ATTIC - Return Of The Witchfinder
Velice povedené retro, které mě bavilo už na...

RAGE - Afterlifelines
Za mě jednoznačně toto období. Kromě...

RAGE - Afterlifelines
Za mě byl vrchol deska Trapped! a pak ještě The...

RAGE - Afterlifelines
To Oree: Jo, Rage vydali hrůzu desek a každý na...

RAGE - Afterlifelines
Je to zajímavé. Například v Japonsku nebo Německu...

RAGE - Afterlifelines
Ze mě byli Rage určitě nejlepší se Smolskim a...

RAGE - Afterlifelines
šly do uší i jiné desky Rage nebo debut Avenger,...

LUCA TURILLI - King Of The Nordic Twilight
Díky za recenzi. Poslouchám hard rock, ale tohle...

RAGE - Afterlifelines
Osobně si nemyslím, že hlavní smyslem sestavy se...

RAGE - Afterlifelines
Almanac bohužel nikoho nezajímá na rozdíl od...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




Steve VAI - Inviolate

O vlivu a umění Steva Vaie není třeba polemizovat, protože už navždy zůstane jedním z největších mistrů rockové kytary, navíc stylově velice doširoka rozkročený. Když pomineme jeho dřevní začátky v sedmdesátých letech, kdy se spíše snažil do detailu přehrát sóla svých oblíbenců Jimmyho Page, Ritchieho Blackmorea, Jimiho Hendrixe nebo Jeffa Becka, nelze nezmínit fakt, že si ho jako osmnáctiletého střelce vybral král avantgardního rocku Frank Zappa. S ním Vai hrál několik let a Zappův trochu schizofrenický a neuchopitelný styl jej navždy poznamenal. Přestože od velkého učitele udělal v polovině osmdesátých let ostrou odbočku k heavy metalu, když v Alcatrazz nahradil Yngwieho Malmsteena a nakonec vstoupil do světa stadionového hard rocku, ať už jako člen doprovodné kapely Davida Lee Rotha nebo Whitesnake, stále se vracel k tomu, co se kdysi u Zappy naučil. Samozřejmě poučen hudebními trendy, které se střídaly na rockové scéně, ale stále až charismaticky roztodivný a progresivně založený. Pro svou hru je řazen do jednoho šiku se svým dalším učitelem, Joem Satrianim, a platí za stejnou legendu, ač je jeho hudba určena spíše fajnšmekrům než širší veřejnosti.

Vai se poprvé sólově prezentoval v době, kdy měnil Zappův najazzlý kabát za mnohem tvrdší rockmetalovou škatulku a tento přerod výstižně dokumentuje jeho debut „Flex-Able“. Nedosáhl zářivých výšin a proto nemohl Vai zcela profitovat jako sólový umělec, a tak vstoupil do kapely Davida Lee Rotha a následně i Whitesnake. Tam si přiostřil ostruhy, jeho jméno zářilo na rockovém nebi a najednou byl restart sólové kariéry snadnější. Album „Passion And Warfare“ z něho udělalo hvězdu i mezi kytarovými hrdiny a Vaiovo jméno se objevovalo na předních místech v renomovaných anketách o nejlepší kytaristy. Pod svým jménem si sestavil kapelu, v níž se jako zpěvák představil kanadský podivín Devin Townsend a jejich společná práce „Sex & Religion“ je dodnes považována za naprostou klasiku. I když se cesty Vaie a Townsenda brzy rozešly a kytarista se vrátil k vydávání povětšinou instrumentálních alb, ze sólové práce ze začátku devadesátých let Vai žije dodnes.

V podstatě rezignoval na pokrok a stylovou přelétavost z osmdesátých let (a začátku devadesátých) a dodnes servíruje typický hardrockový základ, poučený zappovským jazz fusion, a nepřestává udivovat eskamotérskými prstolamy, letícími po hmatníku kytary. Překvapovat už tolik nemůže, přece jen je pryč doba, kdy byl briskně inspirativní a novátorský, ale každé jeho album bylo vždy zárukou nejvyšší kvality kytarové práce. Skladby už nedokáží být tak pestré jako na „Passion And Warfare“ a „Sex & Religion“ (zde to bylo dané také přítomností Townsendova zpěvu), ale kdo by mu tohle vyčítal. To stěžejní Vai řekl před lety, dnes je tu spíše jako mistr svého řemesla. Na „Inviolate“ toho nabídne vrchovatě, i když převapit nedokáže. Tedy kromě obalu, na němž ukázal svůj nejnovější vynález, tříkrkou kytarovou „Hydru“. Tu představí v otvíráku „Teeth Of The Hydra“, v němž vypálí tvrdé hardrockové riffy, ale neopomene přidat ani prvky latinsko-americké hudby. Hvězdnou chvilku, v níž jako by jeho kytara chtěla suplovat velké stadionové refrény, zažije v „Zeus In Chans“, která se ukáže být nejlepší kompozicí alba.

Postupem času Vai upadá do jakési rutinní polohy, nejpozději s „Avalancha“ se začne opakovat a trochu bloudí v začarovaném kruhu. Skladba není o moc slabší než předcházející věci (už jen pro ostré, zabijácké riffy v úvodu), ale představuje zlom, ve kterém se deska stává jaksi obyčejnější a nudnější. Z letargie dokáže posluchače vytrhnout „Knappsack“, svým odlišnějším pojetím, místy dokonce pod rychlými sóly probleskují bluesovější motivy. Tuto skladbu představil Vai před vydáním alba na youtube, zcela v ní udivuje prací na hmatníku - celou věc nahrál v době, kdy nemohl používat druhou ruku po operaci ramene. To je okamžik, který svědčí o jeho hráčské genialitě.

„Inviolate“ je Vaiovou klasickou prací. Kdo by čekal, že bude stejně elektrizující a novátorský jako v devadesátých letech, bude pravděpodobně zklamán, protože Vai desku nahrál nejtypičtějším způsobem. Jestli se posluchač spokojí s tím, že dostane v podstatě jen „normální“ (toto slovo je ale zavádějící) porci jeho skladeb, žádné odsudky nejsou na místě. Album je spíše určeno kytarovým maniakům, kteří si budou lámat hlavu, jako to Vai zase dělá. Pro širokou veřejnost tento kytarista nehraje už dávno…

Jan Skala             


www.vai.com

YouTube ukázka - Knappsack

Seznam skladeb:
1. Teeth Of The Hydra
2. Zeus In Chains
3. Little Pretty
4. Candle Power
5. Apollo In Color
6. Avalancha
7. Greenish Blues
8. Knappsack
9. Sandman Cloud Mist

Sestava:
Steve Vai - klávesy, baskytara, programování bicích

Rok vydání: 2022
Čas: 46:42
Label: Mascot Records
Země: USA
Žánr: progressive rock/metal/experimental rock

Diskografie:
1984 - Flex-Able
1990 - Passion And Warfare
1993 - Sex & Religion
1996 - Fire Garden
1998 - Flex-Able Leftovers
1999 - The Ultra Zone
2005 - Real Illusions: Reflections
2012 - The Story Of Life
2016 - Modern Primtive
2022 - Inviolate

Foto: archiv umělce


Vydáno: 25.03.2022
Přečteno: 1485x




počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Kdyby nevyšla, nic...25. 03. 2022 18:44 orre


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.08524 sekund.