9.12.2019
COLD CHISEL
Letitá stálice australské hardrockové scény se po ..více

8.12.2019
STABBING WESTWARD
Svou diskografii sice tito industrialisté z Illinois ..více

8.12.2019
THE OLD DEAD TREE
Francouzská gothic metalová formace slaví comeback. Od ..více

8.12.2019
CREST OF DARKNESS
Norská blackmetalová trojice, jenž působí na scéně ..více

8.12.2019
ONE DESIRE
Finská formace kombinující hard rock a AOR vydá na jaře ..více

8.12.2019
POSTCARDS FROM ARKHAM
Havířovská post-rocková kapela POSTCARDS FROM ARKHAM je ..více


ŠKWOR - Drsnej kraj
Chyba, toto je správně :) ..

ŠKWOR - Drsnej kraj
Po předchozích deskách, asi nejslabší album. ..

ŠKWOR - Sliby & lži
... ..

ŠKWOR - Hledání iDentity
Asi zatím nejlepší deska. ..

MUNICIPAL WASTE - The Art of Partying
výborná recenze na nejlepší desku MW. ..

SANTA CRUZ - Katharsis
mě tedy vůbec netěší, první desky jsou pará ..

THE DARK ELEMENT - Songs the Night Sings
Z nového alba mám pocit ten, že Jani Liimataine ..

EUROPE - Prisoners In Paradise
Jednoznačně nejlepší Europe! Skvost! To býval ..

SIGNUM REGIS - The Seal Of A New World
Výborná muzika! ..

SIGNUM REGIS - The Seal Of A New World
Hrozná muzika. Nástroje nemaj žádnou dynamiku. ..
Za poslední měsíc:
AMON AMARTH, ARCH ENEMY, HYPOCRISY - Praha, Tipsport aréna, 17. 11. 2019
1937x

BLIND GUARDIAN - Twilight Orchestra: Legacy Of The Dark Land
1333x

PRETTY MAIDS - Undress The Madness
1096x

EUROPE - The Final Countdown
1057x

ARAKAIN - Restart
1038x

EUROPE - Prisoners In Paradise
929x

článků celkem: 7307
recenzí: 5986
reportů: 569
rozhovorů: 382

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


THE END MACHINE - The End Machine

O tom, jak důležitým byl kytarista George Lynch pro klasickou éru Dokken, byly popsány už stohy papíru. Už méně se ale mluví o tom, že to byl právě on, kdo kapelu v devadesátých letech (zejména na alternativně znějícím albu „Shadowlife“) skoro poslal do kytek a ze sestavy pak vylétl jako namydlený blesk. Jistě, samotným Dokken se už nikdy nepodařilo navázat na svá zásadní alba z osmdesátých let a přestože se na Lynchově místě po boku svérázného předáka Dona Dokkena vystřídali takoví hráči jako John Norum (Europe, ex-Don Dokken Band) nebo Reb Beach (Whitesnake, Winger), už to nikdy nebylo stejné, jako kdysi… Jako kdyby studnice nápadů začala vysychat, jako kdyby zmizela ta magie mezi čtveřicí muzikantů, která z alb „Under Lock And Key“ a „Back For The Attack“ udělala milníky amerického hard rocku (či hair metalu, chcete-li).

Lynch je ale dlouhá léta velmi činný muzikant, který vede svou kapelu Lynch Mob, nahrává sólová alba, působí i v projektech KXM (se členy Korn a King`s X) a ve společné kapele s předákem Stryper Michaelem Sweetem. A teď navíc další formace, The End Machine. U té by ale mohli staří fanoušci Dokken přece jen zbystřit více než u ostatních projektů. Kromě Lynche totiž kapelu tvoří další dvě čtvrtiny sestavy, která měla prsty v dávném úspěchu Dokken. Po jeho boku zde totiž stojí basista Jeff Pilson a bubeník „Wild“ Mick Brown. Jen místo vokalisty už nepatří Donu Dokkenovi. Mikrofon v případě The End Machine třímá Robert Mason. Dnešní frontman Warrant, kterého ovšem s Lynchem pojí jiné pouto, protože to byl právě on, kdo v roce 1992 nazpíval bezejmenné album Lynch Mob.

