3.02.2023
GLENN HUGHES
Přestože deska "Radiance" kapely The Dead Daisies je pouze ..více

3.02.2023
QUEENSRŸCHE
Zdá se vám bývalý zpěvák této seattleské legendy ..více

3.02.2023
MR. BIG
Kytarista amerických hardrockerů Paul Gilbert vzdá poctu ..více

3.02.2023
METAL CHURCH
Spekulace o tom, že se nástupcem zesnulého Mikea Howeho ..více

3.02.2023
KINGDOM COME
Bubeník James Kottak zůstává členem kapely. Alespoň ..více

3.02.2023
THUNDERMOTHER
Švédská formace zažívá kruté časy. Kytaristka a ..více


Ronnie ROMERO - Raised On Heavy Radio
Recenzent zasedlej určitě není, to by Romera p ..

ARAKAIN, #ČERNÁ - Praha, O2 Universum, 28.1.2023
Na koncert jsem se těšil. Seznam skladeb neřeš ..

KABÁT - El Presidento
Jestli neslyšíš, že refrén Japonce je jako vy ..

Ronnie ROMERO - Raised On Heavy Radio
Recenzent je nějak zasedlej ne? Hlasově se tomu ..

DOKKEN - Breaking The Chains
Docela kvalitní fošna na debut.Starší nahrávk ..

DOKKEN - Breaking The Chains
U Dokken je na prvních nahrávkách v sestavě kd ..

DOKKEN - Breaking The Chains
A tak to snad ne...:-) ..

DOKKEN - Breaking The Chains
Poison a Cinderella jsou poslouchatelní i dneska! ..

DOKKEN - Breaking The Chains
Proti tvorbě Dokken v osmdesátkách jsou všichn ..

MAGIC OPERA - Battle of Ice
Se zvukem si asi pohrát šlo, to mi ale nevadí. ..
Za poslední měsíc:
Redaktorská bilance roku 2022 - Jan Skala
2351x

Redaktorská bilance roku 2022 - Tomáš Marton
1717x

Redaktorská bilance roku 2022 - Petr Štěpnička
1517x

Redaktorská bilance roku 2022 - Savapip
1485x

DEPRESY - Psycold
1208x

Redaktorská bilance roku 2022 - Moloch
1110x

článků celkem: 9638
recenzí: 7990
reportů: 592
rozhovorů: 600

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


SWORD - III

Comebacky bývají různé. Podezřele působí ty, které kapely vyhlásí po dvou letech nečinnosti, což jim nepřidává na důvěryhodnosti. Podivné jsou i ty, kdy je postaví jeden člen ze staré sestavy (nejlépe basista nebo klávesista), který si chce urvat ještě aspoň patnáct minut slávy a parazitovat na slavném jméně. Jenže pak jsou tu takové, kdy se po více než třiceti letech sejde původní sestava a rozhodne se natočit nové album. A právě s takovým comebackem máme co do činění v případě kanadských heavy metalistů Sword. Ti sice nebyli největší hvězdou ani v době, kdy byl jejich styl na vrcholu a kdy vydali první dvě alba, ale přesto rocková historie země javorového listu by bez nich nebyla úplná. Tím, co dokázali v osmdesátých letech, si vydobyli kultovní postavení.

Stejně jako jejich krajané Anvil, tak i Sword pochopili, že do velkého světa se z Kanady proniká jen stěží. Kdyby pocházeli z Los Angeles, z New Yorku nebo z Londýna, mohla být jejich alba z osmdesátých let citována jako klasika, jako základ pozdního heavy metalu, který byl poučen thrashem a uměl rozeznat hitové ambice. Hned poté, co vyšel debut „Metalized“, se kanadská parta vydala do světa ve společnosti Metallicy na památném turné k albu „Master Of Puppets“. To jí udělalo jméno a pak se svezli i s Alicem Cooperem a Motörhead. Tenkrát to s nimi vypadalo dobře. Jenže o dva roky později Sword nakrkli své příznivce (v době, kdy se dbalo na čistotu stylu), neboť album „Sweet Dreams“ byla o něco jemnější i méně podařené. Pro Sword to namenalo stopku. Lídr Rick Hughes si založil druhořadou glammetalovou partu Saints & Sinners, která vydržela jen jednu desku a kytarista Mike Plant se během let uplatnil u obskurní party Porn Flakes, což bylo samotné dno.

