14.10.2019
HATTRICK
Hudební projekt HATTRICK, který dali dohromady Aleš ..více

14.10.2019
RICHIE KOTZEN
Bývalý kytarista Poison, Mr. Big či The Winery Dogs ..více

14.10.2019
LIONHEART
Comeback této britské formace, kterou vede bývalý ..více

14.10.2019
MASVIDAL
Vědět o sobě dává bývalý kytarista Death a Cynic Paul ..více

14.10.2019
SWORD
Kanadská heavymetalová formace, která pro Metallicu ..více

14.10.2019
NULLINGROOTS
Pilná parta z Arizony hrající post-black metal/shoegaze ..více


L.A. GUNS - The Devil You Know
Já to rozseknu. Mělo vyjít v 12.10. 2018, ale v ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Jo jo o London.Nene nějak v říjnu 2018 jsem se ..

SAINT DEAMON - Ghost
Opravdu zbytečně dlouhému albu naštěstí pom ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Teď mluvíme o čem? O těch London? Ty jsou pře ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Pepsi bude dodatečná recenze?Sice je to z roku 2 ..

L.A. GUNS - The Devil You Know
Jirka Čáp - kdyžtak můj mail je tomstrange@sez ..

CORELEONI - II
to orre: sypu si popel na hlavu a díky za upřesn ..

CORELEONI - II
Jinak souhlasím, tohle je po velmi slabém posled ..

CORELEONI - II
Igor Gianola samozřejmě na prvním albu nehral, ..

DRAGONFORCE - Extreme Power Metal
Hudsona jsem kolem druhyho alba s nim vzal celkem ..
Za poslední měsíc:
Kolinss (DEBUSTROL) - Spěcháme maximálně jen na pivo
1699x

ARAKAIN - S.O.S
1211x

ARAKAIN - Legendy
1072x

ARAKAIN - 15 Vol.1 & 2
965x

SONATA ARCTICA - Talviö
926x

ARAKAIN - Apage Satanas
910x27.10.2019
HOUBA, POZOR MAMUT, BANDA...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:20:00, vstupné: 150

02.11.2019
ATOMOVÁ MIHULE, ČERSTVĚ NATŘENO, NEVIDIM, GIGIGANG, APPLE SPOKESMAN...
Havlíčkův Brod - Oko Klub, začátek od:19:00, vstupné: 150

15.11.2019
Večer legend 18 - rocková muzika od A do Z Nejlepší tribute bandy AC/DC, LE..
KC SEMILASSO, začátek od:18:00, vstupné: 290článků celkem: 7188
recenzí: 5879
reportů: 564
rozhovorů: 378

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


RIMORTIS - Dvacet černých růží

Česká power-speedmetalová úderka Rimortis letos slaví dvacet let existence. A stejně jako v případě alba „Deset kroků zpět“, jež se vztahovalo k prvnímu významnému výročí, i tentokrát hudebníci přichystali speciální edici, která krom nové desky obsahuje bonusový disk s nově nahranými výběrovými skladbami. Posluchači tak dostávají ideální příležitost k porovnání dřívější i aktuální formy kapely, která v nedávné minulosti prošla celkem zásadními změnami.

Deska „Dvacet černých růží“ je již druhým albem bez Milana Hloucala. Nový zpěvák Ladislav Spilka se do jisté míry stal solidním nástupcem, přesto si k jeho výkonu neodpustím zásadnější poznámku. Láďa občas zbytečně tlačí na vokální pilu, což je navíc poloha, která mu svědčí méně, nežli klidnější až zjemnělý projev, škoda, že se právě do něj příliš nepouští. Další výrazná změna směřuje k autorství, kdy dříve výhradní autor Vašek Mrzena opět přenechal velký prostor svým kolegům (povedené texty zůstávají v jeho režii). Od Vaška uslyšíme pouhé dvě písně (což je ale pořád o dvě víc, než minule), zbytek si rozdělili klávesák Jiří Vrba a nově kytarista Martin Čermák. Aktuální tvář Rimortis se tím ale zásadně nemění, základem stále zůstávají sněhobílé melodie a důraz na co možná nejchytlavější profil každé písně.

