24.09.2020
THE SMASHING PUMPKINS
Ambiciózní dílo kapely, které nabylo formátu dvojalba, ..více

24.09.2020
ANATHEMA
Britská legenda alternativního rocku končí. Alespoň ..více

24.09.2020
EVERY MOTHER`S NIGHTMARE
Američtí hairmetalisté, kteří v roce 1990 slavili ..více

24.09.2020
MASSACRE
Floridská deathmetalová legenda hlásí hned čtyři ..více

24.09.2020
PLURALONE
Že je možný i život po Red Hot Chili Peppers dokazuje ..více

24.09.2020
THE TREATMENT
Britští hardrockeři vyřešili personální otázku na ..více


KING DIAMOND - The Puppet Master
Opět velmi silný a originální příběh z ván ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
The Puppet Master je jeden z top albumů Kinga Di ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
Desku jsem ve své době poslouchal poměrně čas ..

KING DIAMOND - The Puppet Master
Tak to prr. The Puppets Master je o mnoho lepší ..

NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism
To opravdu někdo dospělej a příčetnej dokáž ..

Don DOKKEN - Solitary
Super, těším se, že se snad dozvím pár nový ..

BLUES PILLS - Holy Moly!
Tak už na 99,9% vím :) ..

BLUES PILLS - Holy Moly!
Ctyri recenze na jejich alba tu skutecne jsou, ovs ..

BLUES PILLS - Holy Moly!
Už se těším!!!:))) Mám už jeden tip, i když ..

BLUES PILLS - Holy Moly!
Diamonda zbyvaji posledni dva dily a pak se to doz ..
Za poslední měsíc:
TÖRR - Chcípni o kus dál
1241x

METALLICA - S&M 2
1200x

AMARANTHE - Manifest
1061x

TÖRR - Morituri te Salutant
1019x

KING DIAMOND - House Of God
956x

KING DIAMOND - The Graveyard
913x26.09.2020
ZNOUZECTNOST, NAŠROT, NONSENSE, ATOMOVÁ MIHULE...
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250

27.09.2020
POWER 5, MY PUSE a THE PANT..
Valašské Klobouky - KD Klobučan - malý sál, začátek od:20:00, vstupné: 130.-

03.10.2020
XIII. STOLETÍ, KELWIN, STOKER. ..
Havlíčkův Brod - KD Ostrov, začátek od:20:00, vstupné: 250článků celkem: 7851
recenzí: 6453
reportů: 573
rozhovorů: 435

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


STONE TEMPLE PILOTS - Perdida

Móda unplugged nebo akustických alb se pomalu ale jistě vrací. Proto je nadmíru logické, že s podobným počinem přijdou jedni z pionýrů grunge, tedy stylu, se kterou byla tenhle trend spojen snad nejvíce. Vždyť si vzpomeňme, jaký poprask tenkrát nadělal záznam „Unplugged In New York“ od Nirvany (jasně, krátce po smrti Kurta Cobaina to byla jiná doba), nebo jakým dojmem působila sebezničující nahrávka Alice In Chains „MTV Unplugged“. V devadesátých letech podobným projektům propadly i kapely typu Kiss či Poison. Nyní tento druh alb točí spíše sóloví umělci, kteří se v minulosti vyprofilovali jako frontmani (nebo členové) různých tvrděrockových spolků. Stone Temple Pilots jsou proto tak trochu výjimka, protože oni přicházejí s akustickým albem pod svým názvem. Vlastně proč ne, když i oni vystupovali v devadesátých letech v rámci sérií unplugged koncertů na MTV. Aktuální nahrávka „Perdida“ tak může být pokračovatelem tohoto trendu.

U Stone Temple Pilots se toho v posledních letech odehrálo mnoho a jen málo okamžiků se dá označit jako radostných. Nejprve v minulé desetiletce ztratili svého dlouholetého zpěváka, problémového Scotta Weilanda, který zjevně neukočíroval svojí závislost na různých povzbuzovadlech a koncem roku 2015 zemřel ve svém tourbuse (kterým cestoval s vlastní kapelou The Wildabouts) po koktejlu pěti druhů léků, alkoholu a drog. To už byl ale ze Stone Temple Pilots pryč a kapela měla za sebou dvouletou epizodu se svým kamarádem Chesterem Benningtonem z Linkin Park. Ani ten už není mezi živými, když v červenci 2017 spáchal sebevraždu. Dnes je frontmanem kapely Jeff Gutt, jenž se představil před dvěma lety na bezejmenném albu, ovšem ten těžký mrak nad Stone Temple Pilots visí dodnes.