Jméno Sword se vynořilo v roce 2006, kdy vyšla reprezentativní kompilace „The Best Of Sword“, ale vypadalo, to že se jedná jen o jednorázovou akci. Další roky bylo opět ticho. Proto tento comeback je překvapivý a nečekaný. Kapela se zjevuje v původní sestavě a s albem, které ponejvíce navazuje na debut „Metalized“. Je jisté, že Sword přicházejí s křížkem po funuse, podobné album měli vydat na konci osmdesátých let, aby si upevnili svou reputaci a postavení na heavymetalové scéně. Dnes deska „III“ není irelevantní, v žánru se v současnosti hraje nejvíce na nostalgii a ohlížení se za osmdesátými lety, ale na nějakou modernu či neotřelé postupy zapomeňte. Pokud vám stačí ohlédnutí do druhé poloviny osmdesátých let, nemůžete s touto deskou šlápnout vedle, v tomhle ohledu funguje znamenitě.

Deska má drajv, hýří energií a má i dobré skladby. Její devizou je to, že ji kapela nenatahovala na hranice únosnosti a vystačila si s pětatřiceti minutami, během kterých řekla všechno, co chtěla. Díky tomu zní album natlakovaně a za celou dobu mu nijak výrazně nespadne řetěz. Posluchač možná trochu povytáhne obočí při trochu kostrbaté „Unleashing Hell“ a odzívá poněkud nenápaditou instrumentálku „Surfacing“, ovšem zbylým šesti položkám lze vytknout pramálo. Když groove riffy rozjedou úvodní „Bad Blood“, je jasně znát, že čtveřice ze Saint Bruna v Quebecu nezapomněla nic ze starého řemesla, na místě jsou nervózní kytarová sóla Mikea Planta i vysoké výkřiky Ricka Hughese. I hitovější momenty, které by Sword po neúspěchu „Sweet Dreams“ asi nejraději zapomněli, zde jsou - v ostré „(I Am) In Kommand“, či v houpavější a refrénově nejsilnější položce desky „Spread The Pain“. Něco podobného už od Sword bylo slyšeno v minulosti, kapela na „III“ neobjevuje vlastní malou Ameriku, ale těžko by se dalo říct, že novinka je o mnoho slabší než debut „Metalized“, této kultovní desce se „III“ v ledačems vyrovná.

Kultem se stát nemůže, Sword dnes nestojí uprostřed scény žánrové, a už vůbec ne rockově všeobecnější. Jejich snažení je ale sympatické. Natočili album určené pro fanoušky, kteří si jejich dávnou kariéru pamatují. Natočili i desku pro sebe, protože na „III“ odhalují svou pravou podstatu. Proto album zní tak upřímně a dobře se poslouchá. Chtěl by snad někdo po téhle kapele víc?

Jan Skala             


www.swordmetalized.com

YouTube ukázka - (I Am) In Kommand

Seznam skladeb:
1. Bad Blood
2. (I Am) In Kommand
3. Dirty Pig
4. Surfacing
5. Unleashing Hell
6. Spread The Pain
7. Took My Chances
8. Not Me, No Way

Sestava:
Rick Hughes - zpěv
Mike Plant - kytara
Mick Larock - baskytara
Dan Hughes - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 34:46
Label: Massacre Records
Země: Kanada
Žánr: heavy metal

Diskografie:
1986 - Metalized
1988 - Sweet Dreams
2022 - III

Foto: archiv kapely


Vydáno: 01.01.2023
Přečteno: 530x
počet příspěvků: 2

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
O téhle kapele...7. 01. 2023 13:46 rumcajs
Čisté retro,...7. 01. 2023 9:41 terko


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.62428 sekund.