To se sice zčásti daří, musím však v tomto ohledu popsat zkušenost s jednotlivými etapami poslechů. První seznámení s albem bylo vyloženě nesmělé a neodhalilo mnoho lákadel. Při dalších pokusech už autorská poupata začaly rozkvétat a k některým byla vyložená radost přičichnout. Nejprve si mě takto podmanil refrén „Starého domu“, později hloubavě plynoucí „Hledání“, „Vlak života“ se dvěma nej (nejméně chytlavý bridge, zato nejlepší refrén) nebo „Havran a vlk“, jehož tvůrčí základ je natolik svůdný, že v něm vůbec nemusela figurovat epická symfonika, jež hřmí při sólovém nájezdu. Skladba by v pohodě obstála bez tohoto spektáklu, což vlastně platí pro všechny obdobně laděné úseky (snad krom vstupního intra „Starého domu"). Autoři mají dostatek formy a nepotřebují na svůj rukopis věšet orchestrální pentle, už proto, že to dnes dělá skoro každý druhý.

Speedmetalové položky na albu najdeme tři, nejlépe dopadla Mrzenova titulka, která krom prohloubení starých známých svazků se Stratovarius přináší nejpovedenější chorusový nápěv desky. Finské ozvěny slyšíme také v příjemně okázalé „Bráně noci“, poslední rychlík „Kletba rodu“ se už veze v kvalitativním závěsu. Na všechny skladby se nicméně vztahuje symptom třetí a stále aktuální etapy mého poslechu. Kvítky písní jakoby až příliš rychle vydaly svoji krásu a ztratily část atraktivity, což platí nejenom pro některé vychvalované příspěvky (zejména „Starý dům“), ale ještě více pro ty zatím neuvedené („Za horizontem“ a „Pramen řeky"). Samostatnou kapitolu tvoří tradiční coversong, kterým se tentokrát stalo Vangelisovo „Dobytí ráje“, u nás profláklé prostřednictvím verze se zpěvem Daniela Hůlky. Mě osobně tenhle kousek nikdy nebral, a neoceňuji ani variantu Rimortis, která se od té původní příliš neliší, dojem podobnosti navíc nepochopitelně prohlubuje host, kterým není nikdo jiný, nežli, ehm, Daniel Hůlka.

Pokud se bonusového disku týká, je nutné ocenit pečlivou rekonstrukci původních písní, včetně pozměněných aranží a lepšího zvuku (ten je obecně na vynikající úrovni), nelze si však nevšimnout některých vokálních pasáží, které Spilkovy úplně nesedly, přičemž to opět zhusta souvisí se snahou o hrdelní hrubost. Tím pro mě hodnota staronových skladeb mírně klesá, což ale neplatí pro závěrečný vál „Stín křídel“, jehož obsah tvoří výběr ze stejnojmenné desky z roku 2004. Pěvecké party si zde rozdělilo několik borců (např. Mirek Spilka nebo Petr Dolének), skladba jede od začátku do osm minut vzdáleného konce na dravém spídovém tempu a znamená výtečný a úžasně vygradovaný retrozážitek ("vzlétni výš, potom zříš, světlo duhy na křídlech orlů"), za nějž pánové zaslouží oba palce nahoru. Celkové dojmy nicméně zůstávají lehce rozervané. O solidním autorství není pochyb, což ale nic nemění na skutečnosti, že na albu figurují skladby, ke kterým nemám potřebu vracet se častěji, pakliže vůbec.

