14.04.2021
RIMORTIS
Domácí power metalová stálice oznámila práce na ..více

13.04.2021
AC/DC
Dalším muzikantem, kterého zlákalo psaní autobiografií ..více

13.04.2021
REVOLATION SAINTS
Bubeník Deen Castronovo (ex-Journey, Ozzy Osbourne, The ..více

13.04.2021
BOKASSA
Oblíbená kapela Larse Ulricha a předskokani Metallicy na ..více

13.04.2021
SUMO CYCO
Alternativní kanadská čtveřice, která si brousila ..více

13.04.2021
THE MARIGOLD
Italská formace hrající mix sludge metalu a post-rocku se ..více


PAUL STANLEY`S SOUL STATION - Now And Then
Paul mě mile překvapil osvěžující deskou. Sn ..

PAUL STANLEY`S SOUL STATION - Now And Then
Dal bych asi tolik co Pepsi, jemuž taky dík za r ..

URIAH HEEP - Look At Yourself
Ano, vždy je to subjektivní pohled. I když v to ..

URIAH HEEP - Look At Yourself
To je dost subjektivní pohled. Alba, která jmenu ..

PAUL STANLEY`S SOUL STATION - Now And Then
Paul je prostě vynikající umělec. Ukázal, že ..

PAUL STANLEY`S SOUL STATION - Now And Then
...moc pěkná deska. 9/10. ..

URIAH HEEP - Look At Yourself
Pro kapelu ano, ale ve srovnání s ostatními jen ..

METALITE - A Virtual World
Já bych naopak řekl, že se Metalite – bohudí ..

METALITE - A Virtual World
Já si je rád již od prvotiny poslechnu, protož ..

URIAH HEEP - Look At Yourself
Souhlas. opus magnum.....a temnota jako už nikdy ..
Za poslední měsíc:
COVERDALE/PAGE - Coverdale/Page
3138x

LED ZEPPELIN - In Through The Out Door
1808x

DEBUSTROL - 33 let Antikrista
1664x

Ronnie ATKINS - One Shot
1535x

FIGHT - War Of Words
1192x

SMITH/KOTZEN - Smith/Kotzen
872x

článků celkem: 8310
recenzí: 6845
reportů: 573
rozhovorů: 480

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


PSYCHOTIC WALTZ - The God-Shaped Void

O amerických Psychotic Waltz se z počátku kariéry mluvilo jako o novodobých metalových nástupcích Jethro Tull. Bylo to ale dané tím, že zpěvák Buddy Lackey, říkající si také Devon Graves, hrál (stejně jako Jon Anderson) na flétnu, ovšem jejich hudba jela v intencích americké progresivity na tenké hranici mezi hard rockem a heavy metalem. Psychotic Waltz byli spíše utajeným tipem pro zasvěcené a zůstávali v oblibě za stylovými kolegy Queensrÿche. Byli víc ponořeni do svého hudebního umění, než aby produkovali hity, což jim vyneslo skoro až kultovní postavení. Jenže to bylo na začátku devadesátých let. Po čtyřech albech, z nichž je pravděpodobně nejvíce ceněná deska „Mosquito“, byli Psychotic Waltz minulostí.

Jejich zdánlivě nerozborná sestava se začala drolit. Nejprve kapelu opustil Ward Evans (nahradil jej Phil Cuttino) a když krátce po vydání čtvrté nahrávky „Bleeding“ v roce 1996 zmizel i zpěvák Lackey, bylo hotovo. Ten si po svém přestěhování do Rakouska v roce 2000 založil formaci Deadsoul Tribe, se kterou během následující desetiletky vydal pět alb. I přes nespornou kvalitu ta nikdy nedosáhla takového postavení jako počiny Psychotic Waltz. V roce 2010 přišla krátká Gravesova epizoda s řecko-rakouským The Shadow Theory, ozdobená jediným albem „Behind The Black Veil“, ale to už se nahlas mluvilo o comebacku Psychotic Waltz, který přišel ještě téhož roku. Prvotní koncerty, které absolvovala celá klasická sestava z let 1986 až 1994, přinesly až nečekaný úspěch. Čekalo se ale na studiovou desku.

