20.06.2021
MARKED AS AN ENEMY
MARKED AS AN ENEMY po vydání EP "Fire Find Me", dvou ..více

20.06.2021
JUST WÄR
JUST WÄR se po vynucené covidové pauze vrací na ..více

20.06.2021
TORTHARRY
Tuzemští TORTHARRY se po třech letech hlásí s novou ..více

18.06.2021
MEGADETH
Dusná atmosféra kolem vyhazovu basisty Davida Ellefsona ..více

18.06.2021
FOO FIGHTERS
Parta Davea Grohla připravila pro své fanoušky dárek v ..více

18.06.2021
JINJER
Ukrajinské hvězdy současného metalcoru si 27. srpna ..více


HELLOWEEN - Helloween
Už jsme to slyšel pětkrát a stále mám rozpor ..

HELLOWEEN - Helloween
...Chroustovo nadšení. Schválně jsem ještě n ..

HELLOWEEN - Helloween
Jsem maximálně spokojen, celkem všechno na albu ..

HELLOWEEN - Helloween
We Are Real na albu je - pokud si koupíš jeho ja ..

HELLOWEEN - Helloween
Album bez slabiny, vlastne jednu má a to zvuková ..

HELLOWEEN - Helloween
Súhlas s recenziami.Ško da, možno im pri skladan ..

EDU FALASCHI - Vera Cruz
album, Edu patří mezi mé oblíbené pěvce a p ..

František Ringo ČECH - Jiří SCHELINGER - Hrrr na ně...
Bomba fošna!Když jsem byl malý, moje teta měla ..

František Ringo ČECH - Jiří SCHELINGER - Hrrr na ně...
záležitost, plna palba ... 10/10 ..

František Ringo ČECH - Jiří SCHELINGER - Hrrr na ně...
Tady asi není co řešit - prostě klenot! ..
Za poslední měsíc:
ARTILLERY - X
2377x

URIAH HEEP - High And Mighty
2148x

Gary MOORE - How Blue Can You Get
1525x

Robin McAULEY - Standing On The Edge
1409x

FLOTSAM AND JETSAM - Blood In The Water
1039x

SKUPINA FRANTIŠKA RINGO ČECHA - Báječní muži
995x

článků celkem: 8433
recenzí: 6946
reportů: 573
rozhovorů: 498

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


TOMAHAWK - Tonic Immobility

Už léta má zpěvák Mike Patton pověst geniálního šílence a nevyzpytatelného umělce, který tvoří svá alba napříč žánry a žádné mantinely pro něho neexistují. V domovských Faith No More je jeho umělecký duch krocen základní trojicí Billy Gould, Mike Bordin a Roddy Bottum, takže se přece jen musí hrát podle nějakých (ovšem dost volných) pravidel. Proto své leckdy schizofrenní hudební nápady realizoval vždy v jiných projektech, ať už je to Mr. Bungle, Fantômas, Tétéma, Peeping Tom nebo Tomahawk. V rámci těchto part vždy předkládal velice svéráznou hudbu, poletující v nekomerčních sférách od jazzové alternativy po thrash metal, což sice řada fanoušků Faith No More ne zcela pochopila, ale i ten největší rejpal musel uznat, že podobně šílenou hudbu nikde jinde prostě slyšet nelze.

Pokud vynecháme kultovní Mr. Bungle, s nimiž v osmdesátých letech (ještě před Faith No More) začínal, jeho nejúspěšnějším bočním projektem byli vždy Tomahawk. Ty rozjel přesně před dvaceti lety, když se spojil s kytaristou The Jesus Lizard Duanem Denisonem a výsledkem byla těžko uchopitelná debutová deska, o níž se na jednu stranu mluvilo jako o geniální nahrávce a na straně druhé jako o neposlouchatelném šramlu, který využíval postupů alternativní hudby, post-punku, hlukových stěn noise rocku a progresivního metalu. Další alba „Mit Gas“ a „Anonymous“ tento styl prohlubovala, ovšem když se Tomahawk po nejdotaženější nahrávce „Oddfellows“ rozpadli, řada příznivců tohoto tahu litovala. Tahle kapela byla totiž ze všech Pattonových projektů mimo Faith No More tou nejposlouchatelnější a nejlíbivější (pokud lze takové slovo v souvislosti s tímto zpěvákem použít), a tím možná také nejlepší.

