11.07.2020
WARKINGS
Druhý počin "maskovaných" metalistů vyjde v samém ..více

11.07.2020
SELENSEAS
Skladba "The Mirror" je vyjmuta z díla "The Outer Limits", ..více

11.07.2020
KRILLOAN
Na melodické scéně se klube další zajímavé těleso. ..více

11.07.2020
VEONITY
První ukázka z alba "Sorrows", které v srpnu zveřejní ..více

11.07.2020
MEZMERIZED
Modeně metalový spolek chystá na 18. září debut ..více

10.07.2020
DOKKEN
Přestože se stále mluví o nové desce této americké ..více


FALCONER - From a Dying Ember
Tahle kapela bohuzel nikdy neprekonala svuj vynika ..

FALCONER - From a Dying Ember
Sokolník skončil úplně; tak jsem byl natěšen ..

DEMISE OF THE CROWN - Life In The City
tedy moc příjemné překvapení, i druhá deska ..

MOONSPELL - Memorial
Díky za komentáře. A také za nápady na seri ..

MOONSPELL - Memorial
Děkuji za seriál recenzí jedné z mých nejobl ..

MERCYFUL FATE - 9
...v principu nemám rád Pepsiho hodnocení 7-7,5 ..

MERCYFUL FATE - 9
jednoznacne 10. ..

SALIERI - Černobyl
Nové album? Vůbec jsem netušil. Těším se. ..

Kelly NICKELS (L.A. GUNS) - Naše deska bude znít jako praví L.A. Guns
To by nebylo na škodu :) ..

QUEENSRŸCHE – American Soldier
na poslední "Dedicated To Chaos" už radši nedo ..
Za poslední měsíc:
FALCONER - From a Dying Ember
993x

MERCYFUL FATE - Time
914x

ALESTORM - Curse of the Crystal Coconut
906x

MERCYFUL FATE - Into The Unknown
804x

VANDENBERG - 2020
753x

SALIERI - Černobyl
699x18.07.2020
BLAMAGE, THE ARCANE LEGACY..
Nároďák Jaroměř, začátek od:18:00, vstupné: dobrovolné

21.07.2020
BAMBULKYNĚ DOBRODRUŽSTVÁ , CONGENITAL ANOMALIES, AGGRESSIVE TYRANTS, MELTDOWN..
Modrá Vopice, Praha, začátek od:18:00, vstupné: 222,- kč

24.07.2020
SEBASTIEN, METALCRAFT, WHATROCK, ARCHFALL..
NÁROĎÁK JAROMĚŘ, začátek od:18:00, vstupné: PŘEDPRODEJ:250/MÍSTOčlánků celkem: 7738
recenzí: 6354
reportů: 573
rozhovorů: 424

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MOONSPELL - Irreligious

Album „Wolfheart“ vystřelilo skupinu strmě vzhůru a zatímco by se mnohým z rychle nabité popularity možná podlomila kolena, Moonspell se s úspěchem alba vyrovnali tím nejlepším možným způsobem – natočili další výtečné a stylotvorné album. Než však vzniklo, odešel kytarista Duarte Picoto, vystupující pod pseudonymem Mantus, který začínal v kapele v době, kdy se ještě jmenovala Morbid God. Později hrál v black metalové bandě Filii Nigrantium Infernalium. Uvolněný post kytaristy v Moonspell zaujal Ricardo Amorim a do dnešních dnů jej neopustil.

29. července 1996 vyšla deska „Irreligious“ (bezbožný). Producentem nahrávky byl opět Waldemar Sorychta, ale deska je odlišná, než její předchůdce, nabízí jinou atmosféru a jiný styl. Moonspell vsadili na gotiku a jednodušší skladby. Tak se může jevit první část desky, nicméně i zde se kapela ráda alespoň částečně vrací k black metalovým prvkům. „Irreligious“ je „jiná“ deska než „Wolfheart“, přesto jsou zde Moonspell jasně rozpoznatelní a sví.
Po temném intru „Perverse…Almost Religious“ přichází „otvírák“ desky a patrně nejslavnější singl Moonspell (také nejhranější skladba na koncertech). „Opium“ má sotva tři minuty, ale stačí říci vše. Svižná gothic rocková pecka oslní skvělou chytlavou melodií, Fernandovým barytonem a jeho agresivními útoky, při kterých si pořádně zařve. Kytary jsou dokonalé a vše na této písni křičí „jsem hit!“ Je to k nevíře, ale i další skladba je totální hitovka. „Awake“ je opět velice krátká, ale nabídne velice silnou atmosféru. Temné a dramatické sloky střídá velkolepý refrén, který je prostý, jednoduchý, ale o to chytlavější. Gotika v plné parádě. Klávesy, kytary, bicí, to vše funguje na podtrženou jedničku.

