SWALLOW THE SUN - Shining
Po zveřejnění prvního singlu a obalu desky jsem...

UNTO OTHERS - Never, Neverland
Skvělý album, spadající do letošního top 3, spolu...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Jo jo, to vím. To všude vytruboval Dan Krob,...

SLADE - Whatever Happened To Slade
Desku mám rád.Nejsou tam asi hity na první dobrou...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Hellhammer díky za objasnění. Tahle informace mě...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Brichta měl původně otextovat píseň Vzdálená od...

RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




AC/DC - Powerage

Konec jara 1977 byl u AC/DC ve znamení shánění nového basisty. Návrhů bylo několik. Ty fámy, že by k nim měl nastoupit Glenn Matlock ze Sex Pistols se šířily rychlostí blesku. Matlock ale později vyvrátil, že by k nějaké podobné nabídce došlo. Oba bratři Youngové najednou začali prosazovat Colina Pattendena z Manfred Mann´s Earth Band. Jenže proti tomuto návrhu byl manažer Browning, podle něhož se Pattenden k AC/DC absolutně nehodil. Browning sice argumentoval věkem, což byl nesmysl, protože Pattenden byl o rok mladší než Bon, ovšem po stránce image byl kapele na hony vzdálený.

Browning tak začal prosazovat jiného Angličana Cliffa Williamse (narozen v roce 1949), který byl v té době bez angažmá, přestože už měl za sebou bohaté zkušenosti z kapel Home, Stars nebo Bandit, ale i jako nájemný studiový hráč. Williams si se zbytkem kapely sedl takřka okamžitě. Williams byl navíc povahou dobrodruh a proto neváhal ani minutu s kapelou odjet do Spojených států. Jejich americká mise začala. Byl v tom pořádný kus práce, ale kapele pomáhalo výtečné album „Let There Be Rock“, které se (i když horko těžko) přece jen dostalo do oficiálního amerického žebříčku. Živá vystoupení ale byla precizní. Kapela stále mohutněla a bytněla a Amerika jen sledovala, jak se u nich rodí nový fenomén.

Úkol byl splněn, o AC/DC se už v undergroundových kruzích mluvilo všude a i když ještě nějaký pátek trvalo, než je na vědomí vzala oficiální média, kapele se dostalo obrovské pocty, když je kytarista Led Zeppelin Jimmy Page jmenoval jako jednu z budoucností rock n´rollu. Bylo proto na čase „Let There Be Rock“ podpořit dalším albem. To se natáčelo opět v Albert Studios v australském Sydney, přestože kapela už dávno přerostla hranice tohoto nejmenšího kontinentu. „Powerage“, jak novinku bratři Youngové pojmenovali, ale byla na dlouhou dobu posledním albem, na kterém spolupracovala s ostřílenou producentskou dvojicí George Young – Harry Vanda. Jejich práce se totiž příčila vedení vydavatelské společnosti Altantic, které mělo zájem, aby AC/DC prorazili v USA a podle nich Young s Vandou vnášeli do jejich hudby mnoho nekomerčních vlivů.

Ovšem oba dva odvedli na „Powerage“ výbornou práci, přestože deska dnes stojí tak trochu ve stínu „Let There Be Rock“ a jejího následovníka „Highway To Hell“. Je to zejména tím, že „Powerage“ nepůsobí tak průrazně a neprýští zní gejzír čiré energie jako z „Let There Be Rock“. Možná za to mohl trochu uhlazenější zvuk, možná pánové tentokrát podlehli více bluesovým vlivům, ale i tak je „Powerage“ silná kolekce, přinášející další nesmrtelné songy, i když je dnes kapela na koncertech prakticky ignoruje. Jisté ale je, že ve své době se stala „Rock n´Roll Damnation“ hitem srovnatelným s „Whole Lotta Rosie“ a není to rozhodně jediná silná položka alba, byť je v souvislosti s „Powerage“ citována nejvíce.

Dalšími ceněnými skladbami, i když v tomto případě těmi skrytými diamanty, jsou zejména rozervaná „Sin City“, která měla na tehdejším dobývání Ameriky velký význam a pak také „Down Payment Blues“, kde Angus střílí pekelné riffy, jako kdyby říkal „od nás žádnou baladu nedostanete…“. Výraznou položkou pak zůstává tvrdá „Riff Raff“ a poklona stařičkému, prapůvodnímu rock n´rollu „Kicked In The Teeth“.

Vydavatelská společnost byla zklamána. Nedostalo se jí žádné komerčně uhlazené dfesky, ale zase jen dalšího burácení, které sice řve z plna hrdla o maličko míň než „Let There Be Rock“, ale rozhodně to není deska, která by se hodila do komerčních rádií konce sedmdesátých let. Trošičku jí na lesku ubírá fakt, že ani nejhitovější skladba „Rock n´Roll Damnation“ se nikdy velkým hitem nestala a dnes kapela o albu říká, že s ním není až tak úplně spokojena. Já si ale myslím, že být mohla. O žádné klopýtnutí se nejedná.

Jan Skala             


www.acdc.com

YouTube ukázka - Rock n´Roll Damnation

Seznam skladeb:
1. Rock n´Roll Damnation
2. Down Payment Blues
3. Gimme A Bullet
4. Riff Raff
5. Sin City
6. What´s Next To The Moon
7. Gone Shootin´
8. Up To My Neck In You
9. Kicked In The Teeth

Sestava:
Bon Scott - zpěv
Angus Young - kytara
Malcolm Young - kytara
Cliff Williams - baskytara
Phil Rudd - bicí

Rok vydání: 1978
Čas: 39:43
Label: Atlantic
Země: Austrálie
Žánr: AC/DC!

Diskografie:
1975 - High Voltage
1975 - T.N.T.
1976 - Dirty Deeds Done Dirt Cheap
1977 - Let There Be Rock
1978 - Powerage
1979 - Highway To Hell
1980 - Back In Black
1981 - For Those About To Rock (We Salute You)
1983 - Flick Of The Switch
1985 - Fly On The Wall
1987 - Blow Up Your Video
1990 - The Razors Edge
1995 - Ballbreaker
2000 - Stiff Upper Lip
2008 - Black Ice
2014 - Rock Or Bust

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 12.03.2015
Přečteno: 3882x




počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Co je hodnocení...12. 03. 2015 20:28 Pepsi Stone
Dobra deska...12. 03. 2015 15:33 kokoska
Powerage......je rozhodně...12. 03. 2015 7:29 Kolík


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.48098 sekund.