Že tu žádná kapela nebude navěky, s tím se musí počítat. Když se ale jedná o zdánlivě nezlomné australské terminátory AC/DC, jaksi se nechce věřit, že by ten jejich rock n`rollový cirkus a kolovrátek stále stejných akordů měl jednou skončit. Poslední roky to tak vypadalo. Konec AC/DC by ale znamenal konec jednoho obrovského fenoménu a rock n`rollového snu, jehož už nikdy nikdo nemůže dosáhnout v takové velikosti. Naštěstí se finální účtování odkládá, i když to s kapelou v uplynulých několika letech vypadalo všelijak. Ještě nikdy si Angus Young nepohrával s nervy svých fanoušků s takovou razancí jako poslední dobou. Tomu je teď učiněna přítrž, protože právě vychází novinka “Power Up”. Deska opředená tolika mýty, od níž se ani nečekalo, že ještě někdy spatří světlo světa. Na tomto místě se podívejme na to, co všechno jejímu vydání předcházelo a co se stalo od chvíle, kdy před šesti lety vypustili AC/DC do světa poslední album “Rock Or Bust”.
Rok 2014, kdy “Rock Or Bust” vyšlo, nebyl pro kapelu vůbec dobrý. Odhlédneme-li od faktu, že se jí povedlo vyprodukovat nové album, které ale nakonec bylo v jejich diskografii pouze průměrné, především přišla o Malcolma Younga. Šedou eminenci, Pana Neviditelného, hnací motor kapely… Problémy s ním se objevovaly už na konci turné k předchozímu albu “Black Ice”. “Mal si najednou nepamatoval svoje riffy, nevěděl, co má v některých skladbách hrát. Tenkrát mi došlo, že je něco špatně,” okomentoval zdravotní stav svého bratra Angus Young. Špatně skutečně něco bylo, protože u Malcolma se projevila rychle postupující demence či Alzheimerova choroba, která jej nakonec paralyzovala natolik, že AC/DC museli přistoupit k nejradikálnějšímu kroku. Rozhodli se pokračovat bez něho. “Mal byl ten, kdo dal celou kapelu dohromady. On měl tu vizi a my jsme vždycky šli za ní,” popsal bratrův obrovský odkaz Angus.
Zachránci Young a Slade
Že by do kapely tehdy přišel někdo zvenku nepřipadalo v úvahu. Možnost byla v podstatě jediná, vyzkoušená už v roce 1988, v němž Malcolm zápasil s alkoholovou závislostí – Stevie Young. Syn nejstaršího bratra Anguse a Malcolma, Stephena Younga, v osmdesátých letech kytarista australské formace Starfighters. “AC/DC byli vždycky moje rodina, takže jsem se nemusel Malovy party učit. Byla by pěkná ostuda, kdybych je neznal nazpaměť,” řekl v jednom z mála interview Stevie. Fanoušci, hořekující nad Malcolmových nucených odchodem, Stevia rovněž přijali jako jedinou možnou náhradu. Potud bylo všechno v pořádku. Jenže pak se všechno začalo hroutit jako domeček z karet…
Přišly problémy s bubeníkem Philem Ruddem. Tento výtečník z Nového Zélandu si zadělal na pěkný malér ve chvíli, kdy se dostal do hledáčku policie kvůli tomu, že měl plánovat vraždu svého spolupracovníka a dokonce vlastní dcery. Při razii v jeho domě navíc policie našla pervitin a marihuanu a nad Ruddem visel desetiletý kriminál. Příprava vraždy mu nakonec prokázána nebyla a za držení drog si vysloužil pouze domácí vězení, ale tahle aféra jej vystrnadila z bubenického postu AC/DC. Dokonce nebyl ani přizván k focení promofotek k albu “Rock Or Bust”, které nahrál ještě před svým zatčením. I zde se náhrada nabízela sama. Kromě Rudda totiž AC/DC měli v minulosti ještě dva výrazné bubeníky – Simona Wrighta a Chrise Sladea. Management kapely povolal holohlavého sympaťáka Sladea. Začínalo to vypadat na světlo na konci tunelu plného problémů. Jenže ty další číhaly za rohem hned, jak se vyrazilo na turné.
Černého Petra osudu si tentokrát vylosoval zpěvák Brian Johnson. Bylo krátce po Novém roce 2016, kdy svět obletěla zpráva, že AC/DC ruší zbytek koncertů amerického turné, protože lékaři doporučili Brianu Johnsonovi okamžitě přestat s koncertováním, pokud si chce zachovat alespoň zbytky sluchu. To byla další rána! Naplánované bylo evropské turné, o kterém se kapela vyjádřila, že jej rušit nechce a odjede ho s náhradníkem. O tom, kdo by jim mohl být, se okamžitě rozběhly na internetu vášnivé diskuze. Ozval se dokonce první zpěvák a předchůdce zesnulého legendárního Bona Scotta, Dave Evans. “Hodně lidí mi říká, že bych klidně v AC/DC mohl znovu zpívat. Bylo by to skvělé, ale nepočítám, že by se mi ozvali,” prohlásil Evans a tím se vlastně Angusovi a spol. nabídl. Ti ale zájem neměli. Rojily se spekulace, že “hostujícím zpěvákem” bude Marc Storace od švýcarských Krokus, Joel O`Keeffe z novodobých klonů Airbourne nebo někdo z nepřeberných revivalů, fungujících po celém světě. Jenže AC/DC potřebovali hvězdu…
Axl/DC?
