CITRON, METALINDA, LORETTA - 2. 3. 2024 - KD Šeříková, Plzeň
Není důležité kdo kapelu založil a kdy do ní kdo...

CITRON, METALINDA, LORETTA - 2. 3. 2024 - KD Šeříková, Plzeň
Jana: S tím oprávněním vlastnit značku je to...

ACCEPT - Humanoid
O minulém albu jsem po prvním poslechu...

ACCEPT - Humanoid
Páčila sa mi predchádzajúca doska, páči sa mi aj...

CITRON, METALINDA, LORETTA - 2. 3. 2024 - KD Šeříková, Plzeň
To Crust : To, že si Pařízek zaregistroval jako...

ACCEPT - Humanoid
Já chápu, že to každý má trochu jinak, ale aby...

CITRON, METALINDA, LORETTA - 2. 3. 2024 - KD Šeříková, Plzeň
Jana: Ok, díky za vyjasnění, pokud je to tak,...

ACCEPT - Humanoid
Accept mám rád, včetně éry s Tornillem. Bohužel...

MOTÖRHEAD - Kiss Of Death
Dobrá deska, 5 výborných skladeb, zbytek průměr...

CITRON, METALINDA, LORETTA - 2. 3. 2024 - KD Šeříková, Plzeň
To Crust : situace mezi ex. cleny Citronu (...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




PISSING RAZORS - Eulogy Death March

V devadesátých letech byli Pissing Razors kladeni na roveň Pantery. Ve všeobecném nadšení z groove metalu, jaký předvedla Pantera na svých klasických dílech „Cowboys From Hell“, „Vulgar Display Of Power“ či „Far Beyond Driven“ se vyhlížely další kapely, které by fanoušky, bažící po betonově tvrdých riffech a drsném macho zpěvu, mohly uspokojit stejně jako parta bratří Abbottů. Jenže nic tak velkého nepřišlo. Pissing Razors byli kapelou, do níž se vkládali ambice. Neměli špatná alba. Zejména bezejmenná deska z roku 1998 by se s trochou dobré vůle dala považovat za klasiku groovemetalového žánru, ovšem do někdejšího novátorství a entuziasmu Pantery přece jen něco chybělo. Možná riffy Mata Lynche nebyly tak obhroublé a stylotvorné jako u Dimebaga Darrella, možná zpěvák Joe Rodriguez nebyl takový blázen jako Phil Anselmo. Z Pissing Razors se hvězda nakonec nestala…

Částečně proto, že se jim nikdy nepodařilo přijít s tak dobrou deskou, jako bylo "Pissing Razors", částečně proto, že další alba chrlili takřka nadzvukovou rychlostí, možná i z toho důvodu, že nedokázali udržet konstantní sestavu. Zmizel z ní i Rodriguez a jeho nástupci (každý se podílel jen na jedné desce) nebyli fanoušky vítáni úplně s otevřenou náručí. Nebylo se co divit, že to Pissing Razors po nepříliš dobře přijatém albu „Evolution“ v roce 2004 zabalili. A zdálo se, že napořád. Groove metal přestával být v kurzu, vyčerpal se stejně rychle, jako kdysi nabyl na síle, u mladších posluchačů jej nahradil nu-metal a posléze metalcore. Jenže Pissing Razors ukázali životaschopnost, když se deset let po rozpadu znovu dali dohromady, a dokonce se svými dvěma nejvýraznějšími členy, Matem Lynchem a Joem Rodriguezem. Nečekalyi se od nich velké věci, spíše dobře zvládnuté řemeslo. Vše ale trvalo dlouho…

Je otázka, zda novinka „Eulogy Death March“ nepřichází tak trochu s křížkem po funuse. Je až po okraj napěchována nejostřejším groovemetalovým materiálem, který měl opodstatnění v devadesátých letech. Takže co s ním teď, když se tento vývojový proud ukázal být slepou větví ve vývoji metalové hudby. Pissing Razors se snaží, seč mohou, ale na bezmála hodinové dílo jim nápady nestačí. Agrese a energie stříká na všechny strany, ale chybí jim byť jediná neotřelá, zapamatovatelná melodie. O těch hudba téhle kapely nikdy nebyla, ale čas oponou trhnul a doby, kdy stačil jen bohapustý (ač skvěle zahraný) nářez, jsou pryč. Pissing Razors si to neuvědomují a hrají podle pravidel druhé poloviny devadesátých let, stále čerpají ze starého thrashe, přihazují k tomu deathmetalovou tvrdost a hardcorovou nasranost. Ovšem ať dělají, co dělají, nejpřesvědčivěji zní v coververzi „Wasting Away“ od projektu Nailbomb Maxe Calavery, kam si pozvali hostujícího pěvce Steeva Esquivela ze Skinlab. To je na comebackovou desku trochu smutné zjištění…

Nové skladby jako kdyby byly pevně nalajnovány a kapela zapouzdřena v někdejším výrazu, kterého se nechce vzdát ani za zlaté prase. Zuby nehty se drží svého kopyta a nepomůže ani úvodní dvojkytarová masáž „In Spite Of My Scars“, v níž kousavé Lynchovy riffy doplňuje Dave Linsk z Overkill. Na začátku alba zní Pissing Razors velmi dobře, ovšem jen do chvíle, kdy další skladby opakují tytéž formule a deska začíná brzy nudit. Mírným vybočením (kromě coververze od Nailbomb) se může zdát „Result Of Virtue“ s deathmetalovým odérem, či „Nothing To Say“ s punkovým rytmem, který žene celou skladbu příjemně vpřed. Ani tyto skladby nejsou zázračné a nedokáží zakrýt rozpačitý dojem z alba. To je určeno zejména pamětníkům nejlepší éry kapely a skalním fanouškům, přestože i na ně bude bezmála hodinová stopáž desky docela oříškem.

Návrat Pissing Razors své opodstatnění má, kapela naživo (soudě podle videí na youtube) dokáže strhnout davy a napumpovat do nich pořádný příval energie, ovšem na studiové bázi jako kdyby fungovala jen na půl plynu. „Eulogy Death March“ není jejich nejhorším albem a kapela se vrací k tomu, co kdysi uměla nejlépe. Ovšem to už dnes nestačí.

Jan Skala             


FB PISSING RAZORS

YouTube ukázka - In Spite Of My Scars

Seznam skladeb:
1. In Spite Of My Scars
2. Unsee
3. Chemical Burn
4. Result Of Virtue Intro
5. Result Of Virtue
6. In The Shadows
7. Eulogy Death March
8. Left For Dead
9. Pulverized
10. Crushing Grip
11. Wasting Away
12. Nothing To Say
13. Sharpened Word
14. Die For The Crown

Sestava:
Joe Rodriguez - zpěv
Mat Lynch - kytara
Geo Gomez - baskytara
Eddie Garcia - bicí

Rok vydání: 2021
Čas: 57:10
Label: Razor Records
Země: USA
Žánr: groove metal

Diskografie:
1996 - Psycho Punko Metal Groove
1998 - Pissing Razors
1999 - Cast Down The Plague
2000 - Fields Of Disbelief
2001 - Where We Come Frome
2003 - Evolution
2021 - Eulogy Death March

Foto: archiv kapely


Vydáno: 09.01.2022
Přečteno: 793x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09866 sekund.