27.09.2020
SYMFOBIA
Ve slovenské kapele SYMFOBIA zpěvačku Simonu Janovičovou ..více

27.09.2020
BLOODY OBSESSION
Čtvrté album moravskoslezských BLOODY OBSESSION ponese ..více

26.09.2020
CÉMURŠÁMUR
Osmičlenný mini bigband CÉMURŠÁMUR z Krkonoš vydal ..více

26.09.2020
SACRED OUTCRY
Dvojice řeckých hudebníků George Apalodimas a Dimitris ..více

26.09.2020
EASTSIDE DIVISION
Pražská hardcore-grunge parta EASTSIDE DIVISION vydala ..více

26.09.2020
SODOM
Personální čachry, které v poslední době probíhaly u ..více


SKELETOON - Nemesis
Je tam nálož silných melodií, to souhlasím, i ..

SKELETOON - Nemesis
Ten zpevak se obcas ve vyskach neda poslouchat, bo ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Do Blind Guardian to má hodně daleko. Hrajou dob ..

DANZIG - Danzig Sings Elvis
*neposlouchám nic jinýho ..

DANZIG - Danzig Sings Elvis
Stejně sem byl asi zklamán, když sem čekal od ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Díky tomuhle albu sem odsunul Blind Guardian na d ..

MANTICORA - To Live to Kill to Live
Před x lety se mi dostalo do ruk album Darkness W ..

MANTICORA - Darkness With Tales To Tell
Tady to snad nikdo neposlouchá, zakletá kapela. ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
Já jsem v tomhle oddalování vydání desek pesi ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
S tím Mercy se mi to nezdá. Snad nebude mluvit 8 ..
Za poslední měsíc:
METALLICA - S&M 2
1295x

AMARANTHE - Manifest
1124x

TÖRR - Morituri te Salutant
1058x

KING DIAMOND - House Of God
991x

TÖRR - Tanec svatýho Víta
890x

KING DIAMOND - Voodoo
812x27.09.2020
POWER 5, MY PUSE a THE PANT..
Valašské Klobouky - KD Klobučan - malý sál, začátek od:20:00, vstupné: 130.-

03.10.2020
XIII. STOLETÍ, KELWIN, STOKER. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250

09.10.2020
VISION DAYS, ZPUTNIK, DRIÁK, INSEMINAČNÍ STANICE. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 200článků celkem: 7860
recenzí: 6461
reportů: 573
rozhovorů: 436

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MYRATH – Legacy

Když jsem tuhle exotickou kapelu v roce 2010 objevila s jejich druhým albem „Desert Call“, měla jsem okamžitě jasno, že jejich tvorba rozhodně stojí za sledování. Když hned o rok později vydala následovníka „Tales of the Sand“, který byl obrovským krokem kupředu na všech frontách, předpovídala jsem v recenzi, že by se jim mělo brzy dostat velké pozornosti širšího publika. Což se ale vyplnilo jenom napůl a pak se po Myrath na pět let slehla zem. Minulý rok ale znamenal čtvrté album „Legacy“, turné se Symphony X a konečně také ten zlom kariéře, který si tihle Tunisané zasloužili už s albem minulým.

Když se trochu poučíme o současné situaci v Tunisku, dává smysl, že se kapela na nějakou dobu stáhla do pozadí. Od revoluce v roce 2010 se sice země dočkala pár klidných let, ale zhruba od roku 2014 se situace začala znovu destabilizovat. Je tedy dost s podivem, že během tohoto období kapela dokázala přijít se svým doposud nejsilnějším materiálem. A pokud mluvíme o raketovém vzestupu v posledním roce, je potřeba zmínit šedou eminenci kapely – Kévin Codfert je totiž nejen producentem kapely, ale také spoluautorem některých skladeb, nahrál na album některé kytary a piáno, hraje kapele v klipech a mimo jiné v případě nouze zaskakuje při koncertech za klávesami. A podle mě je úspěch Myrath z velké části výsledkem právě jeho tvrdé práce. Vypadá to, že kapela má kolem sebe úzce spolupracující okruh lidí, jejichž snažení konečně začíná přinášet zasloužené ovoce v podobě pozornosti posluchačů. Pochopitelně, všechno tohle by bylo k ničemu, kdyby chyběl talent. A ten Myrath tedy rozhodně neschází.

