29.03.2023
GENESIS
Legendární britská formace dojela do konce. Definitivní ..více

29.03.2023
JAG PANZER
Kultovní kapela US power metalu nabídne druhé ..více

29.03.2023
DEMOLITION 23
Zpěvák Michael Monroe se vrací ke svému někdejšímu ..více

29.03.2023
NERVOSA
Brazilské thrasherky představují novou sestavu. Už loni ..více

29.03.2023
PYRAMAZE
Po třech letech se s novým studiovým materiálem vrátí ..více

29.03.2023
CREEPING DEATH
Texaská parta, pojmenovaná po klasické skladbě Metallicy ..více


TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Ja mám zas Volanie divočiny za najhoršiu Tublu ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Volanie divočiny je super album, úvodní pecka j ..

INFINITE & DIVINE - Ascendancy
Debutové album I&D z roku 2021 mě vyloženě nad ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Lukáš je kořením každé diskuze :-) ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Lukáš: Gratuluju ti, jako vždy, ke skvělému p ..

THE ROLLING STONES - The Rolling Stones
Konecne si niekto spomenul aj na recenziu RS a sta ..

THE ROLLING STONES - The Rolling Stones
Paráda, už se těším na seriál. Sice mám rad ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Ještě jsem album neslyšel, ale tšeím se na n ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
To Demonick : Souhlasím , nejlepší píseň alb ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Najlepšiu a suverénne najtvrdšiu skladbu (Rulet ..
Za poslední měsíc:
TUBLATANKA - Uprostred chaosu
1227x

AVATAR - Dance Devil Dance
1068x

SODOM - Code Red
990x

Don DOKKEN - Up From The Ashes
946x

LIV SIN - Kaliyuga
749x

SODOM - M-16
703x

článků celkem: 9749
recenzí: 8089
reportů: 594
rozhovorů: 608

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


RAMMSTEIN - Zeit

Člověk míní, covid mění. Už se to zmiňovalo v souvislosti s pozměněnými plány kapel nesčetněkrát a Rammstein nejsou výjimkou. Plánované několikaleté tour k jejich poslední eponymní desce muselo být pozastaveno, a tak se německá legenda pustila do tvorby nové placky. Po minulé desetileté pauze tak uplynuly tři roky a „Zeit“ je na světě.

Novinka má oproti eponymní desce jednu velkou výhodu. Nečekalo se na ni celou dekádu. Přesto se marketingové oddělení otáčelo a ať už se jednalo o hledání jedenácti kapslí po celém světě, angažování kanadského hitmakera Bryana Adamse do role fotografa anebo o možnost den před vydáním v kinech poslechnout celé album v Dolby Atmos, veškerá rozhodnutí padla na úrodnou půdu a o předních představitelích Neue Deutsche Härte bylo slyšet všude.

Už minulé album dost citelně obsahovalo menší zklidnění a zvolnění včetně jistého prvku melancholie, sentimentu a bilancování. „Zeit“ je v tomto směru následovníkem a téma času, stárnutí, vyrovnání se s minulostí atd. proplouvá celým albem. První tři písně tomu nasvědčují, a zatímco úvodní „Armee der Tristen“ akordickými postupy, osmdesátkovými klávesami a náladou připomínají prvotinu „Herzeleid“, singl „Zeit“ má zase blízko k baladě „Ohne Dich“. Vlažnější rozjezd naštěstí rozčísne jednohubka „Giftig“ s „Prodigy“ elektronikou a typickými kousavými kytarami. Následuje vděčná „Zick Zack“ se stadiónovým refrénem a řízným riffem a „OK“ s překvapením v podobě závěrečného breakdownu. Za pomyslný vrchol lze považovat singl „Angst“ a rozpustilou „Dicke Titten“, která mistrně kombinuje jeden z nejtvrdších a nejšťavnatějších riffů kapely…s dechovkou. Škoda rozpačitého úvodu, kterému by slušela minimálně ještě jedna hitovka (jak na albech Rammstein bývalo zvykem) anebo extrémnější alternativa z ranku „Puppe“.

„Zeit“ je oproti minulé desce kytarovější, svižnější a díky nastíněnému konceptu také sevřenější a konzistentnější. Lindemannovi táhne na šedesát, a tak dosahují některé myšlenky a nastolená témata až téměř existencionálního rozsahu. To, že se u toho zmiňuje penis, soulož bez kondomu nebo velký kozy už je typický kapelní kolorit a frontmanův rukopis. Záměrná obscénní hra plná oplzlé erotiky, nahoty a karikatur doprovázela německé industrialisty po celou jejich kariéru a je to nezbytný doplněk jejich specifického výrazu, včetně svébytného humoru, prvoplánových metafor a všudypřítomného nadhledu. Jedná se také o jeden z hlavních prvků, proč kapela masivně uspěla ve světě, aniž by musela opustit svou rodnou němčinu. „Zeit“ tento prvek ještě více akcentuje a ve spojení s leitmotivem alba některé pasáže příjemně rezonují a dodávají poslechu patřičnou hloubku.

Veškeré silné trademarky kapela využívá na maximum. Lindemannův charismatický hluboký vokál, Flakeho elektronika, řezavé kytary a hřmotné refrény. To vše je zabalené do lehce provokativního, kontroverzního projevu, jenž zdůrazňují hlavně vizuální prvky. Je příjemné, že se Rammstein snaží i po téměř třiceti letech nevyčpět a své silné stránky obohatit o kus netradičního pojetí. Jen to v některých směrech skřípe (autotune) anebo je provedení na úrovni totálního průměru (tentokrát opravdu fádní bicí). Jindy se ovšem riskantní krok ukáže jako nejúčinnější („Prodigy“ feeling nebo spojení s dechovkou) a uhodí pomyslný hřebíček na hlavičku.

Při poslechu závěrečné „Adieu“ se nelze ubránit pocitu, že tady se schyluje k loučení. Pokud ano, tak se sluší před německou bandou smeknout. Rammstein si stihli jako jedna z mála neanglicky mluvících kapel podmanit celý hudební svět a je dobře, že dávají sbohem tímto solidním kouskem, byť se rozjíždí o něco pomaleji než všechna ostatní alba a má své chyby. Pokud ne, taky dobře. Německá legenda snad ještě v hudebním světě chvíli zůstane a rozšíří svou diskografii o devátý zářez.

Radek Neuman             


www.rammstein.de

YouTube ukázka – Angst

Seznam skladeb:
1. Armee der Tristen
2. Zeit
3. Schwarz
4. Giftig
5. Zick Zack
6. OK
7. Meine Tränen
8. Angst
9. Dicke Titten
10. Lügen
11. Adieu

Sestava:
Till Lindemann – zpěv
Richard Kruspe - kytara
Paul Landers - kytara
Oliver Riedel - baskytara
Flake Lorenz - klávesy
Christoph Schneider - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 44:06
Label: Universal
Země: Německo
Žánr: industrial metal

Diskografie:
1995 - Herzeleid
1997 - Sehnsucht
2001 - Mutter
2004 - Reise, Reise
2005 - Rosenrot
2009 - Liebe ist für alle da
2019 – Rammstein
2022 - Zeit

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 04.05.2022
Přečteno: 2814x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.4705 sekund.