2.12.2020
W.A.S.P.
O slovo se hlásí kytarista klasické sestavy této ..více

2.12.2020
KREATOR
26. února vyjde reprezentativní boxset "Under The ..více

2.12.2020
DIRTBAG REPUBLIC
Třetím albem se představí kanadští obdivovatelé Hanoi ..více

2.12.2020
THE BANISHMENT
Jeden z nejpracovitějších kytaristů hardrockové scény, ..více

2.12.2020
DEATHORCHESTRA
Nový projekt spojil ruskou deathmetalovou kapelu Buicide se ..více

2.12.2020
VEIL OF SECRETS
Bývalá zpěvačka norských gotiků Tristania Vibeke Stene ..více


KREATOR - Endorama
Je pravda, že toto album zraje jako víno. Čím ..

TURBO - Noční dravci
Mě zasáhl hlavně ten klip, na který odkazuji v ..

DRACONIAN - Under A Godless Veil
Já děkuji za pochvalu a přečtení. ..

DRACONIAN - Under A Godless Veil
Děkuji za pěknou recenzi. Podle mě dosti možn ..

TURBO - Noční dravci
Většina z nás odrostla na nejrůznější ch Ara ..

Thrashmetalové novinky roku 2020 - část XII. - kapely ACCU§ER, VOMIT DIVISION a CHAINBREÄKER
Vomit Division - to je retro jako prase. Mě to p ..

TURBO - Noční dravci
Mac Beth zněli něco jako Bonfire se zpěvem Scor ..

TURBO - Noční dravci
MacBeth má rád Vašek Mrzena z Rimortis. Když s ..

TURBO - Noční dravci
Byl jsem čerstvý teenager, když v ČT měl prem ..

TURBO - Noční dravci
Zpěv v ukázce je místy až nepříjemný. Jinak ..
Za poslední měsíc:
OLYMPIC - Kaťata
2451x

AC/DC - Power Up
1539x

PARADISE LOST - Draconian Times
1210x

Petr JANDA (OLYMPIC) - Co smrdělo popinou nebo bylo pomalý, muselo pryč
1184x

ARMORED SAINT - Punching The Sky
1094x

TURBO - Noční dravci
1026x

článků celkem: 8016
recenzí: 6598
reportů: 573
rozhovorů: 448

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


HYPNOS - The Blackcrow

Nikdy už nikdo nemůže zpochybnit, co všechno udělal baskytarista a zpěvák Bruno (a samozřejmě jeho kapely Krabathor a Hypnos) pro světovou deathmetalovou scénu. Krabathor se v devadesátých letech stali uznávaným pojmem a když od nich Bruno na konci téže desetiletky odešel, i přes angažmá legendárního Paula Speckmanna z Master už to s nimi nikdy tak slavné nebylo. V lecčems jejich dvě desky z nového milénia předčily výtvory Brunových Hypnos, kteří zpočátku možná vznikli jako trucpodnik, ale brzy se transformovali do regulérní kapely, tahouna tuzemské deathmetalové scény. I když je dnes válečná sekera mezi dvě někdejšími tahouny Krabathor (tedy Brunem a kytaristou a zpěvákem Christopherem) zakopána, těžko už dojde k plné aktivitě této legendy z Uherského Hradiště. Možná proto přichází Bruno s novou deskou svých Hypnos. Po třech letech od poslední „The Whitecrow“, což je u téhle party čas takřka rekordní.

Novinka „The Blackcrow“ (jak už název napovídá) má za úkol navázat na tři roky starý počin. Ten ukázal (ne jako jediný z diskografie Hypnos, ale za to nejvýrazněji), že Bruno se za ta léta, co odešel z Krabathor, výrazově trochu posunul do jiných vod. Aby nedošlo k omylu, základ Hypnos i na „The Blackcrow“ spočívá ve starém death metalu, v tom se Brunova tvář už od dob Krabathoru a památných alb „Only Our Death Is Welcome...“ nebo „Lies“ nemění, ovšem Hypnos na novince tento starý výraz obalují (stejně jako na „The Whitecrow“) do variabilnější slupky, pohrávají si s atmosférou a nebojí se ani vlivů z jiných metalových odvětví. V tom možná byla deska z roku 2017 pro kapelu přelomová a novinka zdálnivě pokračuje v nastoleném trendu. Je však poněkud temnější a chorobnější. Na povrch totiž ještě více vystupují vlivy black metalu, což kapelu posouvá až někam ke znění Satyricon či Behemoth někde kolem alb „Evengelion“ či „The Satanist“.