Možná proto je „Perdida“ (což ve španělštině znamená „Ztráta“) deskou, která má za úkol dostat ven frustrace, které se v kapele nastřádaly. A akustické podání je pro tento účel mnohem komornější a niternější. Proto v případě „Perdida“ zapomeňte na dávné hity „Vasoline“, „Sexy Type Thing“ nebo „Plush“. „Perdida“ má klasický základ Stone Temple Pilots, ale výrazové prostředky jsou naprosto jiné. Přestože album je ve své podstatě smutné, už z něho není cítit ten pach grunge devadesátých let, ta chuť sebedestruktivity. Možná by album znělo jinak, kdyby jej nazpíval Scott Weiland, ovšem je to právě hlas Jeffa Gutta, který kapelu přenesl do nových dob a dává albu „Perdida“ jiný nádech, což v tomto případě není na škodu věci. Gutt v sobě totiž nemá ty klasické grungeové manýry a proto se tahle nahrávka dá označit grungeovou jen stěží. Možná jen podle jména kapely.

Zde dominuje klasické americké písničkářství, které je však haleno do temnější oparu folku a blues. Nad vším ale stojí písnička jako taková. Ta si zakládá zejména na silných melodiích a refrénech. Nálada, se kterou byla deska plánována, je zde sice také důležitá, ale stojí až v druhé linii. To ukáže hned „Fare Thee Well“, kterou rozjíždí pomalá akustická kytara, podporovaná romantickým klavírem, ale hlavní těžiště leží ve výrazném refrénu, kde Gutt rozpíná hlas do zatím neslyšených poloh. V tomto ohledu jde možná nejdále v „Miles Away“ a „Three Wishes“, kde předvádí velice silné výkony, ovšem v případě prvně jmenované skladby mu nahrává posmutnělá barová atmosféra. Co je však důležité, Stone Temple Pilots nezapomínají ani na hitovost, což je v případě podobně laděného alba nesporná výhoda. Kromě „Fare Thee Well“ nejvíce ambicí v sobě skrývá titulní „Perdida“, zasněná „Years“ (tu překvapivě nazpíval basista Robert DeLeo) a pravděpodobně i závěrečná „Sunburst“. Ta nezapře trochu uvolněnější, průzračnou atmosféru, díky čemuž kapela skladbu zabalila do trochu optimističtějšího, prosluněnějšího hávu. Společně s využitím netradičních nástrojů jako je saxofon, viola, klávesy nebo cello to skladbám dává pestřejší rozměr a „Perdidu“ to odlišuje od jiných akustických alb někdejších grungeových hvězd.

Tuto desku nelze chápat jako směr, kterým by se kapela v budoucnu vydala. Sami členové ji berou spíše jako zajímavý experiment, jako vyjádření svých emocí skrze jiné výrazové prostředky. To je v pořádku, protože kapele se podařilo na album umístit zajímavé skladby, které při prvním poslechu sice mohou trochu splývat, ovšem postupně začne jejich krása vylézat na povrch. Z jistého úhlu pohledu je „Perdida“ katalyzátorem kapely, který by mohl Stone Temple Pilots ještě ukázat směr k novým věcem, byť už budou vedeny v klasitějším duchu.

Pepsi Stone             


www.stonetemplepilots.com

YouTube ukázka - Fare Thee Well

Seznam skladeb:
1. Fare Thee Well
2. Three Wishes
3. Perdida
4. I Didn`t Know The Time
5. Years
6. She`s My Queen
7. Miles Away
8. You Find Yourself While Losing Your Heart
9. I Once Sat At Your Table
10. Sunburst

Sestava:
Jeff Gutt- zpěv
Dean DeLeo - kytara
Robert DeLeo - baskytara, klávesy
Eric Kretz - bicí

Rok vydání: 2020
Čas: 45:34
Label: Rhino Records
Země: USA
Žánr: alternative rock/folk rock/blues

Diskografie:
1992 - Core
1994 - Purple
1996 - Tiny Music... Songs From The Vatican Gift Shop
1999 - No. 4
2001 - Shangri-La Dee Da
2010 - Stone Temple Pilots
2018 - Stone Temple Pilots
2020 - Perdida

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.03.2020
Přečteno: 539x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.33227 sekund.