Začátkem roku 1975 se zbylá čtveřice Lord, Paice, Hughes a Coverdale sešla, aby se poradila, co bude dál. Blackmore byl nenávratně pryč a nechtěl se současnou sestavou mít nic společného. Lord s Paicem se přikláněli k myšlence kapelu úplně pohřbít, kdežto Coverdale s Hughesem se namlsali úspěchem, a nechtěli o konci Deep Purple ani slyšet. Nakonec původní členy přemluvili a začala se řešit otázka prázdného kytarového postu. S kapelou zkoušel Clem Clempson z Humple Pie nebo Rory Gallagher, ovšem ani jeden z nich neměl feeling, který by se hodil k Deep Purple. Nakonec Coverdale navrhl mladého Američana Tommyho Bolina. A protože v té době Deep Purple přebývali v Los Angeles a Bolin v Malibu, brzy proběhla první zkouška. "Stáli jsme tam v němém úžasu a všem bylo jasné, že Bolin do kapely zapadne," zmínil Coverdale.
První testovací koncerty dopadly celkem dobře a kapela se vypravila do Německa, aby pořídila následovníka "Stormbringeru", který nakonec dostal název "Come Taste Te Band". Ale nebyli by to Deep Purple, aby se brzy neobjevily problémy. Hughes stále více zabředával do své drogové závislosti. Jak později přiznal, jediné, co si z nahrávání pamatoval, bylo to, jak desku po návratu do Anglie doma poslouchal. Drogy decimovali i Bolina. Na jeho hře to ale zatím nebylo znát a jeho kytara zní z drážek desky excelentně.
Oproti "Stormbringer" kapela paradoxně trochu přitvrdila a úvodní skladba "Comin´ Home" (kde místo nepoužitelného Hughese hraje na basu Bolin) se nese na vlnách hard rocku, který vstřebává jak vlivy staré britské školy, tak i závan amerického mainstreamu. Zní proto tak trochu spíše jako ranní Whitesnake. Ostatně většina skladeb na tomto albu jako kdyby Whitesnake předznamenávala. "Lady Luck" je práce Coverdalea s Bolinovým kamarádem Jeffem Cookem, kde se kytarista dosyta vydováděl. Naproti tomu "Gettin´ Tighter" je nevýrazná funky věc, kterou na svá bedra vzal Bolin a Hughes. Celkově se dá říci, že opratě Deep Purple v poslední době převzal Hughes, který rozhodoval o tom, co se bude hrát. "Dealer" se tváří trochu bluesově, ale nakonec na povrch vylezou vlivy funky, spojené se starým hard rockem, naproti tomu výrazná věc "I Need Love" z pera dvojice Bolin/Coverdale má v sobě přitažlivost a charisma prvních nahrávek z desky "Burn".
"Drifter" rozhodně patří k tomu lepšímu, co deska "Come Taste The Band" nabízí. Skladba má výborný groove, který vstřebává tehdejší americký mainstream a připravuje půdu pro kolosální věc "Love Child", kde Bolin riffuje stejně, jako Jimmy Page v začátcích Led Zeppelin. Pravděpodobně tahle skladba nejvíce připomíná staré Purple někdy z úplného začátku sedmdesátých let. Přestože Tommy Bolin zastával názor, že by Hughes měl nazpívat celé album, jeho
hlas coby sólisty se objevuje jen v "This Time Around", což je tklivá balada, kde Hughes zpívá s doprovodem klavíru. Tahle skladba je také jediným autorským vkladem kdysi velmi pilného skladatele Jona Lorda. Klávesista už však v té době ztrácel o Deep Purple zájem a soustředil se spíše na svá sólová alba, kde se věnoval vážné hudbě. "This Time Around" plynule přechází do výbušné instrumentálky "Owed To G", kde prim hraje sólující Bolin v soubojích s Lordem. Celé album uzavírá rozhodně nejlepší věc "You Keep On Moving", kde si vokály rozdělil Coverdale s Hughesem. Skutečně výjimečná skladba, která zní svěže i po letech.
Z desky zní sestava Coverdale-Bolin-Lord-Hughes-Paice skutečně velmi dobře, přestože Bolin je trochu jiný hráč než Blackmore.
Deska ukázala velký příslib do budoucna, jenže za pár měsíců se kariéra sesypala jako domeček z karet. Turné bylo katastrofou.
Bolin a Hughes, v té době již nezvladatelní feťáci, likvidovali jeden koncert za druhým a když Bolin několikrát za sebou zapomněl riff "Smoke On The Water", byl osud kapely zpečetěn. Po příšerném liverpoolském koncertě byl konec. "Vlastně to bylo tak, že David přišel večer do šatny za Paicem a za mnou a řekl, že odchází z kapely a my mu smutně sdělili, že už není z čeho odcházet," vzpomínal po letech Lord.
Tohle byl jasný konec. Coverdale si založil Whitesnake, kam s ním odešli Lord i Paice, Hughes nahrál slušné sólové album "Play It Loud", ovšem zbytek sedmdesátých a celá osmdesátá léta se pral se svou drogovou závislostí, aby se nakonec stal všemi respektovaným hudebníkem. A Tommy Bolin? Vydal skvělé sólové album "Teaser", ale více než hudbě se věnoval alkoholu a drogám, kterým naprosto propadl. Heroin mu paralyzoval ruku, že nebyl už schopen ani hrát na kytaru, 4. prosince 1976 si do žil vpálil "zlatou" a zemřel. Smutný konec...
|