8.12.2021
DIAMOND HEAD
Někdejší věrozvěsti Nové vlny britského heavy metalu ..více

8.12.2021
NEW YORK DOLLS
Bývalý kytarista této zaniklé proto-punkové legendy, ..více

8.12.2021
LYNCH MOB
Přestože tato parta kolem bývalého kytaristy Dokken ..více

8.12.2021
WARRIOR SOUL
Kapela Koryho Clarkea, někdejší vizionáři ..více

8.12.2021
OVERDRIVERS
Francouzští hardrockeři se rozešli s basistou ..více

8.12.2021
ASTEROID B-612
Někdejší kytarista této australské hardrockové party ..více


NIRVANA - Bleach
Chrouste, jakýsi umolousaný svetr byl vydražen ..

RHAPSODY OF FIRE - Glory For Salvation
U mě stále přetrvává problém se zpěvákem. ..

KING BUFFALO - The Burden of Restlessness
.... skvelá recenzia, Jirko ... ..

MANOWAR - Battle Hymns
Hodně záleží, kdy se tato nahrávka dostala po ..

FOREIGNER - Unusual Heat
Shadow King budou, ale plánuji je v rámci zmapov ..

RHAPSODY OF FIRE - Glory For Salvation
Moc nechápu tu poznámku o zvuku, který je stejn ..

MANOWAR - Battle Hymns
První album skupiny je takovým – pokud bych te ..

FOREIGNER - Unusual Heat
Neodolal jsem a hodil to do prehravače neb jsem t ..

NIRVANA - Bleach
Nevíte někdo náhodou, jestli byl ten smradlavý ..

PAČESS - Poupě
Naprostý souhlas.Výborn á deska,která uzrála a ..
Za poslední měsíc:
MANOWAR - Kings Of Metal
4787x

MANOWAR - Fighting The World
4674x

NIRVANA - Bleach
3634x

MANOWAR - Hail To England
3341x

MANOWAR - Sign Of The Hammer
3319x

EXODUS - Persona Non Grata
1074x

článků celkem: 8777
recenzí: 7246
reportů: 574
rozhovorů: 533

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


Todd La TORRE - Rejoice In The Suffering

Kdyby se Todd La Torre nestal v roce 2013 nástupcem Geoffa Tatea v Queensrÿche, těžko by byl o jeho debutovou sólovku „Rejoice In The Suffering“ takový zájem. Přestože si Queensrÿche (ještě za Tateova působení) pohrávali řadu let s trpělivostí a dobrou vůlí svých fanoušků vydáváním prapodivných desek, nemajících s jejich pravou podstatou nic společného, stále platí za velkou legendu amerického hard rocku či heavy metalu. Proto ožehavý post zpěváka (navíc po tak charismatickém vokalistovi, jakým Tate je) je stále prestižní záležitost. La Torre dokázal svou příležitost dobře zúročit a v uplynulé desetiletce řádně rozezvučit své jméno. S Queensrÿche vydal tři desky, které kapele přinesly návrat řady starých fanoušků, mihl se v sestavě Crimson Glory, ale především se na scéně etabloval jako silný frontman, který v některých momentech nechá zapomenout na svého předchůdce.

To, že La Torre začínal jako bubeník (bicí party nahrál i na tohle album i na poslední desku Queensrÿche „The Verdict“), není už dnes tolik důležité. Prioritní je, že se vyprofiloval jako zpěvák, jehož nelze nazývat pouhým nástupcem Geoffa Tatea, ale svébytným frontmanem, který nemá zapotřebí (a vlastně ani nechce) někoho následovat, natož kopírovat. Je to znát z desek Queensrÿche, kde La Torre roste s každým zářezem. „Rejoice In The Suffering“ představuje v růstu jeho osobitosti další stupeň, přestože se místy ztrácí jeho originalita, když máte pocit, že spíše posloucháte Roba Halforda z Judas Priest. La Torre však s halfordovským výrazem zachází opatrně a na výškové pasáže, které místy jdou až na krev, vždy naváže svým klasickým zpěvem, takže se vlastně ani nejedná o rušivý element. Navíc jeho hlas není na „Rejoice In The Suffering“ tak dominantní, ale spíše působí jako součást celku.

Album, které La Torre dal dohromady se svým kamarádem, multiinstrumentalistou Craigem Blackwoodem, bez jakékoliv hostující činnosti ze strany kolegů z Queensrÿche, je v mnohém překvapující. Jestliže se v řadách domovské kapely vrací k výrazu, jaký tato měla ve svých nejsilnějších dobách kolem alb „Operation: Mindcrime“ nebo „Empire“, na sólové prvotině jde mnohem modernější cestou. Typický zvuk Queensrÿche je zde pochopitelně také znát, ovšem rozhodně není dominantní. La Torre, více než na atmosférické vyhrávky, klade důraz na tvrdé Blackwoodovy riffy, jež mají parametry soudobého heavy metalu, který je poučen jak thrashem, tak US power metalem, ale i vývojem Judas Priest v devadesátých letech, takže zde lehce zaslechnete odkazy na megakultovní „Painkiller“, ale i na brutální dílo „Jugulator“. Už vpád do alba v podobě skladby „Dogmata“, kterou ženou vpřed panterovské riffy, ukáže, že La Torre by chtěl možná tvořit tvrdší muziku v domovské kapele, kde je však po kontrolou Michaela Wiltona a Eddieho Jacksona, kdežto zde má volné ruce a tato deska pro něho slouží jako ventil…

