29.09.2022
MERCYFUL FATE
Dánská legenda se vrací po dvaceti letech do Ameriky, ..více

29.09.2022
ENUFF Z`NUFF
Chip Z`Nuff a jeho parta jsou očividně při chuti, ..více

29.09.2022
DEVIN TOWNSEND
Neuběhl ani rok, co tento kanadský progmetalový mág ..více

29.09.2022
ACEPHALIX
Po revoluci v sestavě, kdy tuto sanfranciskou ..více

29.09.2022
HOCCULTA
Poprvé s novou bubenicí Tizianou Cotella se představuje ..více

29.09.2022
NECROMUTILATOR
Italští satanisté, hrající klasickou směs thrashe, ..více


SOULFLY - Totem
S novým Slipknotom by som neoperoval, nestojí to ..

BLOODBATH - Survival Of The Sickest
7/10 bych dal určitě, možná 7,5 za No God Befo ..

SOULFLY - Totem
Maxe fakt ještě někdo neironicky poslouchá? V ..

MANOWAR - Highlights from the Revenge of Odysseus
ta balada neni zadna novika, Eric Adams ji leta zp ..

ALLEN / OLZON - Army Of Dreamers
Album se poslouchá docela dobře, ale chybí mi t ..

MEGADETH - Rust In Peace
Tak jasně, Countdown a Youtha kráčí v songwrit ..

MEGADETH - Rust In Peace
Tak tu nieje o čom..a bez dlhých reči jasná 1 ..

MEGADETH - Rust In Peace
No vidíte a já zrovna tuto desku řadím až za ..

MEGADETH - Rust In Peace
Tohle album patří do zlatého fondu Thrash Metal ..

MEGADETH - Rust In Peace
Výborná recenzia úplný súhlas 10/10.Este by s ..
Za poslední měsíc:
MEGADETH - The Sick, The Dying... And The Dead!
1965x

Ozzy OSBOURNE - Patient Number 9
1832x

BLIND GUARDIAN - The God Machine
1312x

Tobias SAMMET (AVANTASIA, EDGUY) - Avantasia žije, Edguy odpočívají!
1249x

OLYMPIC - Kanagom
1166x

PUHDYS - I.
1101x

článků celkem: 9375
recenzí: 7767
reportů: 589
rozhovorů: 579

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


HUDBA PRAHA BAND - Barevný sny

Dokáže Hudba Praha přežít i bez dlouholetého frontmana Michala Ambrože? Zatímco si Michal postavil kapelu, kam k původnímu názvu přidal i svoje jméno, jeho někdejší spoluhráči se snaží staré příznivce přesvědčit jako Hudba Praha Band, s nímž právě vydali desku „Barevný sny“. Tahle kapela je stejně legitimní jako Ambrožova parta, protože se rekrutuje z řady důležitých členů klasické éry Hudby Praha, potažmo ještě Jasné páky. Vede ji kytarista Vladimír Zatloukal, který po rozchodu s Ambrožem v létě 2015 oslovil i staré parťáky, svého bratra Bohumila, basistu Jiřího Jelínka, bubeníka Ludvíka Emana Kandla a obě někdejší zpěvačky Jarmilu Jamajku Koblicovou a Danielu Litvákovou Čelkovou. Z osazenstva, které doplnila dvojice nových členů, je jasné, že tradice Hudby Praha je zachována. Je to slyšet i z nové desky, která se pohybuje v přesných intencích staré tvorby.

Hudba Praha byla v osmdesátých letech jedna z nejvýraznějších kapel rockové scény. Řadila se někam mezi oficiální kulturu (jelikož kapele bylo povoleno vydávat desky) a undergroundovou scénu, v níž bylo místo pro punk, hospodský rock či ozvěny nové vlny. Když po revoluci oficiálně vydala hit „Máma táta“, její jméno skloňovala megapopulární Lucie a Wanastovi Vjecy přehrály další jejich hit „Pal vocuď“, byla Hudba Praha hvězdou. V roce 1996 ale kapela oficiálně ukončila činnost, což byl krok, jehož později litovala. Comeback, který se odehrál o tři roky později, už představil kapelu, odkud mizeli staří členové a nakonec byla oslabena i nemocí Michala Ambrože. Po jeho vyléčení se stalo nepředvídatelné, přišel definitivní rozkol. Frontmana, majícího chuť experimentovat s psychedelickou hudbou, opustili všichni členové, kteří se rozhodli pokračovat pod bezmála totožným názvem, ovšem bez svého principála. Ten byl pro kapelu důležitý, protože je podepsán pod řadou hitovek, ovšem zdá se, že to jde i bez něho.