Není třeba držet se v hodnocení alba při zemi. Myrath jsou jednou z nejoriginálnějších kapel na scéně a ten power/prog s arabskými vlivy jim koluje přímo v žilách. Jejich největším plusem ale paradoxně není originalita sama o sobě, ale to, že ji posluchači zbytečně necpou až do krku. Jejich národní motivy a vkusné orchestrace jsou použity přesně v takové míře, aby to kapelu odlišovalo od ostatních, nikoli však příliš mnoho, aby jimi byla hudba přesycená a na nic jiného nezbyl prostor. A to platí i o arabsky zpívaných částech textů, kterých je na posledním albu méně, než na tom předchozím. Ve větší míře se vlastně jejich mateřský jazyk objevuje jenom v „Nobody`s Lives“, v několika jiných skladbách pak jen sporadicky. Navíc, frontman Zaher Zorgati je jedním z nejzajímavějších zpěváků na scéně, který na sobě stále maká a zní album od alba lépe - stačí srovnat jeho současný výkon s tím na „Desert Call“. Na jeho typické technice zpěvu je rozhodně znát vliv „domácí“ kultury, nikoli však natolik, aby to „západního“ posluchače nějak rušilo. Vše je jednoduše perfektně organicky začleněné a přirozené, namísto toho, aby to bylo za každou cenu. A pak je tu také perfektní produkce (tohle album má opravdu nádherný zvuk) a výrazné zlepšení na pozici bubeníka. „Nováček“ Morgan Berthet je sice s kapelou už od roku 2011, „Legacy“ je ale první album, které nahrál.

Je prakticky nemožné vyzdvihnout vrcholy alba, protože každý je v jeho rozmanitosti bude hledat někde jinde. Úvodní energií nadupaná pecka „Believer“ je jednoznačně nejhitovější skladbou v historii kapely. Toho popěvku z ní se prostě nezbavíte, ať chcete sebevíc. Tady nejvíc vylézá na povrch, že kostrou jejich hudby je prostě obyčejný pořádně řízný power/prog, který dokáže táhnout sám o sobě a že jejich melodie jsou natolik silné, že se za originální vlivy nemusí schovávat – naopak je jenom využívají ve svůj prospěch a posouvají to celé na úplně jinou hudební rovinu, kde jen těžko hledají konkurenty. Ačkoli i zbytek alba je chytlavý, přeci jenom se víc drží předchozí tradice a nasává různé hudební inspirace jako houba. Máme tu tvrdé a temné kousky jako „The Needle“ nebo „Storm of Lies“, epické skladby „The Unburnt“, „Duat“ nebo procítěnou baladu „I Want to Die“, které dávají naplno vyniknout skvělým orchestracím a v neposlední řadě exotické skladby, které mají větší množství arabských vlivů, jako „Get Your Freedom Back“ (která hodně připomíná předchozí album „Tales of the Sand“) nebo zmíněná „Nobody`s Lives“ s arabsky zpívaným refrénem. Mým osobním favoritem je pak úplně se vymykající „Endure the Silence“ (na kterou kapela natočila úžasně zpracované lyric video, možná nejlepší, jaké jsem kdy viděla), která má dokonce jazzový nádech a úvodní a závěrečná část jsou nasáklé komorní atmosférou salónní hudby. Stejně rozmanité jako hudební vlivy jsou i texty skladeb – od jasných narážek na revoluci v zemi, přes knižní ságu Píseň ledu a ohně („The Unburnt“) po egyptskou mytologii („Duat“). Přes nehynoucí optimismus („Believer“) až po zoufalství a temné vize ztracené generace („The Needle“).

„Legacy“ (což je mimochodem technicky vzato eponymní album, protože „Myrath“ znamená v arabštině „odkaz“) je prostě a jednoduše nápadité, rozmanité, originální, vášnivé, procítěné a především neskutečně zábavné od začátku do konce, nehledě na to, kolikrát ho protočíte. Myrath se povedlo něco, co si už pěkně dlouhou dobu zasloužili díky svému talentu a tvrdé práci (přeci jen, prosadit se z takové země jako Tunisko je samo o sobě obdivuhodné) a dosáhli toho bez nutnosti jakkoli sejít z cesty, na kterou se vydali už se svým druhým albem. Za mě album roku 2016, a to bez debat a s velkou převahou.

Ray             


www.myrath.com

YouTube ukázka – Believer

Seznam skladeb:
1. Jasmin
2. Believer
3. Get Your Freedom Back
4. Nobody`s Lives
5. The Needle
6. Through Your Eyes
7. The Unburnt
8. I Want to Die
9. Duat
10. Endure the Silence
11. Storm of Lies

Sestava:
Zaher Zorgati – zpěv
Malek Ben Arbia – kytary
Anis Jouini – baskytara
Elyes Bouchoucha – klávesy
Morgan Berthet – bicí

Rok vydání: 2016
Čas: 50:42
Vydavatelství: Verycords
Země: Tunisko

Diskografie:
2007 – Hope
2010 – Desert Call
2011 – Tales of the Sands
2016 – Legacy


Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 17.01.2017
Přečteno: 3640x
počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Mně paradoxně...17. 01. 2017 10:04 Mike
Já mám s tímhle...17. 01. 2017 9:53 Fenris 13
Prekvapivo kvalitna...17. 01. 2017 9:20 johny


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.54875 sekund.