Jak čas běžel, naděje fanoušků na páté album začaly pomalu pohasínat. Kapela byla sice stále koncertně funkční, ale dotazy na novou desku odbývala pokrčením ramen. Až do konce loňského roku, kdy oznámení nové desky přišlo skoro jako blesk z čistého nebe. Kapela prohlásila, že ve studiu byla zavřená celý rok 2019 a novou desku pilovala do detailu. Pilotní singl „Devils And Angels“ vylétl krátce před Vánoci. Staré fanoušky sice uspokojil a navnadil na celé album, ovšem žádné extatické stavy se u něj nedostavovaly. Skladba se přes dramatický úvod rozjíždí spíše pozvolně, Psychotic Waltz vsadili hlavně na střední tempo (což ostatně byla vždy jejich parketa), ovšem když se mysticky hraná flétna rozlétla spolu s kytarovými riffy k vrcholům, Graves se držel spíše při zemi a refrén neměl takovou sílu, jak by na reprezentativní vzorek alba bylo třeba. Náplastí sice byl závěr skladby, vedený až ve spacerockovém duchu, ale i tak „Devils And Angels“ zklidila spíše smíšené pocity.

V dalších věcech Psychotic Waltz rozehrávají hru, která se dá směle porovnávat s jejich klasickými díly. „Stranded“ více vystrkuje růžky a v „Back To Black“ už kapela za pomoci úderných, sekaných riffů a Gravesova rozmáchlého vokálu dosahuje dávných met. Už v tu chvíli se dá mluvit o tom, že vybuchuje síla, koncentrovaná celých čtyřiadvacet let od „Bleeding“. V tu chvíli jsou Psychotic Waltz definitivně zpět a pokud ne silnější, tak minimálně stejně silní, jako byli v devadesátých letech. Tento trend podtrhne i druhá singlovka „All The Bad Men“. Ta je sice vedena opět v pomalejším duchu, ale kapela jí dokáže skvěle gradovat a vrstvit a přidává tolik potřebnou a specifickou atmosféru dramatična.

Graves stále více rozpíná svůj hlas, v „The Fallen“ míří i do poloh, kde se pohybuje James LaBrie z Dream Theater, aniž by ztratil cokoliv z vlastní osobitosti. Přes trochu slabší „While The Spiders Spin“ kapela nechává novinku gradovat, druhá polovina alba roste skoro až do netušených výšin. Zatímco „Pull The String“ působí spíše jako nadechnutí přes záverečným velkým finále, z následující „Demystified“ tryskají emoce, což umocňuje i větší využití flétny, které rázem mění celou atmosféru nahrávky. Další mistrovské kousky jsou „Season Of The Swarm“ a „Sisters Of The Dawn“, v druhé jmenované atmosféra houstne v hustém lese kytarových riffů, z nichž najednou vykoukne svěží refrén, jenž dává Psychotic Waltz hitové ambice. Poklidná „In The Silence“ pak působí jako vydechnutí po předchozím náporu kytar, kapela najednou vsadí na mírnou strunu, aniž by pozbyla temnou atmosféru, kterou je celá novinka prostoupena.

Jestliže patříte k těm, kdo Psychotic Waltz pro jejich neuchopitelnost a specifický přístup k věci milovali už v devadesátých let, je „The God-Shaped Void“ nahrávkou přesně pro vás. Novinka totiž ukazuje, čím vším byla kapela kdysi výjimečná a zasazuje její dávný projev do moderní doby. Je pro kapelu velmi důležitá především proto, že ani po několikerém poslechu, během nichž deska výrazně roste, nemáte chuť sáhnout po starších albech, ale klidně si tuhle kolekci pustíte znovu.

Pepsi Stone             


www.psychoticwaltz.com

YouTube ukázka - Devils And Angels

Seznam skladeb:
1. Devils And Angels
2. Stranded
3. Back To Black
4. All The Bad Men
5. The Fallen
6. While The Spiders Spin
7. Pull The String
8. Demystified
9. Season Of The Swarm
10. Sisters Of The Dawn
11. In The Silence

Sestava:
Devon Graves - zpěv, flétna
Dan Rock - kytara, klávesy
Brian McAlpin - kytara
Ward Evans - baskytara
Norman Leggio - bicí

Rok vydání: 2020
Čas: 58:51
Label: Inside Out
Země: USA
Žánr: progressive metal

Diskografie:
1990 - A Social Grace
1992 - Into The Everflow
1994 - Mosquito
1996 - Bleeding
2020 - The God-Shaped Void

Foto: archiv kapely


Vydáno: 01.04.2020
Přečteno: 1422x
počet příspěvků: 31

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
nevidím v tom...3. 04. 2020 9:09 Spit
Spite, tvoje teorie...2. 04. 2020 16:29 JonathanGray
fakt si tu niekto...2. 04. 2020 15:27 Spit
Vida, další...2. 04. 2020 15:17 warrior
vôbec ma to...2. 04. 2020 14:58 Spit


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.44335 sekund.