Právě k těmto dvěma kapelám se Hypnos blíží svou atmosférou, ale i blasfemickými kytarovými riffy, jenž mají například v titulní „The Blackcrow“, „Plunged Into Cacophony/Procession To Babylon“ nebo „Afterlife Disillusion/The End Of Idolatry“ blízko dokonce k typickému norskému pojetí metalu. S nimi Hypnos balancují na tenké střence, přitápí pod pekelným kotlem, aniž by ztráceli léta budouvanou vlastní identitu. Hlavním pojítkem je typický Brunův vokální projev, který je ukotvený v pevném murmuru, sice místy dojde k bestiálním (rozuměj blackmetalovým) výkřikům, ale tím se jeho výraz nějak diametrálně nemění. Je jistotou v rozbouřeném moři, ve kterém se leckde šponují tempa i neskutečně rychlé riffy až na nejvyšší možnou míru. Pro obrázek si stačí poslechnout zmíněnou „Plunged Into Cacophony“…

„The Blackcrow“ je bohatá na překvapení i z jiného ranku. Když se ve skladbě „Vae Victis“ dostane ke slovu průzračně čisté kytarové sólo, odkazující až někam k tradicím samotného hard rocku sedmdesátých let, jedná se o jeden z vrcholů alba. Na něj Hypnos naváží velice působivou „Culte De La Raison“, kde se tempo brutálně zpomaluje a spíše se pracuje s atmosférou, která je opět plná temných severských lesů, mlhy tak husté, že by se dala krájet a až do kostí zadírajícího se chladu. Právě ona dominuje (faktickému) závěru desky, ve kterém ostré tempo ze začátku nenasadí ani „Liquid Sands“, přestože její úvod vypadá úplně odlišně, a následující „In Grief/Too Old To Cry“ jen tento fakt podtrhne, když Bruno místy zlověstně šeptá do zneklidňujícího se hudebního podkladu, z něhož jako pramen křišťálově čisté vody opět vyjede kytarové sólo. Tím by se mohlo končit. Je tu však skladba „In Blood We Trust“… Zasvěcení samozřejmě vědí, oč jde, právě tahle věc se před dvaceti lety stala první kapelní hymnou a symbolem nového Brunova života po Krabathor. Nová verze je samozřejmě hrána podle pravidel soudobých zvukových kritérií a proto nakonec ani na „The Blackcrow“ nepůsobí rušivým dojmem. Jen symbolizuje, že tahle kapela ušla za ta léta kus cesty…

Očekávání, která fanoušci po „The Whitecrow“ měli, byla naplněna. Dokonce se dá říct, že „The Blackcrow“ svého předchůdce převyšuje. Každopádně se zdá, že Hypnos jsou znovu na vrcholu sil, přestože k tomu bylo zapotřebí trochu změnit výraz. Tahle kapela je natolik zkušená, že rozhodně ví, co dělá. Tuzemský extrémní metal je tak zase bohatší o další skutečně povedené dílo.

Pepsi Stone             


www.hypnos-cz.com

YouTube ukázka - The Blackcrow

Seznam skladeb:
1. Vox Irae
2. The Blackcrow
3. Afterlife Disillusion/The End Of Idolatry
4. Dawn Of Their Halcyon Age
5. Plunged Into Cacophony/Procession To Babylon
6. Vae Victis
7. Culte De La Raison
8. Liquid Sands
9. In Grief/Too Old To Cry
10. In Blood We Trust 2020

Sestava:
Bruno - zpěv, baskytara
Vlasa - kytara
Canni - kytara
Pegas - bicí

Rok vydání: 2020
Čas:
Label: Einheit Produktionen
Země: Česká republika
Žánr: death/black metal

Diskografie:
2001 - In Blood We Trust
2002 - The Revenge Ride
2005 - Rabble Manifesto
2012 - Heretic Commando - The Rise Of New Antikrist
2017 - The Whitecrow
2020 - The Blackcrow

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 08.11.2020
Přečteno: 813x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
PeckaČeská deska roku...8. 11. 2020 16:52 David Svoboda


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.80763 sekund.