Předem je nutné zdůraznit, že jestli si k albu "The End Machine" nechcete vypracovat averzi ještě předtím, než jej pustíte, zapomeňte na to, že tito pánové kdysi spolu vytvořili skaldby typu „Into The Fire“, „Unchain The Night“ nebo „Kiss Of Death“. Ta dávná chemie u The End Machine přítomná není. To by asi fanoušci po těchto pánech chtěli moc. Že to tak nebude, je jasné vlastně od začátku, kdy se rozjede Lynchův klasicky skřípavý riff v „Leap Of Faith“. Ten totiž nereflektuje na odkaz z jeho nejslavnějších dnů, ale opět, jak se za poslední dlouhá léta stalo u tohoto kytaristy zvykem, absorbuje vlivy alternativní hudby a nezapomíná ani na pětadvacet let starou grunge mánii. Té totiž tehdy Lynch naplno propadl a dodnes jsou v jeho hudbě slyšitelné stopy tohoto stylu.

S Dokken jako takovými toho The End Machine tolik společného nemají. Mnohem více se stylem i náladou blíží tvorbě Lynch Mob. Není nouze o klasické hardrockové vypalovačky jako „Bulletproof“ nebo „Ride It“, ale jinak se deska nese spíše ve středním tempu, které sice sluší skladbám jako „No Game“ (tu uvozuje funkční riff ve stylu AC/DC) nebo „Alive Today“, ale na jiných místech spíše ubírá na působivosti. Ve skladbách jako „Burn The Truth“ nebo „Line Of Division“ se ke slovu opět dostávají zmíněné alternativní vlivy, ovšem The End Machine nemají v sobě onu naléhavost někdejších hrdinů scény. Nejsilnějším kouskem zůstává působivá „Sleeping Voices“, kterou zdobí klenutý refrén, jenž je tím nejlepším, co daná sestava dokáže v současné době ze sebe vymáčknout.

Druhým problémem, vedle kvality a síly skladeb samotných, je hlas Roberta Masona. Jistě, rozhodně není špatným zpěvákem. O svých schopnostech přesvědčil na deskách Lynch Mob (zmíněné bezejmenné album z roku 1992 a pak comebackové dílo „Revolution“ z roku 2003, které však nabízelo znovu nahrané skladby z minulých let) a jako slušný frontman se ukazuje i v současné sestavě Warrant. Ovšem poslechněte si jeho hlas vedle Dona Dokkena nebo zesnulého Janiho Lanea (původní předák Warrant) a zjistíte, že Mason nedisponuje takovým charismatem a svébytnou barvou, jako tito zmínění pěvci. I to z této kolekce dělá pouze lehce nadprůměrnou nahrávku.

The End Machine opět díru do světa neudělá. Lynch se sice stále své příznivce snaží přesvědčovat o tom, že má v posledních letech tvůrčí přetlak, ale faktem zůstává, že chrlí desky, které nemají patřičnou sílu. Těžko však říct, jak by to znělo, kdyby se uskutečnil fanoušky tolik chtěný comeback klasické sestavy Dokken. Možná i tam už by lesk nadobro zmizel.

Pepsi Stone             


FB THE END MACHINE

YouTube ukázka - Leap Of Faith

Seznam skladeb:
1. Leap Of Faith
2. Hold Me Down
3. No Game
4. Bulletproof
5. Ride It
6. Burn The Truth
7. Hard Road
8. Alive Today
9. Line Of Division
10. Sleeping Voices
11. Life Is Love Is Music

Sestava:
Robert Mason - zpěv
George Lynch - kytara
Jeff Pilson - baskytara
Mick Brown - bicí

Rok vydání: 2019
Čas:: 43:25
Label: Frontiers Music
Země: USA
Žánr: hard rock

Diskografie:
2019 - The End Machine

Foto: archiv kapely


Vydáno: 10.04.2019
Přečteno: 535x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Jednoznačně jedna...10. 04. 2019 14:57 orre


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.22411 sekund.