22.03.2023
IMMORTAL
O vydání alba "War Against All" je rozhodnuto, protože ..více

22.03.2023
JANE`S ADDICTION
Frontman Perry Farrell přiznal, že v kuchyni této legendy ..více

22.03.2023
JOURNEY
Přestože tato americká AOR legenda je v současné době ..více

22.03.2023
REVOLTONS
Italská power/thrashmetalová parta, jejíž kořeny ..více

22.03.2023
AARA
Švýcarská trojice produkující atmosférický black ..více

22.03.2023
CLOSURE IN MOSCOW
Alternativně progrocková formace z australského Melbourne ..více


OBITUARY - Dying of Everything
tak tak, tohle vážně ujde :) ..

NANOWAR OF STEEL - Dislike to False Metal
Pustiť si nejaké video na youtube počas piatkov ..

FROZEN CROWN - Call of the North
U mě platí to, co minule. Takhle naspídovaných ..

SKINFLINT - Hate Spell
že bodové hodnocení je přizpůsobeno místu/po ..

URIAH HEEP - Chaos & Colour
Výborná recenze,jsem fanouškem od 1972. ..

DELAIN - Dark Waters
Zpráva, cca 2 roky stará, že kapelu Delain opus ..

ALL MY SHADOWS - Eerie Monsters
jsem si oblíbil od debutního Colour Temple a vyj ..

DOKKEN - Shadowlife
...celé. ..

FROZEN CROWN - Call of the North
album v pohodě... zpěvačka je podle mého velmi ..

SODOM - Sodom
Tohle byli moji první Sodom. Proto se mi těžko ..
Za poslední měsíc:
DOKKEN - Back For The Attack
1018x

AVATAR - Dance Devil Dance
994x

SODOM - ´Til Death Do Us Unite
974x

SODOM - Code Red
934x

Don DOKKEN - Up From The Ashes
902x

IN FLAMES - Foregone
842x

článků celkem: 9732
recenzí: 8074
reportů: 594
rozhovorů: 607

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


DEPRESY - Psycold

Na dobré veci nie je nikdy neskoro. Depresy vydali minulý rok pred letom parádny album "Psycold". Meškám viac ako pol roka, ale nech mi je odpustené, lebo na dobré sa oplatí počkať. Stále som si vravel, že ho ešte nemám napočúvaný a že by bol hriech túto recku odfláknuť, až je zrazu január 2023...

Už to, že som si dával na osem pesničkový materiál toľko času vypovedá, že sa jedná o komplikovaný a progresívny album na veľa vypočutí. Zo začiatku mi nešiel do ducha, priznávam. Moja duša čakala klasické poňatie melodického death metalu, typický, depresácky, v čom ich aj považujem za najväčších slovenských metalových majstrov z našich hôr a lúk. Chyba lávky. Na albume "Psycold" je skrytého oveľa viac...

Gitarista Dirrt so svojou sebrankou nevydali dlhohrajúci album veľavravných trinácť rokov. Čo by to bol za návrat, keby neprekvapili. Už CD EP "MMXVIII" zvestovalo malú štýlovú zmenu. "Psycold" nie je klasický melo death metal z prvých albumov mocných Slovákov, ani pokračovanie alba "Morph", posledného dlhohrajúceho albumu z roku 2009,ktorý sa mi zdal až priveľmi ovplyvnený Dimmu Borgir či Limbonic Art, kde Depresy až prehnane koketovali so symfonickým death / black metalom, ktorý vtedy začal letieť. "Psycold" je plne "depresácky", niet na ňom stopy po žiadnej inej kapele, štýle, móde... A je zároveň novátorský. Chalani začali rozvíjať svoj vlastný štýl a to je najlepší chodník, akým sa kapela môže vydať. Paráda.

Album v hojnej miere prináša pestrú paletu riffov, melódií, vybrnkávačiek, akordických riffov, neskutočných vyhrávok... Na albume sa takmer nesóluje, no vyhrávok je habadej, čo je pre moje ucho vítané, som podstatou vyhrávkový. Gitarové doplnkové linky robia atmosféru, čo je oveľa viac ako sólová masturbácia a ukazovanie svetu "čo gitarista doma nadrel". Na vrchole torty vyhrávok jednoznačne tróni polodžezová melódia zo skladby "Self Ignition". Úchvatné!

Všetok tento s rozumom poukladaný osem-pesničkový profesionálny miš-maš je násobený perfektne a s pravou mierou použitými klávesmi, ktoré o to viac ženú atmosféru do tajomna, psycha či na druhej strane do silných majestátnych pasáží. Páčia sa mi aj vysoké ženské klávesové vokály v skladbe "Escapism", ktoré mi zvukovo pripomenuli kultový anglický seriál Randall a Hopkirk.

Taktiež sa mi na albume popačujú gitarové sekačky, ktoré Depresy hojne využívajú a výborný bicmen Hoyas ich neraz kopíruje, čim ich násobí. Ich použitím v klepačkách, v pozadí s hororovými klávesmi, vzniká parádny guľáš, ktorý prekvapí invenciou. Nad všetkým panuje Vesperov široký a nízko položený hlas, bez ktorého si už Depresy neviem ani predstaviť. Ale aj keď Vesper prejde na blackové škreky, všetko sedí, ladí, hrá. Kde-tu sa ozvú vysoké ženské spevy, skôr asi vylúdené z kláves, ale pokojne ich možno zaspievala hosťujúca klávesáčka Džana aj na mikrofón. Netuším. Je to druhoradé, hlavné je, že sa nejedná o žiadne prvoplánové operné spevy na štýl množiacich sa symfonických kapiel na vzor "majme v kapelu ženštinu, najlepšie speváčku, skôr prerazíme".

Majstrovstvo muzikantov je vedieť, kedy je čoho málo a čoho veľa. Depresy má v tomto jasno a triafa do čierneho. Nič nie je preplácané. Rovnako aranž albumu je špičkovo vyrovnaný, rýchle a temné kusy sú preložené strednými, na prvé počutie až takmer priveľa melodicky znejúcimi piesňami. Je to však len otrávený pešiak od kapely, počkajte chvíľu a znova príde nálož nápadov, techniky, gitarových zbehov, bubeníckých prechodových šialeností, škrekov, veľmi originálnej atmosféry, vystavanej z detailov, ktoré si človek uvedomí až na viaceré vypočutie. "Psycold" je bonbónik pre sluchátkových fajnšmekrov, tak aj pre kamionistických metalistov.

Hirax             


FB DEPRESY

YouTube ukázka - Visions

Seznam skladeb:
1. Psycold
2. Escapism
3. Desirable State
4. Self Ignition
5. Tribute to Melancholy Day
6. Rehab Triplet
7. Visions
8. Thanatocenosis

Sestava:
Vesper - zpěv
Dirrt - kytara
Michael - kytara
Gabriel - baskytara
Hoyas - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 41:00
Label: Metal Age Productions
Země: Slovensko
Štýl: Melodický a progresívny death metal

Diskografie:
1999 - Sighting
2003 - Psychomantium Phenomenon
2009 - Morph - Near Death Experiences
2022 - Psycold

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 31.01.2023
Přečteno: 2702x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
BombaNení důvod ke...31. 01. 2023 8:53 David Svoboda


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.48168 sekund.