20.09.2018
KISS
Další z legend ohlásila rozlučkové turné. Příští ..více

20.09.2018
U.D.O.
Basista Fitty Wienhold oznámil, že opouští kapelu ..více

20.09.2018
EXCITER
Kanadská heavy/thrashová legenda se smrskla už jen na ..více

20.09.2018
GORGOROTH
Bývalý frontman těchto norských blackmetalových ..více

20.09.2018
MASTER
Americká deathmetalová legenda, mající už delší dobu ..více

19.09.2018
Dion BAYMAN
Australský hudebník vydá 21. září studiovku "Better ..více


WALDA GANG - Je tu léto
Přesně tak, Vláďa byl fenomenální zpěvák, ..

WALDA GANG - Je tu léto
Zemřel Vláďa Šafránek. :( Obrovská ztráta p ..

METAL ALLEGIANCE - Volume II - Power Drunk Majesty
Jasně překonávají trochu nedotaženou první d ..

Ozzy OSBOURNE - Down To Earth
Po dvoch dokonalých albumoch musel prísť pád d ..

Ozzy OSBOURNE - Down To Earth
mě poslední dobré Madmanovo album. Ta tvrdost m ..

Ozzy OSBOURNE - Ozzmosis
Je to subjektivne hodnotenie. Beriem, o tom su rec ..

ALICE IN CHAINS - Rainier Fog
Grohla zmiňuji proto, že čím více uhýbal z g ..

Ozzy OSBOURNE - Down To Earth
V době vydání jsem album neměl moc rád, ale d ..

SATAN - Cruel Magic
Ale jo, chápu co chceš říct tím vývojem, ale ..

SATAN - Cruel Magic
Je spousta kapel, která se někam vyvinula a pak ..
Za poslední měsíc:
DORO - Forever Warriors, Forever United
1330x

ALICE IN CHAINS - Rainier Fog
1005x

CATASTROFY - Besnota
943x

Ozzy OSBOURNE - No More Tears
913x

DORO - Force Majeure
896x

Ozzy OSBOURNE - No Rest For The Wicked
830x29.09.2018
PANYCHIDA, MALLEPHYR, KAAR, BLOODY CREEK...
Spáňov u Domažlic, začátek od:19:00, vstupné: 200 Kč

30.09.2018
DIRT RIVER RADIO (Australia), SILENT SESSION..
Praha, Klub Vagon, začátek od:21:00, vstupné: 299,-

04.10.2018
BLACK MAJESTY (AUS), SQUEALER (DE), DEAD DANIELS (CZ)..
Cemetery Pub - Krakow, Pl, začátek od:20:00, vstupné: 10 Zlčlánků celkem: 6531
recenzí: 5311
reportů: 531
rozhovorů: 359

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


Don AIREY - One Of A Kind

Don Airey není tím typem muzikanta, který by na sebe na pódiu strhával pozornost za každou cenu, je spíše týmovým hráčem a vždycky tak stojí ve stínu slavnějších kolegů. Jenže Don Airey byl u vzniku řady desek, které se dnes řadí k naprosté klasice, ať už je pod nimi podepsán Ozzy Osbourne, Gary Moore, Michael Schenker či Ritchie Blackmore se svými Rainbow. A v neposlední řadě (a to je v současnosti asi nejdůležitější) je Airey členem legendy legend, Deep Purple, u nichž nahradil ikonického (bohužel zesnulého) Jona Lorda. Členství v Deep Purple je pro Aireyho samozřejmě vyvrcholením jeho dlouholeté kariéry a jakési ocenění jeho zásluh, ovšem on sám (spíše se skromným výrazem, jak u něho bývá zvykem) poukazuje na to, že vedle Deep Purple funguje i jeho sólová kariéra. A to už od osmdesátých let, kdy vyšlo dnes už klasické album „K2“.

Dnes se Airey za ničím nehoní a proto lze na jeho sólové počiny nahlížet jako na alba, která spadají do kategorie „točené pro radost“. Že by se dočkaly nějakého výrazného komerčního úspěchu, to snad nečeká ani sám Airey, ale zase na druhou stranu je zaručena jistota, že na nich bude pořádný kus muzikantství. Bylo tomu tak naposledy před čtyřmi lety, kdy vyšla deska „Keyed Up“, je tomu i teď, navíc zčásti i se stejnými muzikanty. Po Aireyho boku zůstal zpěvák Carl Sentance, který se v mezidobí uhnízdil u skotských legend Nazareth, kde už definitivně nahradil Dana McCaffertyho. Setrval i basista Laurence Cottle, ten starý jazzman, který se do srdcí rockerů jednou pro vždy zapsal účastí na výtečném albu „Headless Cross“ od Black Sabbath. Největší překvapení se objevuje na kytarovém postu v podobě mladého (ani ne čtyřicetiletého) Simona McBridea. Virtuózního hráče ze Severního Irska, který už sdílel jedno pódium s Ericem Claptonem, Jeffem Beckem a působí i v projektu Snakecharmer, kde nahradil původního kytaristu Micka Moodyho, někdejšího člena Whitesnake,.