„Barevný sny“ mají být pádným důkazem. Jsou nejčistší esencí klasické Hudby Praha, mají všechny poznávací znamení kapely, přestože Ambrožův charakteristický vokál nahrazuje trochu méně charismatický, ovšem pořád ještě dost silný zpěv novince Zdeňka Hnyka. Hudba, kterou kapela pro album nahrála, se dá jasně považovat za jejich typickou. Je to přítomností Zatloukalovy kytarové hry, který byla jedním z rysů Hudba Praha, ale i skladatelským rukopisem, který je hodně podobný Ambrožovu. Vedle nových skladeb zcela logicky fungují i dva starší kousky „Nech toho, nech toho“ a „Miláčku“, jejichž datum vzniku spadá do období přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, tedy do tvůrčí činnosti Jasné páky. Ba co více, tyto staré věci nejsou tahounem nové desky. Je to znamení toho, že lídři současné sestavy bratři Zatloukalové neztratili nic ze svého dávného umu.

Za největší hit se dá považovat singlovka „Někdo jde bytem“, typická věc, kterou si kapela otestovala při živých vystoupeních, má především nosný refrén a hřejivější atmosféru. Je uhlazenější, neční z ní tolik undergroundové nálady jako z úvodní „Padaj stropy minulosti“, „Lady Nana“ nebo „Uschlý kytky“, z nichž lze cítit poetiku pražských hospod osmdesátých let. V tomto prostředí byla Hudba Praha králem a z její tehdejší tvorby čerpaly hvězdy porevoluční rockové scény, ať už Lucie nebo Tři sestry. Přívětivější tvář desky nastavuje singlová „Někdo jde bytem“ a zejména skladby z druhé poloviny desky „Podzim“, „Lítám“ nebo „Zrzka (přece se točí)“, kde se ke slovu dostávají bluesovější a melancholičtější nálady. Vše je prodchnuto svébytnými texty („…podzim je stáří, tytam jsou dávný jara, vzpomínám potichu, co asi dělá moje stará… možná si medí, že už jí neseru, na mě to dolejhá většinou k večeru…“), mající daleko k sentimentálním náladám. Finálová titulní „Barevný sny“ se symbolicky vrací k naprostým kořenům Hudby Praha (Jasné páky), v nichž se dá najít i řada odkazů na minulost či mírné popíchnutí kolegů, v tomto případě Žlutýho psa. Použitím foukací harmoniky skladba dostává patřičnou jižanskou atmosféru, což ji rovněž spojuje se spřátelenou Hejmovou partou.

Deska „Barevný sny“ se dá považovat za comebackovou desku Hudby Praha, přestože je bez svého bývalého frontmana, na druhou stranu může být považována za debut. Pokud na ni budeme nahlížet jako na první album „nové“ kapely, je třeba zmínit vyspělost a skladatelskou obratnost, která z desky sálá. Pokud ji budeme posuzovat jako pokračovatele staré party, je jasné, že vedle klasických alb „Hudba Praha“, „Maelström“, „Maják“ či „Divoký srdce“, ostudu neudělá.

Jan Skala             


www.hudbaprahaband.cz

YouTube ukázka - Někdo jde bytem

Seznam skladeb:
1. Padaj stropy minulosti
2. Lady Nana
3. Miláčku
4. Někdo jde bytem
5. Nech toho, nech toho
6. Quo vadis homine?
7. Uschlý kytky
8. Bílej kůň
9. Podzim
10. Lítám
11. Zrzka (přece se točí)
12. Barevný sny

Sestava:
Zdeněk Hnyk - zpěv, kytara
Vladimír Zatloukal - kytara
Bohumil Zatloukal - kytara
Jiří Jelínek - baskytara
Jakub Douda - saxofon
Tomáš Stloukal - bicí
Jarmila Jamajka Koblicová - zpěv
Daniela Litváková Čelková - zpěv

Rok vydání: 2021
Čas: 42:48
Label: EMI Czech Republic
Země: Česká republika
Žánr: pub rock/post-punk/classic rock

Diskografie:
2021 - Barevný sny

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.01.2022
Přečteno: 1104x
počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
štěpení kapelTo štěpení kapel...5. 01. 2022 6:02 jirka7200
V místním klubu...4. 01. 2022 18:21 Pagan
Jedna z mnoha...4. 01. 2022 18:01 Themooncrow. 217


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.47544 sekund.