Pagan             

Vypadá to, že personální obsazení poděbradské pětice se zase na nějakou dobu ustálilo, protože teprve po druhé za dvacet let fungování kapely se Rimortis podařilo nahrát dvě desky po sobě beze změny v sestavě, což vzhledem k častým personálním kolotočům, které partu Vaška Mrzeny ještě nedávno provázely, je téměř zázrak. Další výbornou skutečností je fakt, že po jednoalbové odmlce se zmíněný kapelník vrátil ke skládání a jeho dva autorské příspěvky („Dvacet černých růží“ a „Pramen řeky“) patří k tomu nejlepšímu, co se na nahrávce nachází. Jestliže předešlá placka „Ozvěny minulosti“ lehce zabrnkala na progresivnější a modernější strunu, novinka se opět vrací k chytlavému a přímočařejšímu power metalu. Krom dvou již zmíněných skladeb potěší i „Vlak života“ a „Kletba rodu“, obě z pera kytaristy Martina Čermáka. V podstatě na desce nenajdeme jediný nepovedený song. Nejslabším článkem se (jako již tradičně) stává závěrečná předělávka. Sice obdivuji, že se pánům podařilo uhnat hvězdu formátu Daniela Hůlky, ale ani tak mě závěrečná „Ráj“ neoslovila. Rimortis nad ostatními podobně hrajícími spolky vždy vyčnívali díky svým nádherným českým textům a ty se i tentokrát povedly na výbornou. Jak je vidět ani v této oblasti tvůrčí duch Vaška Mrzenu neopustil.

Druhý disk přináší deset znovu nahraných starších skladeb. Dalo by se říci, že se kapela uchýlila ke stejnému kroku jako před dekádou s albem „Deset kroků zpět“. Vcelku logicky si vybrala jiné skladby než na své první výběrovce a proto zde chybí některé zásadní hity, takže označení „best of“ bych se raději vyhnul. Zpěvák Ladislav Spilka si výborně poradil s party svého předchůdce a prakticky ve všech skladbách se věrně drží jeho předlohy. Písně doznaly jen kosmetických změn a od původních verzí se příliš nevzdalují. Samostatnou kapitolou je závěrečný osmiminutový medley, sestavený z písní z alba „Stín křídel“, kde se dočkáme hned čtyř pěveckých hostů. Tato netradiční pocta nejlepší desce Rimortis se hodně povedla. A to vlastně platí o celé této dvojdiskové kolekci. Nezbývá než kapele popřát k jejím kulatinám vše nejlepší a ať jí ta energie vydrží minimálně dalších dvacet roků!

Moloch 9/10

www.rimortis.cz

YouTube ukázka - ukázky za alba

Seznam skladeb:
Disc 1:
1. Starý dům
2. Za horizontem
3. Dvacet černých růží
4. Hledání
5. Havran a vlk
6. Kletba rodu
7. Pramen řeky
8. Vlak života
9. Brána noci
10. Ráj

Disc 2:
1. Zvony fantazie
2. Buď vůle tvá
3. Vesmírem plout
4. Nepřítel s úsměvem
5. Deset kroků zpět
6. Opera v plamenech
7. Peklo, co říká si svět
8. Ve smečkách
9. Pod gilotinou
10. Stín křídel - medley

Sestava:
Ladislav Spilka - zpěv
Martin Čermák - kytara
Vašek Mrzena - baskytara
Jirka Vrba - klávesy
Vojta Zapadlo - bicí

Hosté:
Daniel Hůlka - zpěv
Vojta Šimoník - zpěv
Mirek Spilka - zpěv
Radek Řezníček - zpěv
Petr Dolének - zpěv

Rok vydání: 2019
Čas: 45:47/52:50
Zvuk, střih a mix: Martin Hollandr a Rimortis
Produkce: Rimortis
Země: Česká republika
Žánr: power-speed metal

Diskografie:
2000 - Proud času
2002 - Oheň a led
2004 - Stín křídel
2006 - Vesmírem plout
2009 - Deset kroků zpět
2012 - Peklo, co říká si svět
2017 - Ozvěny minulosti
2019 - Dvacet černých růží

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 08.10.2019
Přečteno: 653x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.16716 sekund.