Definitivním potvrzením úspěchu nové sestavy bylo grandiózní vystoupení na festivalu California Jam 1974, kde Blackmore a spol. představili pěvecký talent Davida Coverdalea Americe. Zpěvák doslova uhranul desetitisíce návštěvníků svým podáním bluesové "Mistreated" a kapela se vracela s velkým úspěchem do Evropy, aby
nahrála své další album. V tu chvíli začaly první problémy. Coverdaleovi a Hughesovi vzrostlo sebevědomí a dělali si stále větší nárok na autorský podíl na novém albu. To pochopitelně principál Blackmore nesl dost nelibě, ovšem místo dřívějších hádek zvolil opačnou taktiku a stáhl se do ústraní. Na kapele už mu přestávalo záležet. Navíc Hughes v té době objevil omamnou chuť heroinu a stával se nevyzpytatelným. Začal prosazovat více funky směr, což se hodilo jak ke Coverdaleově hlasu, tak tento směr vyhovoval Lordovi a Paiceovi. Jediným, kdo se tvářil zasmušile, byl Blackmore.
Brzy se začaly projevovat i rozpory mezi Hughesem a Coverdalem, protože basista chtěl stále více pěveckého prostoru pro sebe. I přesto, v jaké atmosféře album vznikalo a jak bylo v dobových recenzích hodnocené, jedná se o výbornou desku, přestože je stylově trochu jinde, než předchozí nahrávky kapely. Na desce je méně kytarových riffů než v minulosti, což ovšem Blackmore přičítal sobě a svým osobním problémům, protože v té době se rozváděl. "Album Stormbringer je odpad, vůbec se mi nelíbilo," řekl
po dokončení desky Blackmore. Pravda to ale není... Tento výrok jen ukazuje na to, v jakém duševním rozpoložení kytarista tehdy byl.
Úvodní "Stormbringer" je žhavý hard rock, kde prim hraje klávesová linka a výborný Coverdaleův refrén. V té době se projevila také skutečnost, že kapela už na nahrávkách nepracuje dohromady a právě skladba "Stormbringer" je výsledkem práce pouze dvojice Blackmore - Coverdale. Právě titulní skladba se dá jako jedna z mála na albu označit za klasickou hardrockovou věc Deep Purple. Počínaje druhou "Love Don´t Mean A Thing" je vidět příklon k blues a funky. Právě "Love Don´t Mean a Thing" je jednou z nejvíce překvapujících věcí na desce. Další "Holy Man" se více přiklání k americkému pojetí rockové hudby a dá se označit jako čistá AOR (rock pro dospělé) věc. "Hold On" má zas v sobě spoustu černošského feelingu a Blackmore údajně při obou skladbách (rozuměj "Holy Man" a "Hold On") doslova skřípal vztekem zuby, jak je nesnášel.
K ostřejšímu projevu se Deep Purple vrací s "Lady Double Dealer", přestože skladba má bluesový feeling, jedná se o rychlý hard rock s divokým Blackmoreovým sólem. O tom, že skladba nebyla vůbec špatná, svědčí i fakt, že ji i za dvacet let Glenn Hughes hrál na svých sólových turné. "You Can´t Do It Right" je zase prodchnutá černošským feelingem, a prim zde znovu hraje Hughes. Blackmore prý v tu chvíli litoval, že vůbec kdy ambiciózního basistu bral do kapely. "High Ball Shooter" je další klasika, která se opět
blíží, především díky refrénu, kde Coverdale doslova exceluje, ke starému hardrocku. K tomu má blízko i předposlední věc "Gypsy", což byla jedna z nejoblíbenějších věcí na desce a kapela ji často hrávala živě.
Ovšem nejslavnější skladbou na desce a celého coverdaleovsko-hughesovského období je balada "Soldier Of Fortune". Tato pomalá věc je dílem spolupráce Blackmorea s Coverdalem a kytarista v ní sám hrál basu, protože Hughes si postavil hlavu. "Glenn tuhle skladbu nenáviděl," zmínil Jon Lord. "Soldier Of Fortune" je pravděpodobně dnes už jediná skladba Deep Purple, kterou dodnes hrají komerční nerocková rádia.
I když z dnešního pohledu je samozřejmě "Stormbringer" jiná než všechna předchozí alba, jedná se o velice kvalitní album, které světu dalo několik nezapomentuelných skladeb. Autor tohoto článku navíc považuje "Stormbringer" za nejsilnější z trojice desek, které nahrála tato sestava. Ovšem na Blackmorea působila jako DDT na mravence a kytarista se rozhodl pro nahrání svého sólového singlu, kterým se stala skladba "Black Sheep Of The Family" od druholigových Quatermass. Jelikož zbytek Deep Purple se odmítl na této skladbě podílet, oslovil kytarista členy kapely Elf v čele se zpěvákem Ronniem Jamesem Diem. Nahrání singlu bylo pro Blackmorea natolik silnou záležitostí, že se rozhodl pokračovat dál už sám. Bez Deep Purple, ale zato s novými hráči pod jménem Rainbow.
|