11.05.2021
K.K.`S PRIEST
Kapela tří bývalých členů Judas Priest, ikonického ..více

11.05.2021
HELLYEAH
Bubeník Roy Mayorga, který se u této kapely stal ..více

11.05.2021
BORNHOLM
Přestože nad osudem této maďarské paganmetalové ..více

11.05.2021
SOLSTICE
S novým basistou Marcelem Salasem se o slovo hlásí tato ..více

11.05.2021
REIGN OF ATHENA
Zbrusu nová power/thrashmetalová parta ze Springfieldu v ..více

11.05.2021
STEELPREACHER
Němečtí milovníci fantasy a piva se po dvaceti letech ..více


WITCHBOUND - The End Of Paradise
Předem je třeba poděkovat za recenzi. Myslím, ..

THE PRETTY RECKLESS - Death By Rock And Roll
Recenze na Evanescence bude. Je už napsaná a če ..

THE PRETTY RECKLESS - Death By Rock And Roll
Jo, s touhle recenzí se ztotožňuji a jsem rád, ..

MARIUS DANIELSEN´S LEGEND OF VALLEY DOOM PART III.
Já jsem Helloween zmiňoval spíš jako nejbliž ..

EVERMORE - Court Of The Tyrant King
Zvukově hodně slabé, řekl bych že bubny jsou ..

MARIUS DANIELSEN´S LEGEND OF VALLEY DOOM PART III.
Tak já vkládám větší naděje do Eunomie než ..

WITCHBOUND - The End Of Paradise
prostě nedám; debutové album výborné, novinka ..

EVERMORE - Court Of The Tyrant King
Parádní deska...teda mohla být. Zpěvák to ,,z ..

O pistolnické bitvě, která už požrala své vlastní vojáky
O L.A. Guns se tu psalo, když vydali desku, jedna ..

O pistolnické bitvě, která už požrala své vlastní vojáky
...k Pepsimu: L.A.Guns patří k těm nejméně za ..
Za poslední měsíc:
SAXON - Inspirations
3049x

THUNDER - All The Right Noises
2991x

WARRANT - Dog Eat Dog
2813x

WARRANT - Cherry Pie
2566x

URIAH HEEP - Look At Yourself
2395x

Ken HENSLEY - My Book Of Answer
2386x

článků celkem: 8372
recenzí: 6899
reportů: 573
rozhovorů: 485

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


THE END MACHINE - Phase2

I když se dnes na The End Machine hledí jako na novou plnohodnotnou kapelu, muzikanti, kteří v ní hrají, svou minulost smazat nemohou. Přestože The End Machine vydávají druhou (a nutno říct, že povedenou) desku, pořád u nich budou rezonovat osmdesátá léta, neboť členství tří členů této party u legendy osmdesátkového hard rocku a hair metalu Dokken není něco, co by se dalo přehlédnout. Navíc když se tahle kapela (na rozdíl od různých jiných projektů kytaristy a tvůrčího mozku The End Machine George Lynche) tento fakt ani nesnaží zakrýt. Samozřejmě se nejedná o pokračovatele nebo klon Dokken, což bez účasti frontmana Dona Dokkena vlastně ani nelze, ale duch starých desek „Tooth And Nail“, „Under Lock And Key“ a „Back For The Attack“ je z The End Machine patrný. Možná dokonce výraznější než by sami muzikanti chtěli. A to i přesto, že v devadesátých letech George Lynch tvrdil, jak vlastně celá osmdesátá léta umělecky strádal a až příchod alternativní hudby znamenal velkou adrenalinovou injekci celé scéně.

The End Machine, složeni z Lynche, basisty Jeffa Pilsona (ex-Dokken), bubeníka Stevea Browna (bratr bývalého bubeníka Dokken Micka Browna) a zpěváka Roberta Masona (Warrant, ex-Lynch Mob) se na novince „Phase2“ obracejí do osmdesátých let více, než tomu bylo u dva roky starého bezejmenného debutu. Přestože u řady jiných kapel je tento trend projevem zpátečnictví a jisté tvůrčí vyčpělosti, u „Phase2“ je tím, co tuto desku dělá přitažlivější. Lynch byl v osmdesátých letech na poli rockové kytary tak trochu zjevením a velice osobitým kytaristou, který se odlišoval od dlouhé řady typicky hairmetalových kytaristů svými nabroušenými riffy a velice specifickým zvukem, jenž jej činil rozpoznatelným na první poslech. V dalších letech, kdy nepůsobil po boku Dona Dokkena, nedokázal na svou někdejší kreativitu a entuziasmus navázat, i když výsledkem byla sice velmi slušná alba Lynch Mob ze začátku devadesátých let, ale také řada dalších projektů, které se pohybovaly v šedé zóně průměrnosti.