Ten rozpad trval celých sedm let. A možná, kdyby nepřišla covidová pandemie, byli by Tomahawk minulostí ještě v těchto dnech. Jenže Patton je workoholik a proto v době zákazu koncertů bylo nasnadě, že svou někdejší kapelu přivedl znovu k životu. Jenže on sám také stárne a k tomu, co předváděl v devadesátých letech a první desetiletce tohoto milénia, už má docela daleko. Na konci loňského roku překvapil s Mr. Bungle, s nimiž vydal takřka čistokrevnou thrashmetalovou nahrávku, která sice byla znovu nahraným starým demem z osmdesátých let, ale nenabízela žádný prostor pro typické šílené experimenty. Na Pattonovy poměry byla vyloženě usedlá a vlastně tak se dá pojmenovat i comebackové dílo Tomahawk. Pryč jsou dávné stylové eskapády na pokraji příčetnosti, protože „Tonic Immobility“ je až nebezpečně bezpečná nahávka. A to je její největší problém, protože tahle kapela vždy těžila z nepředvídatelnosti. To je teď pryč.

Zbyl velice slušný rock/metalový základ zapuštěný hluboko v alternativě a silný závan Faith No More, což je díky Pattonově vokálu logické, ale v případě hlavního autora materiálu Duanea Denisona už méně. Jako kdyby Tomahawk poprvé ve své kariéře hráli na jistotu. Bere jim to jejich největší kouzlo, což do tvorby vpouští nebývalé množství rutiny. Podle toho zní také skladby samotné, úvod „SHHH!“ a „Valentine Shine“ působí až nebývale krotce, mírní se i sám Patton a nepouští se do obvyklého maniakálního řevu. I když pak Tomahawk přijdou s větší dávkou progrese v „Predators And Scavengers“, v níž je patrný dotyk dávného šílenství, a v „Doomsday Fatigue“ koketují s až postapokalyptickou atmosférou, pořád převládá pocit, že něco podobného (a navíc v energičtější podobě) bylo od téhle trojice možno slyšet v minulosti. Ani obvyklé experimenty „Tattoo Zero“ nebo „Howlie“, které jsou nejalternativnějšími věcmi na albu, nezní až tak ztřeštěně a proto možná nejlepší skladbou je závěrečná „Dog Eat Dog“, což je v podstatě typická hardrocková hitovka s jednoduchým, účinným riffem a sympatickým refrénem. Ale ruku na srdce, chcete od Tomahawk slyšet právě tohle, ať už je ta skladba sebelepší?

„Tonic Immobility“ je na poměry této kapely až moc normální deska. Není úplně špatná, řadu starých fanoušků dokáže uspokojit, ale bohužel dojem z ní je takový, že z muzikantů už vyprchalo mladické nadšení a chuť k nejrozličnějším šílenostem a experimentům. Už je to jaksi méně uvěřitelné, než jak tomu bylo u předešlých čtyř nahrávek.

Pepsi Stone             


FB TOMAHAWK

YouTube ukázka - Dog Eat Dog

Seznam skladeb:
1. SHHH!
2. Valentine Shine
3. Predators And Scavengers
4. Doomsday Fatigue
5. Business Casual
6. Tattoo Zero
7. Fatback
8. Howlie
9. Eureka
10. Sidewinder
11. Recoil
12. Dog Eat Dog

Sestava:
Mike Patton - zpěv
Duane Denison - kytara
Trevor Dunn - baskytara
John Stanier - bicí

Rok vydání: 2021
Čas: 37:02
Label: Ipecac Records
Země: USA
Žánr: alternative rock/metal

Diskografie:
2001 - Tomahawk
2003 - Mit Gas
2007 - Anonymous
2013 - Oddfellows
2021 - Tonic Immobility

Foto: archiv kapely


Vydáno: 01.06.2021
Přečteno: 363x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
TOMAHAWKvždy poteší ......1. 06. 2021 9:49 dan


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.64746 sekund.