„For A Taste Of Eternity“ už zabrnká na tvrdší strunu. Objeví se dokonce i lehce thrashový riff, ale především black metalový refrén. Nutno dodat, že vše ovládá gotická atmosféra a zmíněné subžánry jsou spíše jen „dochucovadlem“, než hlavním chodem. „Ruin And Misery“ má ještě temnější náladu, než předchozískladba, ale stále se jedná o velice hitový song. Moonspell jako by se rozhodli, že své fanoušky „uhitují“. Hororová „A Poisoned Gift“ přesáhne pětiminutovou hranici, což je na této desce nezvyklé. Kapela stále stupňuje temnotu a zní „strašidelněji“. Všelijaké tajemné zvuky a Fernandův šepot dopomáhá navodit pocit, že jste v nějakém hrůzostrašném filmu. Refrén oproti tomu exploduje v epickém metalu a nechybí ani pořádné kytarové sólo.

Jestliže „Irreligious“ zní jednoduše, hitově a také uceleně, tak z ní vyčuhuje experimentální skladba „Subversion“. Klidně by to mohlo být velmi dlouhé intro nebo mezihra, instrumentální song s překvapivými prvky elektroniky podporuje temnou auru prostředku desky. Elektro rytmy jako by v pocitové rovině simulovaly tlukot srdce (ehm, pokud by tak tlouklo, asi bychom nežili). „Raven Claws“ zní zpočátku poněkud nepatřičně, protože temnota je pryč. Tohle je přímočará rocková píseň, kterou obohatí ženský hlas Birgit Zacher, která si zazpívala už na debutu kapely. Nakonec však ani tato píseň nijak neruší onu gotickou atmosféru nahrávky. „Mephisto“ je další nezapomenutelný kousek, který skvěle zapadá do alba, ale zároveň z něj nijak nevyčnívá. To samé se dá říci o „Herr Spiegelmannovi“. Mohlo by se zdát, že kapela už na desce vše řekla a ta nijak negraduje. To je ale mýlka.

Závěr patří šestiminutové epické „Full Moon Madness“. Moonspell zde ukazují svůj teatrální talent, skladba zní jak velkolepé temné divadlo. Tajemná píseň má docela pomalé tempo, téměř doom metalové. Fernandův hromový hlas v refrénu jako by svolával všechny vlkodlaky světa a ve slokách povídá ve své rodné portugalštině. Black, doom a gotika se tu mísí v jeden celek a skladba by se klidně hodila i na „Wolfheart“. Není divu, že tahle gradující píseň je pevnou součástí téměř všech koncertů kapely.

„Irreligious“ je skvělé album, které nezestárlo. Jeho atmosféra je stejně jako u „Wolfheart“ jedinečná. Druhá deska Moonspell je však především hitová. Pro Portugalce to byla zvláštní situace. Stále byli velice mladí, dá se i říci začínající kapelou, ale první dvě desky je ihned vystřelili do první metalové ligy. Kapela se rozjížděla i koncertně, a zatímco ještě v roce 1994 absolvovala pouze čtyři koncerty, o rok později už to bylo čtyřicet osm a po vydání „Irreligious“ dokonce osmdesát sedm vystoupení v roce. Moonspell dobívali Evropu a dařilo se jim i u nás. Poprvé do naší republiky přijeli v roce 1995 na ostravskou Metalmanii a o rok později do Prahy a Brna.

Deska „Irreligious“ zaznamenalo ohromný komerční úspěch. Alespoň co se týče metalové scény. V domácím Portugalsku se jí prodalo přes deset tisíc, což se doposud žádné tamní metalové kapele nepovedlo. Nahrávka se umístila v mnoha prodejních žebříčcích napříč Evropou, nejvíce se jí dařilo v Německu, kde se hend na osm týdnů usadila v prodejní Top 50. Ještě téhož roku dosáhla prodejnost alba hranici padesáti tisíc kusů. Z Moonspell byly gothic metalové hvězdy, ale místo další podobně úspěšné desky přišlo období experimentů.

Supermartonátor             


www.moonspell.com

YouTube ukázka - Opium

Seznam skladeb:
1. Perverse... Almost Religious
2. Opium
3. Awake!
4. For a Taste of Eternity
5. Ruin & Misery
6. A Poisoned Gift
7. Subversion
8. Raven Claws
9. Mephisto
10. Herr Spiegelmann
11. Full Moon Madness

Sestava:
Fernando Ribeiro - zpěv
Ricardo Amorim - kytara
Ares - baskytara
Pedro Paixão - klávesy
Mike - bicí

Rok vydání: 1996
Čas: 42:20
Label: Century media
Země:Portugalsko
Žánr: Gothic metal

Diskografie:
1995 - Wolfheart
1996 - Irreligious
1998 - Sin/Pecado
1999 - The Butterfly Effect
2001 - Darkness And Hope
2003 - The Antidote
2006 - Memorial
2008 - Night Eternal
2012 - Alpha Noir/Omega White
2015 - Extinct
2017 - 1755

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.06.2020
Přečteno: 857x
počet příspěvků: 5

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Na prvních 2...5. 06. 2020 18:34 racik
Srdcovka. Doteď se...5. 06. 2020 16:07 rumcajs
Co dodat, určitě...4. 06. 2020 19:49 Boban
Zrodila se legenda....4. 06. 2020 6:28 Opeth
Nádherná deskaMoonspell vzor...4. 06. 2020 6:04 David Svoboda


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.18752 sekund.