27.09.2020
SYMFOBIA
Ve slovenské kapele SYMFOBIA zpěvačku Simonu Janovičovou ..více

27.09.2020
BLOODY OBSESSION
Čtvrté album moravskoslezských BLOODY OBSESSION ponese ..více

26.09.2020
CÉMURŠÁMUR
Osmičlenný mini bigband CÉMURŠÁMUR z Krkonoš vydal ..více

26.09.2020
SACRED OUTCRY
Dvojice řeckých hudebníků George Apalodimas a Dimitris ..více

26.09.2020
EASTSIDE DIVISION
Pražská hardcore-grunge parta EASTSIDE DIVISION vydala ..více

26.09.2020
SODOM
Personální čachry, které v poslední době probíhaly u ..více


SKELETOON - Nemesis
Je tam nálož silných melodií, to souhlasím, i ..

SKELETOON - Nemesis
Ten zpevak se obcas ve vyskach neda poslouchat, bo ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Do Blind Guardian to má hodně daleko. Hrajou dob ..

DANZIG - Danzig Sings Elvis
*neposlouchám nic jinýho ..

DANZIG - Danzig Sings Elvis
Stejně sem byl asi zklamán, když sem čekal od ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Díky tomuhle albu sem odsunul Blind Guardian na d ..

MANTICORA - To Live to Kill to Live
Před x lety se mi dostalo do ruk album Darkness W ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Tady to snad nikdo neposlouchá, zakletá kapela. ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
Já jsem v tomhle oddalování vydání desek pesi ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
S tím Mercy se mi to nezdá. Snad nebude mluvit 8 ..
Za poslední měsíc:
METALLICA - S&M 2
1292x

AMARANTHE - Manifest
1124x

TÖRR - Morituri te Salutant
1058x

KING DIAMOND - House Of God
991x

TÖRR - Tanec svatýho Víta
888x

KING DIAMOND - Voodoo
812x27.09.2020
POWER 5, MY PUSE a THE PANT..
Valašské Klobouky - KD Klobučan - malý sál, začátek od:20:00, vstupné: 130.-

03.10.2020
XIII. STOLETÍ, KELWIN, STOKER. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250

09.10.2020
VISION DAYS, ZPUTNIK, DRIÁK, INSEMINAČNÍ STANICE. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 200článků celkem: 7859
recenzí: 6460
reportů: 573
rozhovorů: 436

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


TEMPERANCE - The Earth Embraces Us All

Mladá italská „powermetalová“ naděje má napilno. První polovinu roku zahájili Temperance supportováním kolegů z Luca Turilli‘s Rhapsody na jejich turné napříč Evropou a Spojeným královstvím, na jaře a v létě se ukazovali především domácímu publiku po boku Nightwish, Epicy a Apocalypticy a zároveň pracovali na vydání v pořadí třetího alba, pokračovatele tradice co rok, to nové album. Díky němuž Temperance, snad konečně získávající své vydřené místo na metalovém slunci, jsou opět vybráni jako podpora pro samostatný koncert Nightwish v Itálii a deska „The Embraces Us All“ sbírá jednu pochvalnou kritiku za druhou…

Jeden by řekl, že frekvence vydávání desek každý rok, se podepíše na jejich kvalitě, že kapela neměla dostatečný čas na to vše pořádně propracovat, promyslet a vyladit, ale opak je pravdou. Hlavní myslitel kapely Marco Pastorino je chrlič. Nehledě na to, že zvládl na jaře se spoluhráčem Lucou založit další kapelu Light & Shade, se Secret Sphere chystá vydání DVD „One Night In Tokyo“ a ujal se mikrofonu v progových Virtual Symmetry, spolu s bubeníkem Giuliem Caponem produkuje nejpromakanější album, jaké mají dosud Temperance na kontě.

Oba předchůdci novinky (jak prvotina „Temperance“, tak pecka „Limitless“) nasadili kapele laťku vysoko a především vloni vydané album plné chytlavých powermetalových vypalovaček ani chvíli nenudilo, nová deska ale nabrala malinko jiný směr. Temperance přišli o jednu kytaru, protože jim dal sbohem Sandro Capone, čtveřice muzikantů si tuto absenci však vynahrazuje jinak. Housle, flétna, kontrabas, saxofon… to jsou nástroje, které u běžných metalových kapel nenajdeme. Pokud se nezaměříme na ty folkové, progové, či experimentální. A tady pomalu začínáme tušit jejich vlivy.

