPOV...
Plzeň-Kalikovský mlýn., začátek od:14:00., vstupné: 399 Kč.článků celkem: 7063
recenzí: 5773
reportů: 557
rozhovorů: 370

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


LUCA TURILLI´S RHAPSODY - Ascending To Infinity

Letošní rok je pro kluky patrně nejzlomovější v jejich dosavadní kariéře. Patnáct let funkční autorský tandem Turilli – Staropoli se rozešel s tím, že každý posbíral část muzikantů z původní kapely a sestavu doplnil novými. Díky tomu vlastně máme dvoje RHAPSODY, jen s drobnými nuancemi v názvech.

Původní RHAPSODY OF FIRE má nyní pod taktovkou klávesák Alex Staropoli, zatímco kytarista Luca Turilli pouze přidal své jméno do prapůvodního názvu, čímž dal vzniknout všeříkajícímu názvu LUCA TURILLI´S RHAPSODY. A aby ještě nebylo málo zmatků, logo RHAPSODY mají obě kapely totožné. Ovšem zatímco u Alexových RHAPSODY OF FIRE je ticho po pěšině a jejich web se těší pouze (ovšem bez debat vynikajícím) minulým zářezem „From Chaos To Eternity“, Luca opět nelenil a po roce jej máme nazpět. Jak si v této problematické situaci (a navíc s novými lidmi v sestavě) poradil, už nijak nelimitován klávesovým mágem Alexem Staropolim? O vynikajících skladatelských a instrumentálních schopnostech tohoto Itala nikdo nejspíš nepochybuje, ovšem povedlo se mu dát dohromady (cca už patnáctou v pořadí) kolekci hudby hodnou jeho jména?

Po důkladném poslechu této desky, a následné konfrontaci všech alb předešlých jsem dospěl k názoru, že tomu tak v podstatě je, jen s několika výhradami. Něco (co to přesně je si řekneme později) tomu ale chybí. Nicméně půjdeme popořadě, na tomto albu má každý zásek svou hodnotu:

1. Intro s nicneříkajícím názvem „Quantum X“ začíná arabskými motivy protknutými „vesmírně“ znějícími zvuky, následně nás bohaté sbory ale zpátky přivedou k tomu, že posloucháme další variaci na Rhapsody–intro.
2. Titulní píseň je (slovy moraváka) klasika jak sviňa, lepší otevírák se vybrat nedal. Začíná se neoklasicistními běhy (na které byli Turilliovci vždy skutečnými mistry) a poté už následuje vše, na co jsme doteď byli zvyklí – krásně melodicky vystavěné zpěvní linky, mohutné orchestrace, pro běžného člověka zcela nehratelná kytaro–klávesová sóla, proměnlivá rytmika … no prostě píseň nabitá energií, zpěvností a obrovským entuziasmem. Přestože není z nejkratších (přes 6 minut), nenudí ani vteřinu a člověk si při této přehlídce uchvacujících nápadů, krásně propojených v jeden majestátní a mocný hudební celek, jen lebedí a klepká nohama do rytmu.
3. „Dante´s Inferno“ je skladba, jejíž atmosféru přesně vystihuje její název. Je pomalejší, temnější, s mnoha bohatými sbory a kosmickými zvuky.
4. „Excalibur“ začíná příjemným středověkým motivem, po chvíli následuje nápřah s výraznými motivy, okořeněný mnoha sóly a vyhrávkami. Píseň oplývá svižným a melodickým refrénem, jako celku je jí ale potřeba dát čas na vstřebání. Postupně se vám (jak krásný protějšek u vás v posteli) odhalí a odmění nevšedním zážitkem. Zajímavé je i to, že je zčásti italsky a zčásti anglicky.
5. „Tormento E Passione“ je výtvor obdobný jako ten předešlý, nicméně je celý zpívaný v italštině a nenabízí tolik postupně odkrývatelných kouzel. Disponuje ovšem zcela omračujícím zpěvem (o něm později).
6. „Dark Fate Of Atlantis“ je z Youtube věc nějakou chvíli už známá, a označil bych ji jako klasiku nejklasičtější, ovšem postrádající „hutnou melodiku“, kterou oplývá většina ostatních skladeb. Proto ji hodnotím jen jako mírně nadprůměrnou.
7. „Luna / Fantasia Gotica“ – nejodlišnější skladba ze všech. Její výstavba je prostá jak bulharská striptérka, což ale neznamená, že by byla špatná, ba právě naopak! Její vyznění a stavba chvílemi dokonce připomíná špinavé americké bary z dob prohibice. S nástupem refrénu se dočkáme brilantní harmonické nádhery s maximálně přesvědčivým operním (Pavarotti – like) zpěvem, při kterém mrazí stejně při prvním, jako při stém poslechu. Její zásadní problém je v tom, že nepochází z Lucova pera. Na internetu můžete nalézt její původní verzi, ale tato je rozhodně lepší.
8. „Clash Of The Titans“ – Souboj titánů počtvrté, ale poprvé čistě v hudební dimenzi. Po ne úplně záživných slokách přichází speedové refrény evokující skladby typu „The Last Winged Unicorn“ z alba „Dawn Of Victory“. Kromě nich se toho až tak moc neodehrává.
9. „Of Michael The Archangel And Lucifer´s Fall“ – nejdelší, šestnácti minutová skladba, jejíž úvodní pasáž připomíná dnes již nežijící Švédy GODGORY, následovaná bohužel celkem vatovitou náplní. Krom kvalitních barokních sól a refrénů (které se na celém tomto albu opravdu nebývale povedly!) nemá moc cenu cokoli zmiňovat. V podstatě by to mohla být píseň standardní délky, ale musela nejspíš splnit povinnou minutovou kvótu a tak bylo nutné ji patřičně „navatovat“, protože zjevně začaly docházet nápady.

