1.12.2021
MÖTLEY CRÜE
Američané prodali celý svůj katalog firmě BMG a to za ..více

1.12.2021
NILE
Frontman těchto amerických deathmetalových titánů Karl ..více

1.12.2021
FUNNY MONEY
Kapela frontmana Kix Stevea Whitemana oprašuje debut z roku ..více

1.12.2021
LUCER
Dánští hardrockeři reagují na aktuální covidovou ..více

1.12.2021
DESERTED FEAR
Trojice z německého Eisenbergu, hrající válečný death ..více

1.12.2021
AEGRUS
Je libo black metal z Finska? O slovo se znovu hlásí tato ..více


MANOWAR - Sign Of The Hammer
S tímto albem to mám stejný asi jako s Into Glo ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Jednoznačně :-) ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Vidíš, je to nesrovnatelné (já myslel, taky re ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Každý přistupujeme k hodnocení alb po svém a ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Supermartonáto r: Odůvodním to tak, že se mi do ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Proto píšu, že se to nedá až tak porovnávat. ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Metallica versus Dymytry... Ono to bude asi tím, ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Tak jak to mám brát? Když dáš Swallow 10, ře ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Tak jak to mám brát? Když dáš Swallow 10, ře ..

Zamyšlení nad úskalím hodnocení, aneb jak nad ním neklesat na mysli...
Recenze je publicistický útvar a má nějaká sp ..
Za poslední měsíc:
MANOWAR - Fighting The World
3258x

MANOWAR - Hail To England
3254x

MANOWAR - Sign Of The Hammer
3231x

MANOWAR - Into Glory Ride
3033x

KOLINSS (DEBUSTROL) - Karel Kryl nás taxíkem rozvážel po nádražích
1821x

DREAM THEATER - A View From The Top Of The World
1218x

článků celkem: 8762
recenzí: 7232
reportů: 574
rozhovorů: 532

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


MANOWAR - Battle Hymns

Málokterá kapela dokázala za čtyřicet let své existence vzbudit tolik vášnivých emocí jako samozvaní "Králové metalu". Americká čtveřice doslova rozdělila metalovou komunitu na dva nesmiřitelné tábory. Jedni Manowar nekompromisně zbožňují pro jejich bezesporu kvalitní hudbu. Druzí jim nemůžou přijít na jméno pro jejich monstrózní sebevědomí, nekonečné machrování a siláckou image, která někdy hraničí až s trapností. Vůbec si netroufám odhadnout, který z těchto táborů je početnější, ale ať už máte na tuhle kapelu jakýkoliv názor, rozhodně nemůžete popřít fakt, že se nesmazatelně zapsala do historie heavy metalu a to nejenom hromadou všemožných prvenství a překonaných rekordů, ale především řadou povedených nahrávek. V kronice s názvem Heavy metal jí bude navždy patřit pořádně obsáhlý zápis.

Historie Manowar se začala psát v roce 1980, kdy se na turné legendárních Black Sabbath k desce "Heaven and Hell" poprvé setkala dvojice Joey DeMaio a Ross H. Friedman (metalovému publiku dobře známý pod pozdější přezdívkou Ross the Boss). První zmíněný u Sabbathů pracoval jako basový technik a pyrotechnik a druhý hrál na kytaru ve francouzské kapele Shakin´ Street, která na turné dělala Black Sabbath předkapelu. Oběma pánům bylo shodně dvacet šest let a oba měli již bohaté muzikantské zkušenosti (DeMaio měl za sebou hraní v kapele Dave Feinstein´s Thunder, Ross the Boss měl na kontě již tři studiová alba s punkovými The Dictators). Joey a Ross si skvěle rozuměli (lidsky i hudebně) a když jim údajně samotný Ronnie James Dio doporučil, že by měli založit kapelu, nebyl nejmenší důvod jeho radu neuposlechnout. A tak ještě téhož roku v Auburnu ve státě New York vznikla budoucí heavy metalová legenda. Dvojice do sestavy přibrala ještě zpěváka Louise Marulla, který si pro vystupování v kapele zvolil pseudonym Eric Adams (ten je odvozen od křestních jmen jeho dvou synů Erica a Adama) a bubeníka Carla Canedyho, který s DeMaiem působil v Dave Feinstein´s Thunder. Nutno zmínit, že v pozdějších rozhovorech členové kapely o Carlu Cenedym mluvili jako o najatém muzikantovi, který nikdy plnohodnotným členem Manowar nebyl.

O tom, jakou hudbu bude nově vzniklá formace hrát, nemohlo být sebemenších pochyb. Všichni byli velkými příznivci heavy metalu, který v té době zažíval období rozpuku. Na britských ostrovech sbíraly první vavříny Judas Priest, Iron Maiden či Saxon, ale v Americe byla situace trochu jiná, zde byla tvrdá hudba ještě dost ovlivněna glam rockem. Manowar jako by se dokázali od svého okolí úplně odstřihnout a inspiraci pro svou tvorbu čerpali zásadně z evropských hudebních tradic, s čímž souvisela i DeMaiova záliba ve vážné hudbě (především v tvorbě Richarda Wagnera). Kvarteto z Auburnu tak dodneška platí za jednu z mála kapel v USA, která dokázala ve své hudbě absolutně popřít svůj americký původ (prvky blues a podobných typicky amerických žánrů bychom v její hudbě našli jedině za použití mikroskopu). Možná právě proto se Manowar vždy dařilo více na starém kontinentě než ve své domovině.