Může vůbec v takové sestavě vzniknout špatná deska? Odpověď zní, že rozhodně ne, byť se nemusí vždy jednat o album skvělé. Příkladem může být Aireyho nahrávka „Keyed Up“. Ta byla rozhodně deskou profesionálně odvedenou, ovšem jako kdyby jí chyběla pověstná jiskra nebo prostě něco, co by posluchače nutilo se k ní znovu vracet. Jednalo se o příjemné album, která ale zásadní stopu v hardrockové brázdě nenechalo. A jak je to tedy s novinkou „One Of A Kind“? Přiznejme si, že lépe. Tentokrát se totiž Aireymu a spol. podařilo dát dohromady výraznější skladby, z nichž lekcterá by se neztratila ani na albech jeho domovských Deep Purple. Právě hudba této legendy je z „One Of A Kind“ cítit nejvíce, což je samozřejmě pochopitelné. Hned z úvodní „Respect“ je totiž párplovská nálada patrná nejvíce, navíc když se Sentance ještě nezbavil gillanovských manýr. Ovšem je znát, že už je mnohem svébytnějším pěvcem než tomu bylo na předchozím albu. Získává vlastní osobitost a to je další prvek, který „One Of A Kind“ výrazně pomáhá.

Dalším aspektem, který z „One Of A Kind“ dělá zajímavou desku, je rozmanitost. Airey a spol. se totiž pohybují nejen na hardrockovém písečku, ale často zabruslí i do bluesrocku či popu. Tam rozhodně patří baladická „Every Time I See Your Face“, kde exceluje především Sentance, který zde odhazuje gillanovské zabarvení. Že je oproti „Keyed Up“ univerzálnějším a mnohem tvárnějším pěvcem dokazuje nejen v této věci, ale i místy v až heavymetalových kousích „Victim Of Pain“ (klávesy na počátku mohou evokovat švédské Ghost) nebo „Children Of The Sun“, kde pro změnu připomene projev další velké legendy, Glenna Hughese.

Lahůdkou pak jsou tradičně párplovské souboje kláves a kytar. Samozřejmě ten esprit, kdy se do nich za dávných let pouštěl Lord s Blackmorem, se nepovedl přenést ani na tuto desku, ovšem bluesová instrumentálka „Remember To Call“ ukazuje, že ani mladší generace (v tomto případě lze samozřejmě myslet především McBridea) nehodlá dopustit úplný skon klasického hard rocku a jeho tradic. K něm pratří i silné stadionové refrény. Těmi se na tomto albu mohou pyšnit především dvě výtečné skladby „Want You So Bad“ a titulní věc, které lze zařadit určitě mezi to nejlepší, co „One Of A Kind“ nabízí. Airey jejím prostřednictvím předložil zajímavý materiál, který kromě kvality řemeslné předkládá i kvalitu kompoziční. Tím jasně ukazuje, že může být právem řazen mezi největší žijící hardrockové klávesisty.

Pepsi Stone             


www.donairey.com

YouTube ukázka - Victim Of Pain

Seznam skladeb:
1. Respect
2. All Out Of Line
3. One Of A Kind
4. Everytime I See Your Face
5. Victim Of Pain
6. Running Free
7. Lost Boys
8. Want You So Bad
9. Children Of The Sun
10. Remember To Call
11. Stay The Night

Sestava:
Carl Sentance - zpěv
Simon McBride - kytara
Laurence Cottle - baskytara
Don Airey - klávesy
Jon Finnigan - bicí

Rok vydání: 2018
Čas: 50:31
Label: earMUSIC
Země: Velká Británie
Žánr: hard rock

Diskografie:
1988 - K2
2008 - A Light In The Sky
2011 - All Out
2014 - Keyed Up
2018 - One Of A Kind

Související články

Foto: archiv umělce


Vydáno: 24.06.2018
Přečteno: 546x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Opravdu špičková...24. 06. 2018 9:45 orre


 
Metalforever.info © 2006 - 2018     RSS - články

stránka byla načtena za 0.22607 sekund.