Co ale musím zmínit, je velmi šťastná ruka při výběru nového vokalisty. Alessandro Conti (ex-Trick Or Treat) disponuje opravdu silným, jistým, měkkým a hebkým hlasem, který (jakožto školený operní pěvec) umí využít v mnoha polohách (i v té operní, což v průběhu poslechu alba několikrát předvede), a ve všech je naprosto uvěřitelný a poslouchatelný. Luca jeho potenciál dokázal využít beze zbytku, Fabio Lione vám po prvních pěti zazpívaných tónech chybět nebude.
Zvuk alba je standardně kvalitní, vše zní tak jak má, obal je vyveden v příjemně modro – zlatých odstínech a na pohled vypadá velmi přitažlivě.

No a nakonec si povíme, co bylo myšleno tím „něco“, co znemožňuje maximální hodnocení. Když pominu jeden bod dolů za některé méně povedené momenty (obzvlášť – ale nejen - u posledních dvou tracků), tak to bude nejspíš absence klávesisty Alexova formátu, který by mnoho motivů na albu obsažených dokázal rozvést do mnohem košatějších podob, než tomu je na této desce - dle materiálů na netu veškeré klávesové party dělal sám principál (ale i tak klobouk dolů, deska je zvukově i hudebně velmi rozmanitá, a muselo dát nepředstavitelné množství práce ji celou dát dohromady).

Final word – Rhapsody i v nové sestavě (bez Alexe Staropoliho a Fabia Lioneho) mají světu stále co říct, a není toho málo! Album je v některých ohledech malinko jiné (a trochu méně orchestrálně vyšperkované), ale obecně se jedná o další velmi kvalitní zářez do jejich bohaté diskografie. Na první poslech působí sice ošizeně a prázdně, ale postupně si v něm najdete to svoje a budete si album pouštět stále dokola. A jestli tomu tak bude i za pět, deset let ukáže jen čas. Já se přikláním k názoru, že by tomu tak býti mohlo.

Hermes             


http://www.ltrhapsody.com/

YouTube ukázka

Seznam skladeb:
1. Quantum X
2. Ascending To Infinity
3. Dante´s Inferno
4. Excalibur
5. Tormento E Passione
6. Dark Fate Of Atlantis
7. Luna
8. Clash Of The Titans
9. Of Michael The Archangel And Lucifer's Fall

Sestava:
Alessandro Conti - zpěv
Luca Turilli - kytara, klávesy
Dominique Leurquin - kytara
Patrice Guers - baskytara
Alex Holzwarth - bicí

Rok vydání: 2012
Čas: 57:38
Label: Nuclear Blast
Země: Itálie
Žánr: film-score metal

Diskografie:
2012 - Ascending To Infinity


Související články


Vydáno: 07.07.2012
Přečteno: 4137x
počet příspěvků: 16

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Oprava - Dark Wings of SteelOprava - Dark Wings...21. 11. 2013 23:53 vn
Dark Steel Of WingsTak nové Rhapsody...21. 11. 2013 23:52 vn
to Anonimmyslím "dialogove"...20. 07. 2012 21:33 Soichiro Honda
to Soichiro Hondasola typu...20. 07. 2012 12:41 Anonim
Tak už jsem tu...20. 07. 2012 12:30 Anonim


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.19475 sekund.