„Členové AC/DC by rádi poděkovali Brianu Johnsonovi za jeho dlouholetý přínos a oddanost. Přejeme mu do budoucna a s jeho problémy se sluchem jen to nejlepší. A jakkoliv bychom si přáli, aby tohle turné skončilo tak, jak začalo, chápeme, respektujeme a podporujeme Brianovo rozhodnutí přerušit koncertování a šetřit sluch. Jsme odhodláni naplnit zbytek našich koncertních závazků kvůli všem, kteří nás celé ty roky podporují a máme štěstí, že nám Axl Rose nabídl pomocnou ruku.“ A bylo to venku! Kromě samotného comebacku Guns N`Roses se Slashem a Duffem McKaganem v sestavě se jednalo o největší bombu, která v minulé desetiletce na rockové scéně vybuchla. Axl Rose v čele AC/DC! Jakoby omylem na internet pak uniklo pár fotek, jak členové kapely spolu s Axlem vychází z budovy nahrávacích studií v Atlantě, které měly tento fakt ztvrdit. Fanoušky však tato zpráva rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Následující koncerty (první z nich kvůli zlomené noze Axl absolvoval v sedě, ovšem v Praze už stál pevně na nohou) ukázaly, že se skutečně jednalo o dobrou volbu, když vedle Anguse zkrotl i zrzavý protiva, tolik pověstný svými hvězdnými manýry a přezíravým chováním vůči fanouškům.
“Můžu potvrdit, že s Angusem děláme na nějakých věcech, ale jestli z toho bude deska AC/DC, o tom je předčasné mluvit,” napsal na přelomu let 2016 a 2017 na sociální sítě sám Axl Rose. Rozsáhlá internetová encyklopedia Wikipedia rázem Axla pasovala na právoplatného člena australské legendy, jenže uvnitř ní byla zase nálada pod psa. Tentokrát se o slovo přihlásil basista Cliff Williams: „Hraní je čtyřicet let mým životem, ale po tomhle turné míním seknout jak s koncertováním, tak s nahráváním. Po ztrátě Malcolma, té věci s Philem a teď s Brianem je to jiná kapela. Cítím, že bude správné skončit.” AC/DC byli opět v troskách a fanoušci pochybovali o legitimitě kapely, kterou rázem ovládl Angus a Axl Rose. Ať už to bylo s Williamsem jakkoliv, v roce 2017 skutečně zmizel ze seznamu členů kapely a nad AC/DC jako kdyby se zavřela voda.
Tajné spiknutí ve Vancouveru
Další měsíce a roky jsou obestřené nepropustnou mlhou. V letech 2017 a 2018 se vlastně ani nevědělo, kdo je členem kapely a zda AC/DC jako takoví vůbec existují. Axl se soustředil na turné “Not In This Lifetime” domovských Guns N`Roses, se kterými pohostinsky hostoval i Angus, oficiální internetové stránky kapely mlčely a drbům, které se šířily internetem, nešlo přikládat přílišnou vážnost. Jediným faktem z té doby byla smutná zpráva o smrti Malcolma Younga (měsíc před ním zemřel i další z bratrů Youngových, producent řady alb AC/DC George Young) z listopadu 2017. Čekalo se proto, že tato velice smutná událost udělá definitivní tečku za úchvatnou kariérou australské legendy. Byl by to ale předčasný pohřeb…
Ledy se začaly lámat v srpnu 2018, kdy na internet unikla fotografie, na které je zachycen zpěvák Brian Johnson a bubeník Phil Rudd ve studiu ve Vancouveru. Tehdy poprvé se začalo mluvit o nové desce AC/DC, přestože se jednalo o kusé, ničím nepodložené informace. Sem tam se sice objevila zpráva o tom, že se přece jen v táboře kapely něco děje a stále silněji se ozývaly hlasy, že zpět ve hře je právě Johnson a znovu i basista Cliff Williams. Zasvěcení ale stále mlčeli… Definitivní odpověď daly až poslední týdny. Byla to jako rána z čistého nebe, když se objevila fotka Anguse Younga, Briana Johnsona, Stevieho Younga. Cliffa Williamse a Phila Rudda pod nápisem “PWR/UP”. V tu chvíli bylo rozhodnuto. AC/DC se vrátili v té nejklasičtější možné sestavě a návdavkem přihodili singl “Shot In The Dark”, který předznamenal novou desku. Singl fanoušky kapely uklidnil (i když se nejedná o bůhvíjak objevnou skladbu), že i v dnešní mizerné a nanejvýš chaotické době je alespoň něco ještě v pořádku. Že si ta stará děla ještě minimálně jednou pořádně vystřelí...
|