Singl „Revolution“ nevzbuzoval ještě přílišná podezření, že kapela hodlá uhnout z té přímočaré cesty powermetalu, po které se dosud ubírala, přesto už i na něm slyšíme drobné inovace. Jako kdyby se v něm odrážela inspirace epičností „LT’S Rhapsody“, kombinovaná se závanem folku. Zároveň patří tento song k nejpřímočařejším na desce. Šlape a odsýpá, kombinuje motivy i zpěváky – jak Chiaru, tak Marca… a v podobném duchu se nese i hlavní část desky. „A Thousand Places“, „At The Edge of Space“, atd. nejsou možná už tolik kompromisní jako prvně vydaný singl, zároveň ještě tolik nemixují styly a žánry. Přesto už v nich najdeme některé výše zmíněné nástroje: nádherné piáno obsluhované překvapivě bubeníkem kapely, houslové vsuvky (kupříkladu otevírající a provázející skladbu „Unspoken Words“) v podání Giovanni Lanfranchiho, více sborů a složitější postupy, než sloka refrén, stejně znějící sloka, refrén. Spousta melodických intermezz, přechodů a sól v kombinaci s rytmickou sekcí, špičkově ovládající svoje nástroje, tvoří skvělé harmonie. Perfektní obsluha bicích, které doslova vybízejí k chuti podupávat a mlátit rukama do vzduchu, přestože jste na tento nástroj nikdy nehráli a basa, kterou by mohli daleko známější umělci závidět. Je vidět, že Luca Negro je jazzový basák a na svůj nástroj se opravdu neučil jen proto, že kapela metalová nějakou tu basu potřebovala.

Paradoxně nejslabším článkem celé kapely, nerada to říkám, je Chiara. Přestože má zpěvačka nádherný hlas, což se projevuje především v druhé půlce alba, kde dostává prostor ukázat jeho kvality ve zpěvných tónech, recitování její silnou stránku zrovna není (a upřímně přízvuk úplně taky ne) – kupříkladu v lehce slabší skladbě „Haze“. Leč bohužel poslední dobou, a ne jen u této kapely, se setkáváme s trendem, kdy písničky znějí jako kanonáda, snaha za co nejkratší čas přeříkat co nejdelší část textu. Jakmile se ale od této snahy kapela odprošťuje a Chiara Tricarico dostává prostor ukázat, co v hrdle má, dokáže svým hlasem vzbudit příjemné mrazení – třeba v pomalejší „Fragments Of Life“ Chiařin křišťálový hlas téměř dojímá. Stejně tak Marco, jehož hlas ale vibruje i při frázování a screamu.

Že se Temperance rozhodli zbořit předem nalajnované hranice, napovídá i vsazení skladby „Maschere“ v mateřském jazyce. V této chvíli se stále ale ještě nacházíme v průhlednější části nahrávky. Tu svým způsobem uzavírá nejjednodušší song „Revolution“, po němž přicházejí na řadu progovější experimenty. Přes osm minut dlouhá skladba z říše divů, „Advice From A Caterpillar“ je jedním z nich. Prostor opět dostávají housle, vnášející do úvodu skladby vůni přírody, Chiařin čisťounký hlas zase přináší potěchu a ke slovu se dostávají konečně i flétna a dudy v podání Daniela Bicegga, nebo saxofon Rubena Paganelliho. „Change The Rhymes“, druhá pomalejší romanťárna koketuje s akustickou kytarou a zpěvaččin hlas opět nádherně hladí uši i duši. Album zavírá dvanáct a půl minut dlouhá „The Restless Ride“, znovu plná překvapení, třeba pasáží na housle. ne nepodobné prvním tónům, jež celou desku otevírají, chorály, či změnou témat v průběhu dějství.

Temperance vydávají nekonvenční desku, jejíž první dvě třetiny rozhodně potěší fanoušky epičtějšího powermetalu s ženským vokálem a nad jejíž závěrem budou blahem slintat komplikovanější posluchači. Co víc dodat? V diskografii kapely se pravděpodobně jedná o zlomový moment a o vynikající dílo!

Veronika             


www.temperanceband.com

YouTube ukázka – Unspoken Words

Seznam skladeb:
1. A Thousand Places
2. At The Edge Of Space
3. Unspoken Words
4. Empty Lines
5. Maschere
6. Haze
7. Fragments Of Life
8. Revolution
9. Advice From a Catterpillar
10. Change The Rhyme
11. The Restless Ride

Sestava:
Chiara Tricarico – zpěv
Marco Pastorino – kytara, zpěv
Luca Negro – baskytara
Giulio Capone – bicí, klavír

Rok vydání: 2016
Čas: 01:00:22
Label: Scarlet Records
Země: Itálie

Diskografie:
2014 – Temperance
2015 – Limitless
2016 – The Earth Embraces Us All

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 30.09.2016
Přečteno: 2985x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
recenzeS recenzí se...4. 10. 2016 21:28 Kovi


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.51751 sekund.