Ronnie ATKINS - Make It Count
...nejlepší Atkinsova sólovka. Tady se Sava...

BIG BIG TRAIN - The Likes of Us
Skvelá a výpovedná recenzia, Jirko. Album je...

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky, takový koment samozřejmě potěší :-)

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky za tento seriál. Toto a předchozí...

MOTÖRHEAD - Inferno
Skvělé album, tvrdé, našlapané, hitové. Výborný...

Mark KNOPFLER - One Deep River
Mistr nejnudnější muziky na světě.

DEEP PURPLE - Machine Head
Co se týče Machine Head, mám z alba mírně...

DEEP PURPLE - Machine Head
Po tragickém počinu remixovaného alba Black...

RAGE - Afterlifelines
Nemohl jsem to najít ve vyhledávání. A díky za...

RAGE - Afterlifelines
On tu je z roku 2012, jen se na něj z novějších...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




SEPULTURA - Nation

Druhé album Sepultury, které vzniklo bez Maxe Cavalery, definitivně naznačilo směr, kterým se hodlalo pozůstalé trio - plus pořád ještě novic Derrick Green - vydat. Obsah desky „Nation“ potvrdil zalíbení autorů v groovu, zároveň je přistihl v hlubokém experimentálním rozjímání, do kterého byl místo metalu (o thrashi nemluvě) zván hardcore, industriál nebo grunge, a když už se zavadilo o metal, šlo většinou o jeho moderní patvar s předložkou „nu“. Andreas Kisser v soudobých rozhovorech vykládá o semknutí kapely a výborné chemii se zpěvákem Greenem, jenž se do pracovního procesu poprvé zapojil jako skladatel. Výsledek je pak natolik odlišný od původní duše Sepultury, že na metalové ultras působil jako šunka na vegana a řadu dalších zanechal ve více či méně zmateném vstřebávání vzniklé situace.

Kvůli nahrání alba se hudebníci po letech přemístili do domovské Brazílie. Ve studiu prý panovala mimořádně uvolněná atmosféra, což poslech díla jenom potvrzuje. Pomalých tónů je zde více než dost, takže nezbývá než nasadit marleyovskou čepku, zapálit jointa o oddat se „tripovému“ poslechu. Nahrávka v podstatě navazuje na předešlý zápis „Against“, částečně i na disky „Roots“ a „Chaos A.D.“, avšak nikoli kvalitativně, přestože se pánové snaží tehdejšího ducha vyvolat, seč jim síly stačí. Hudební bozi ale jejich přání nevyslyšeli, album postrádá pel čehosi speciálního, téměř úplně pak absentuje přenositelná energie, kvůli čemuž opravdu není lehké dílo doposlouchat bez vyšších známek letargie nebo rovnou zpruzení.

Těžko si totiž užít tvorbu, ve které vám autoři nejdou příliš naproti. Skutečnost, že se hudebníci snaží hledat vlastní ksicht, je zdánlivě sympatická, nemyslím si ale, že by se to muselo dít za cenu házení megalejna na původní odkaz kapely. Navíc touha po osobitosti stále zhusta zaniká pod nánosem opakovaných, případně převzatých vzorů (např. Ministry). Určitě nelze brát za kompenzaci dvě rychlé skladby („Revolt“ a „Human Cause“), nejen proto, že jsou směšně krátké, ale hlavně proto, že jejich hardcore-punkový vzorec působí omletě a dramaturgicky opět silně vykořeněně z celkové osy alba. To sice nezačíná marně, skladba „Sepulnation“ obsahuje jisté atmosférické vibrace, podobně můžeme hovořit také o příspěvku „Border Wars“ (s obecně variabilním Greenovým projevem), případně kusech „Uma Cura“ (s poutavým „indiánským“ zaříkáváním), „Who Must Die?“ (s konečně souvislejšími metalovými úseky) či „Saga“ (neoriginální, ale pořád celkem funkční perkusoidní vložka), co je to ale platné, když se každý povedený moment utápí v balastu kompozičních schémat, nižší invence a hlavně v záplavě nu(meta)lové energie.

Některé položky znějí jako kdyby při jejich nahrávání usínali snad i samotní muzikanti (např. „The Ways Of Faith“ nebo „Reject“). Skladatelská touha po „animální“ zlověstnosti nepomáhá („Vox Populi“), angažování řady hostů (včetně členů Apocalypticy) vyznívá do ztracena a občasný příklon ke stylu grunge jenom prohlubuje tendenční dojmy, které jdou ruku v ruce s odchylkou od původní metalové tváře (skladba „One Man Army“ musí těšit fanoušky Faith No More a jim podobných). Nejzajímavější momenty placky „Nation“ pohříchu evokují základ desek „Chaos A.D.“ a „Roots“, pouze s tím rozdílem, že jsou dvakrát až třikrát vylouhované a proto ani z poloviny tak zábavné. Osmý zápis Sepultury je naopak nejrozvleklejším a nejlínějším příspěvkem v historii kapely, pozdější desky nevyjímaje.

Petr Štěpnička             


sepultura.com

YouTube ukázka - celé album

Seznam skladeb:
1. Sepulnation
2. Revolt
3. Border Wars
4. One Man Army
5. Vox Populi
6. The Ways of Faith
7. Uma Cura
8. Who Must Die?
9. Saga
10. Tribe to a Nation
11. Politricks
12. Human Cause
13. Reject
14. Water
15. Valtio

Sestava:
Andreas Kisser – kytara
Igor Cavalera – bicí
Paulo Jr. – baskytara
Derrick Green - zpěv

Rok vydání: 2001
Čas: 52:18
Producent: Steve Evetts
Label: Roadrunner Records
Země: Brazílie
Žánr: groove/etno/hardcore/nu-metal

Diskografie:
1986 - Morbid Visions
1987 - Schizophrenia
1989 - Beneath The Remains
1991 - Arise
1993 - Chaos A.D.
1996 - Roots
1998 - Against
2001 - Nation
2003 - Roorback
2006 - Dante XXI
2009 - A-Lex
2011 - Kairos
2013 - The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart
2017 - Machine Messiah

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.03.2019
Přečteno: 3857x




počet příspěvků: 4

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
8,5Co je to za...30. 06. 2021 15:04 Obsolete
Po dnešku...28. 03. 2019 20:27 Demonick
7.5/10Hodnotenie autora...22. 03. 2019 10:10 Demonick
Skvělý album,...21. 03. 2019 10:09 racik


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09778 sekund.