SWALLOW THE SUN - Shining
Po zveřejnění prvního singlu a obalu desky jsem...

UNTO OTHERS - Never, Neverland
Skvělý album, spadající do letošního top 3, spolu...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Jo jo, to vím. To všude vytruboval Dan Krob,...

SLADE - Whatever Happened To Slade
Desku mám rád.Nejsou tam asi hity na první dobrou...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Hellhammer díky za objasnění. Tahle informace mě...

Jiří URBAN (ARAKAIN) - Příklon k hard rocku byl naše zklidnění a konec spěchání
Brichta měl původně otextovat píseň Vzdálená od...

RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




WATAIN - The Agony And Ecstasy Of Watain

S albem „The Wild Hunt“ zažili Watain obrovský nástup popularity. Nejenže se jim povedlo dostat se na první místo švédské hitparády, bodovali i v Americe, což bylo s jejich neústupným black metalem poněkud pozoruhodné. Jenže jak se zdá, jejich doba pominula. I když „The Wild Hunt“ nebyla o moc lepší než jejich předchozí desky, dostalo se kapele velké podpory od managementu a vydavatelství, které hledalo novou hvězdu severského extrému. Unikla jim však jedna věc. Watain nikdy nemohou spadat do kategorie kapel, kterým by se říkalo legendy, a to ani v jejich ranku. Nejsou kompozičně vytříbení jako Emperor, nemají atmosféru jako Immortal a ani se nemohou opírat o kultovní minulost jako Mayhem a Burzum. Mezi tyto legendy se Watain nikdy nedostanou. Jejich hudba je kvalitní black metal, výborně zahraný i zazpívaný, správně satansky (či protikřesťansky) stylizovaný, ale kapele vždy chyběla magická přidaná hodnota.

Jako žánrová deska obstojí každá nahrávka Watain bez výraznějších výhrad. Na prvních dvou deskách se objevily nějaké neduhy, ale od „Sworn To The Dark“ byli Watain řazeni mezi black metalové spolky, které si zaslouží respekt. Sice o sobě tvrdili, že patří k jasnému „trve kvlt“, k nejlepším Satanovým poskokům, ale „die hard“ fanouškům zasekli těžkou ránu s komerčním úspěchem, pro ty progresivnější přestali být zajímaví, protože rezignovali na nějaký vývoj a zůstávají u postupů ze starých alb. Snad že doufají, že otočí kormidlo času zpět a znovu zažijí největší boom, neboť minulý počin „Trident Wolf Eclipse“ zůstal poněkud za očekáváním. Těžko odhadovat, jak to bude s novinkou „The Agony And Ecstasy Of Watain“… Už jen proto, že bůhvíjak velký průlom v diskografii se znovu nekoná a více než kdykoliv předtím se dá mluvit o přešlapování na místě. Novinka působí jako větší černopekelná smršť než „The Wild Hunt“, ale v kontextu celé diskografie nijak překvapivá opět není.

Singl „We Remain“ nadchl, protože do něj Watain napěchovali velké množství podmanivé atmosféry, z níž dýchá odkaz monumentálních alb Bathory. To vše je umocněné využitím ženského hlasu Faridy Lemouchi od nizozemských psychedeliků Molassess, jenž ve spojení s chrčivým vokálem Erika Danielssona, kontrastem akustických kytar, zuřivých riffů a kosmicky znějících kláves roste nad ostatním materiálem jako katedrála v Notre Dame nad obyčejnými paneláky. Watain si sáhli na vrchol svých sil (alespoň pro letošní rok) a být taková minimálně polovina desky, jednalo by se nejen v blacku o opravdovou událost. Jenže „We Remain“, možná ještě s minutu a půl dlouhou instrumentálkou „Not Sun Nor Man Nor God“ stojí tak trochu osamoceně. Zbytek desky jede s mírnými výkyvy v klasických pekelných kolejích, v nichž se ozývají jen postupy důvěrně známé z předchozích alb.

Snaha Watain o co největší čistotu stylu je chvályhodná, ovšem v porovnání s krajany Dark Funeral, kteří dělají to samé, zůstává parta Erika Danielssona stát o krůček vzad. Jsou asi většími drsňáky, ale chybí jim větší variabilita. Řada skladeb i po opakovaném poslechu má tendenci splývat, čemuž „dopomáhá“ poněkud jednotvárný a místy nesrozumitelný Danielssonův zpěv. Skladby samostatně dokáží fungovat, jako celek je to už trochu horší. Největší slabinou jsou blasfemické „Ecstasies The Night Infinite“ nebo „Leper`s Grace“, v nichž Watain pohřbívají jakékoliv ambice pod nepropustnou krustu ultrarychlých riffů a kulometných bicích. Tento trend naštěstí dokáží vyvážit, když zpomalí a začnou si více pohrávat s atmosférou. Ve „Funeral Winter“ nebo „Serimosa“ se jim daří přiblížit se nedostižným krajanům Dissection, ač k jejich genialitě (bavíme se čistě o hudební stránce, ne o lidských činech) Watain pravděpodobně nikdy nedorostou.

Výsledkem je slušná, ač nijak oslnivá blackmetalová deska, která jeví tendence rychlého oposlouchání. Z žádné předchozí nahrávky této party se trvalka nestala a „The Agony And Ecstasy Of Watain“ z trendu nevybočuje. Udržuje kapelu naživu, dokáže zasytit fanoušky, ale větší ambice se čekat nedají.

Jan Skala             


www.templeofwatain.com

YouTube ukázka - We Remain

Seznam skladeb:
1. Ecstasies In Night Infinite
2. The Howling
3. Serimosa
4. Black Cunt
5. Leper`s Grace
6. Not Sun Nor Man Nor God
7. Before The Cataclysm
8. We Remain
9. Funeral Winter
10. Septentrion

Sestava:
Eric Danielsson - zpěv, baskytara
Pelle Forsberg - kytara
Håkan Jonsson - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 49:31
Label: Nuclear Blast
Země: Švédsko
Žánr: black metal

Diskografie:
2000 - Rabid Death`s Curse
2003 - Casus Luciferi
2007 - Sworm To The Dark
2010 - Lawless Darkness
2013 - The Wild Hunt
2018 - Trident Wolf Eclipse
2022 - The Agony And Ecstasy Of Watain

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 13.07.2022
Přečteno: 849x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.46625 sekund.