Staří fanoušci Dokken upínali k The End Machine pozornost. Přestože dva roky starý debut nedisponoval nijak omračujícím materiálem, byl stále tím lepším, s čím Lynch (a Pilson a Brown) v postdokkenovských dobách přišli. Nedalo se úplně mluvit o tom, že by se vyrovnali tomu, co společně s Dokkenem kdysi tvořili, ale jistá ambice tam byla. Proto vydání společné dvojky „Phase2“ provázela lehká očekávání. A ta byla naplněna, ba dokonce byla překonána. Jestliže se Lynch (častokrát s Pilsonem po boku) snažil vrátit do zářivých let a někdy se mu to až zoufale nevedlo, tak „Phase2“ je důrazná odpověď na otázku, zda na to Lynch a jeho spoluhráči stále ještě mají. Přestože intro „The Rising“ ladí spíše znovu alternativnější notu, následující pilotní singl „Blood And Money“ už ostře řeže stejné kontury jako například titulní skladba z alba „Tooth And Nail“. Duch starých Dokken je najednou všudypřítomný a k tomu, aby byl zcela dokonalý a znovu takřka omračující mu chybí jediné - hlas Dona Dokkena v jeho někdejší formě.

Jenže je tady Robert Mason, na minulé desce podávající jen běžný výkon. Zde si zpěvák, který je tváří současných Warrant (ti jsou však po odchodu a následném skonu Janiho Lanea trochu jinou a méně zajímavou kapelou), sahá skoro až na vrchol svých možností, což jej vybičovalo ke skutečně velkému výkonu. Ve spojení s nejtypičtější polohou Lynchovy kytarové hry se dostavují reminiscence na slavná alba z osmdesátých let, není však možné mluvit o kopírování vlastní tvorby ani o zpátečnickém kurzu, který by snad tato parta nabrala. Velice důležitým prvkem (možná nejdůležitějším) je hitovost jednotlivých skladeb. Jestliže „Blood And Money“, „Crack The Sky“ nebo „We Walk Alone“ ze začátku alba nabídnou zmetalizovaný hard rock, „Dark Divine“ představí stadionovou podobu kapely, která je tou nejpřitažlivější složkou alba. Přesně do této formy The End Machine zasadili skladby „Prison Or Paradise“, „Plastic Heroes“ (v kytarové práci lze zaslechnout ozvěny slavné dokkenovské „It`s Not Love“) nebo závěrečnou „Destiny“. Klasicky pak vyzní i typická balada (další „Alone Again“ nečekejte) „Scars“, ale i na prvních pár poslechů nepřístupná „Devil`s Playground“, která více než na Dokken odkazuje na společnou Lynchovu a Masonovu práci v Lynch Mob na začátku devadesátých let.

The End Machine na své druhé desce velice příjemně překvapili. Materiál, který předkládají, je mnohem výraznější, než jak tomu bylo na jedničce a představuje pravděpodobně nejlepší spolupráci George Lynche a Jeffa Pilsona mimo jejich někdejší kapelu. Rozhodně „Phase2“ má potenciál nadchnout staré příznivce Dokken, které už nebaví čekání na novou Donovu desku a nejsou jim moc po chuti alba, která Don vytvořil bez svého někdejšího hudebního dvojčete Lynche.

Pepsi Stone             


FB THE END MACHINE

YouTube ukázka - Blood And Money

Seznam skladeb:
1. The Rising
2. Blood And Money
3. We Walk Alone
4. Dark Divide
5. Crack The Sky
6. Prison Or Paradise
7. Plastic Heroes
8. Scars
9. Shine Your Light
10. Devil`s Playground
11. Born Of Fire
12. Destiny

Sestava:
Robert Mason – zpěv
George Lynch – kytara
Jeff Pilson – baskytara
Steve Brown – bicí

Rok vydání: 2021
Čas: 55:02
Label: Frontiers Music
Země: USA
Žánr: hard rock

Diskografie:
2019 - The End Machine
2021 - Phase2

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 02.05.2021
Přečteno: 404x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.36704 sekund.