Při letmém seznámení je nahrávka vcelku nepřístupná a tváří se tvrďácky, ovšem další námluvy s ní odhalí její skrytou krásu. La Torre je dostatečně silný v tvrdých věcech, jako je zmíněná „Dogmata“, ale i „Hellbound And Down“ nebo „Critical Cynic“, v silně judasovských „Pretenders“ a „Darkened Majesty“ (zde zní skutečně jako mladší a vzteklejší Halford), ale zejména v atmosféričtějších „Crossroads To Insanity“, „Vexed“ a zejména v závěrečné, dramatické „Apology“. Těm se snaží ještě přiblížit titulní „Rejoice In The Suffering“, do níž kytarovým sólem přispěl současný člen hairmetalové legendy Ratt Jordan Ziff, ale v tomto případě La Torre zůstává stát trochu na půli cesty, neboť z nadějného refrénu šlo vymačkat ještě více šťávy a energie. To platí i pro nejslabší skladbu „Vagabonds Of The Dawn Wall“, ve které jsou hurónské sbory spíše rušivým elementem, než aby působily jako příkladný kontrast k La Torreovu štěkavému ječáku.

I přes mírná negativa se La Torre napoprvé sám za sebe představuje v silné kondici a předkládá moderně znějící heavymetalové album, jež snese přísnější měřítka. Deska jej představuje jako variabilnějšího a modernějšího vokalistu, než jak se prezentuje v řadách Queensrÿche, což je její velké pozitivum. Jedná se o materiál, na kterém v budoucnu může La Torre hodně stavět. Start vlastní kariéry pro něj dopadl takřka ideálně.

Pepsi Stone             

Na světě je další boční projekt člena Queensryche (kteří v roce 2019 vydali velmi solidní album „The Verdict“), a já mám o budoucnost této kapely trochu strach. Ústřední persona Michael Wilton totiž vydává album s kapelou Soulbender a Todd La Torre přichází s nabušenou sólovkou „Rejoice in the Suffering“.

Todd desku nazpíval a nahrál bicí, jeho kolega a dlouholetý kamarád Craig Blackwell přidal kytary, klávesy a basu. Jedná se o majitele produkční firmy a hudebního studia, skladatele i zpěváka, který v roce 2010 vydal vlastní instrumentální kytarové album „Clarity“, které je odpovědí na otázku, kdo by byl náhradou za Steve Vaie, kdyby onemocněl. Produkoval také prog metalové Circle II Circle a pro Queensryche na poslední desce nahrál klávesy. S Toddem v mládí hráli v kapele Blackwell a dlouhá léta plánovali vydat společné album, leč pracovní vytížení obou zmíněných tomuto nápadu nepřálo. Až v březnu roku 2020, kdy z byli důvodu koronavirové pandemie nuceni Queensryche zrušit plánované koncerty, nastal pravý čas. Desku si sami napsali a nahráli, výsledný materiál nechali smíchat Christopherovi „Zeuss“ Harrisovi, který se v minulosti podepsal pod spousty desek parádně ostrých kapel, naposledy u Hatebreed nebo Angelus Apatrida.

Úvodní „Dogmata“ je slušná nakládačka. Skladba má power/thrashový nádech, z počátku evokovala kolegy Exodus. Následující „Pretenders“ (s občas syntetickými bicími), „ Darkened Majesty“ a „Vanguards Of The Dawn Wall“ připomínají poslední album Judas Priest, místy energií, místy podobným výrazem zpěváka. Mimo méně výrazné „Hellbound And Down“ bych si ostatní skladby dovedl představit na albu Queensryche. Nejsou tak přímočaré a prvoplánové, na pozadí jsou ukryté jemné klávesové pasáže Craiga, které by klidně mohly být výraznější. Jsou členité, v každé je ukryt nějaký melodický nápad. Nechybí ani progresivně metalové pasáže a vsuvky. Nad ostatní vyčnívá středně tempá „Critical Cynic“, kde oblohu nad nápaditým krupobitím bicích protínají ostré kytarové riffy a hlasy v pozadí. Todd svým hlasem pomalu buduje atmosféru.

Naostřený power prog metal napíchaný testosteronovými injekcemi, částečně nakažen thrashovou infekcí. Překvapil Craigův výkon, tohoto muzikanta by klidně mohla angažovat mnohá známá kapela. Jindy skvěle natlakovaný Zeussův mastering a mix zde působí zbytečně agresivně, někdy maskuje technicky exponovaná místa a skvělý podkres kláves. Méně je někdy více.

jirka7200 7/10

www.toddlatorre.com

YouTube ukázka - Crossroads To Infinity

Seznam skladeb:
1. Dogmata
2. Pretenders
3. Hellbound And Down
4. Darkened Majesty
5. Crossroads To Insanity
6. Critical Cynic
7. Rejoice In The Suffering
8. Vexed
9. Vanguards Of The Dawn Wall
10. Apology

Sestava:
Todd La Torre - zpěv, bicí
Craig Blackwood - kytara, baskytara, klávesy

Rok vydání: 2021
Čas: 44:35
Label: Rat Pak Records
Země: USA
Žánr: heavy metal

Diskografie:
2021 - Rejoice In The Suffering

Foto: archiv umělce


Vydáno: 24.03.2021
Přečteno: 2073x
počet příspěvků: 4

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Takže jsem si...11. 04. 2021 5:25 rumcajs
Za mě příjemné...25. 03. 2021 14:27 rumcajs
Bubáku - máš pravduAhoj Bubáku - je...24. 03. 2021 21:36 jirka7200
Já teda nevím,...24. 03. 2021 19:26 Bubák


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.64886 sekund.