První nahrávku kapela spáchala v roce 1981. Jednalo se o dvouskladbové demo, které se stalo jediným počinem, na kterém je ke slyšení Carl Canedy. Toho vzápětí v sestavě nahradil tlučoun Donnie Hamzik. V této sestavě kapela podepsala smlouvu s labelem Liberty Records (spadajícím pod EMI) a nahrála svůj debut "Battle Hymns".

Nahrávka jako by předznamenávala styl, kterým se bude kapela v budoucnu ubírat. Už zde jsou ke slyšení zárodky mohutných sborů, klávesy připomínající orchestr, dominantní baskytara i první pokusy o chytlavé metalové hymny. Celá deska je dost ovlivněna sedmdesátkovým hard rockem a ani po zvukové stránce nemůže konkurovat tehdejším veličinám slušně se rozjíždějící britské heavymetalové scény. Zvuk měl na starosti jistý Joe "C" Foglia, který se po boku legendárního Martina Birche podílel i na albu Black Sabbath "Heaven and Hell".

Nepříliš oslnivý otvírák "Death Tone" stojí na pomezí hard rocku a dřevního heavy metalu a nenaznačuje, že by se na desce měly dít velké věci. Jenomže ony se dít začnou a to hned s druhým kouskem. Tím je první manowarská óda na heavy metal (kdo mohl v té době tušit, že jich v pozdějších letech vznikne nespočet) "Metal Daze" se silně návykovým sborovým refrénem. Poté na sebe veškerou pozornost strhne zpěvák Eric Adams, který na ploše celého alba předvádí doslova dechberoucí výkon. Ať už jde o mistrovské hrátky s frázováním ("Fast Taker") nebo o výlety do extrémních výšek ("Shell Shock"). Adamsův suverénní chlapácký projev se stal dalším poznávacím znamením hudby Manowar a na úspěchu kapely měl odjakživa lví podíl.

Velkým hitem alba se stala kapelní hymna "Manowar", která se v koncertních setlistech amerického uskupení objevuje dodnes. Z úplně jiného těsta pochází výpravná a mrazivě temná "Dark Avenger", kde si v roli vypravěče zahostoval americký herec a režisér Orson Welles. Instrumentálka "William´s Tale" zahájila tradici DeMaiových baskytarových sólovaček, se kterými se v pozdější tvorbě Manowar budeme setkávat častěji než je zdrávo. To nejlepší si pánové nechali na konec. Sedmiminutový majstrštyk "Battle Hymn" je ukázkou skladatelské geniality. Téhle skladbě k dokonalosti nechybí vůbec nic, přes chytlavou melodii, mistrně vygradovaný úvod, výborné kytarové sólo až po epickou atmosféru, skvělou práci s harmoniemi a Adamsův teatrální zpěv hnaný až do extrému. Není divu, že se "Battle Hymn" stala nejen jedním z největších hitů kapely, ale i inspirací pro řadu o generaci mladších uskupení zejména z řad powermetalistů.

Svůj celoživotní boj za "true heavy metal" zahájili Manowar podařenou deskou, která ani po téměř čtyřiceti letech neztratila jedinou jiskřičku ze svého lesku.

Moloch             


manowar.com

YouTube ukázka – Battle Hymn

Seznam skladeb:
1. Death Tone
2. Metal Daze
3. Fast Taker
4. Shell Shock
5. Manowar
6. Dark Avenger
7. William´s Tale
8. Battle Hymn

Sestava:
Eric Adams - zpěv
Ross The Boss - kytara
Joey DeMaio – baskytara
Donnie Hamzik - bicí

Rok vydání: 1982
Čas: 36:08
Label: Liberty Records
Země: USA

Diskografie:
1982 – Battle Hymns
1983 – Into Glory Ride
1984 – Hail To England
1984 – Sign Of The Hammer
1987 – Fighting The World
1988 – Kings Of Metal
1992 – The Triumph Of Steel
1996 – Louder Than Hell
2002 – Warriors Of The World
2007 – Gods Of War
2012 – The Lord Of Steel

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 28.10.2021
Přečteno: 3004x
počet příspěvků: 14

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Zvukově hodně v...26. 11. 2021 10:12 htaedas
b. Wolf-máš...4. 11. 2021 6:32 sanntrik
Fakt jako?Tihle nabubřelí...4. 11. 2021 6:19 b.wolf
7,5/10Na debut je to ozaj...2. 11. 2021 18:25 Demonick
Manowar a zvukZvuk na debutním...2. 11. 2021 11:37 jirka7200


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.44292 sekund.