KRILLOAN - Stories Of Times Forgotten
Švédský hudebník Klas Holmgren patří k nadšencům, kteří jsou schopni vybudovat plnohodnotný powermetalový projekt, nahrát většinu nástrojů a ještě své snažení doprovodit košatým lyrickým příběhem. Toto nasazení je ještě patrnější v pětici skladeb, které nabízí EP "Stories Of Times Forgotten". Převažuje rychlost a až mládežnická zarputilost (přestože Holmgren už podle fotky patří ke střední generaci), která je sympatická a v případě ideální konstelace může strhnout, zvlášť v melodických zákusech písní "Yggdrasil" a "Moonblade". Při méně velkorysém naladění už nelze tak snadno překousnout zastřený sound, který ve spojitosti s umanutou rytmikou vytváří jednolitou zvukovou kouli. Z té chvílemi vykoukne dobrý nápad, na ten se ale rychle nabalí nějaký ten autorský balast. Ani zpěvák Alex tomu úplně nepomáhá a jeho projev vlastně symbolicky pasuje na celou produkci kapely Krilloan. Tedy slušný, ale prozatím nikterak oslnivý výkon.
6/10
YouTube ukázka - Moonblade
DRAHKTAR - Across the Wasteland
Je vlastně celkem jedno, kterou skladbu z debutu brazilských Drahktar si pustíme jako první, pokaždé bude jasné, že tady někdo věděl, co dělá. Ihned zaujme precizní zvládnutí nástrojů, však se také bavíme o power metalu s výraznou progresivní příchutí. Klasické protnutí temných a melodických míst zde probíhá s vyšší citlivostí, jak doloží čtyřminutové intro "Garuda", v němž se z mraků vynoří nečekaně chytlavé prvky. Navazující "Force Of Nature" je na tom stejně, s tím, že powermetalové prvky nezapřou inspiraci u krajanů Angra. "Uprising" hru zrychlí a také výrazně přiostří, dominantně čistě a obstojně zpívající Lucas Vidal prokáže svoji flexibilitu, chvíli jede power, po druhém refrénu spustí pasáž jako od Dream Theater, k tomu trochu harshe, pak speed a zase nanovo, aby vše vygradovalo v nádherně pestrobarevných motivech. "Dance With The Flames" znamená vstup lehce krkolomných kytarových driftů a vokálů, "Destiny" načíná hororová atmosféra, "Banished Forever" nabídne další nečekaně melodický refrén, a tak bychom mohli pokračovat až do konce playlistu. Za téměř všudypřítomnou snahou o kontrastní efekt lze možná vycítit drobný kalkul, předváděné tvůrčí i řemeslné výkony ale celkem v pohodě udržují napětí až do konce nahrávky, a to i díky dobrému zvuku. Pro fanoušky progresivních melodií celkem jasná záležitost.
6,5/10
YouTube ukázka - Uprising
GREAT MASTER - Thy Harbour Inn
V této italské formaci se v průběhu času mihlo tolik hudebníků, že to svádí k myšlence o párty, na kterou vždy někdo na chvíli přišel, zahrál, zazpíval a zase zmizel v nenávratnu (podle Encyklopedie Metallum doslova - počet otazníků u bývalých členů je vskutku zarážející). Tato idea nevznikla sama od sebe, Italové Great Master vyznávají pirátský metal, při jehož poslechu úplně slyšíme zvuky narážejících džberů s pivem, případně pohárků s rumem. Novinka "Thy Harbour Inn" tuhle veselou jízdu roztáčí hned od samého počátku, bujaré přípitkové vícehlasy (krom nového bicmena si s chutí zazpívali všichni členové) a povzbuzující popěvky najdeme v úvodu alba, v jeho středu i závěru. K tomu pirátská stylizace, oslavné symfonie, vyklidněná akustika, rozumná stopáž (časová stručnost Italům sedí jednoznačně víc než epika předešlého zápisu), obecně dobrá nálada, a deska je na světě. Pointou celé akce je, že má hlavu a patu. Ať jde o komplexní a speedem kořeněné příspěvky "Rolling Down To Old Maui" a "The Shantyman’s Rundown", vkusně odlehčenou, vysoce zpěvnou a skočnou "Leave Her Johnny", nebo naopak tlumenou "Here´s a Health To The Company" se šansonovým piánem, potažmo upravené verze starších písní, jež do aktuálního playlistu výborně sednou, vždy je co poslouchat a čím se bavit. Tahle kolekce pirátských tradicionálů se povedla (nutné je zmínit skvělý zpěv Stefana "Stexe" Sbrignadella) a fandové melodického power-folku se k italským borcům můžou bez obav nalodit.
7,5/10
YouTube ukázka - Rolling Down To Old Maui
|