29.03.2023
GENESIS
Legendární britská formace dojela do konce. Definitivní ..více

29.03.2023
JAG PANZER
Kultovní kapela US power metalu nabídne druhé ..více

29.03.2023
DEMOLITION 23
Zpěvák Michael Monroe se vrací ke svému někdejšímu ..více

29.03.2023
NERVOSA
Brazilské thrasherky představují novou sestavu. Už loni ..více

29.03.2023
PYRAMAZE
Po třech letech se s novým studiovým materiálem vrátí ..více

29.03.2023
CREEPING DEATH
Texaská parta, pojmenovaná po klasické skladbě Metallicy ..více


TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Ja mám zas Volanie divočiny za najhoršiu Tublu ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Volanie divočiny je super album, úvodní pecka j ..

INFINITE & DIVINE - Ascendancy
Debutové album I&D z roku 2021 mě vyloženě nad ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Lukáš je kořením každé diskuze :-) ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Lukáš: Gratuluju ti, jako vždy, ke skvělému p ..

THE ROLLING STONES - The Rolling Stones
Konecne si niekto spomenul aj na recenziu RS a sta ..

THE ROLLING STONES - The Rolling Stones
Paráda, už se těším na seriál. Sice mám rad ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Ještě jsem album neslyšel, ale tšeím se na n ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
To Demonick : Souhlasím , nejlepší píseň alb ..

TUBLATANKA - Uprostred chaosu
Najlepšiu a suverénne najtvrdšiu skladbu (Rulet ..
Za poslední měsíc:
TUBLATANKA - Uprostred chaosu
1192x

IN FLAMES - Foregone
1082x

AVATAR - Dance Devil Dance
1060x

SODOM - Code Red
989x

Don DOKKEN - Up From The Ashes
943x

LIV SIN - Kaliyuga
740x

článků celkem: 9748
recenzí: 8088
reportů: 594
rozhovorů: 608

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


WIG WAM - Out Of The Dark

I když měli pár světlých okamžiků, těžko lze norské Wig Wam řadit mezi lídry skandinávské glam metalové vlny, která kulminovala v letech 2009 až 2012. Wig Wam si z celého stylu spíše dělali srandu, než aby jej brali tak vážně jako předáci Crashdïet, Crazy Lixx nebo Reckless Love, ovšem v jejich podání to byla dvousečná zbraň. Hrůzná image, srovnatelná se Steel Panther, se mohla brát s nadsázkou, na druhou stranu kapelu nebylo možné brát vážně a to nejlepším deskám „Non Stop Rock N`Roll“ a „Wall Street“ škodilo. Jisté nepochopení mělo za následek, že se kapela rozpadla krátce po vydání alba „Wall Street“, v době, kdy skandinávský glam metal ztrácel na síle a původní přitažlivosti. Chřadli jak Crashdïet, tak Reckless Love (Crazy Lixx nejlepší roky teprve čekaly) a proto se nedalo předpokládat, že by se na Wig Wam čekalo s otevřenou náručí. Kapela si dala chvilku oddech a teprve před dvěma lety přišla s comebackovou nahrávkou „Never Say Die“.

Na ní udělala korekturu stylu, původní glam metal nahradila většími heavy metalovými tendencemi. Sice se nedalo mluvit o úplně typickém výrazu ve stylu ozvěn Nové vlny britského heavy metalu či jejich modernější variace, ale obavy, že se z Wig Wam stanou daší soudobě eurometaloví Dynazty, byly na místě. Neděje se tak, jak je vidět z novinky „Out Of The Dark“, byla comebacková „Never Say Die“ spíše úkrokem stranou než novým směrem. Jedním dechem je třeba dodat, že to je dobře. Jestliže si na minulé desce Norové vybrali slabší chvilku, neboť jim nesedl pokus o tvrdší styl, neměli dostatek nosných skladeb a celkově působili trochu dědkovským dojmem, v případě „Out Of The Dark“ můžete zapomenout na řadu výtek, které provázely minulý počin. Není to tak, že by Wig Wam zažívali svůj vrchol, ale přece jen se jim daří důstojně navazovat na silnější alba z doby kolem roku 2010. Víc po nich asi žádat nelze, protože pauza, kterou zažili, byla docela dlouhá a léta ve službě rock n`rollu přece jen utíkají rychleji než ostatním smrtelníkům.

„Out Of The Dark“ svým způsobem navazuje na „Never Say Die“, ovšem více na starší tvorbu, což je největší deviza. Do Wig Wam se vrací někdejší hitovost, na minulém albu tolik maskovaná za tvrdší skořápku, a i když heavy metalový poprašek ulpěl i na nové desce, není nijak zásadní. Důležitá je silná skladba. Důrazné kytary, nosné melodie a zapamatovatelný refrén, to jsou Wig Wam model roku 2023, a jsou přitažlivější než před dvěma lety. Vyčistil a usadil se i projev zpěváka Ågeho Stena Nilsena, který se už nesnaží o navztekanější a hrubší výraz, což byla poloha, která mu příliš k duhu nešla. Znovu více šplhá do výšek a tahá melodie do typicky glam metalových poloh i v tvrdších skladbách jako v „God By Your Side“, která se může pyšnit riffy, za něž by se nestyděl ani Zakk Wylde nebo v titulní „Out Of The Dark“, jež nejvíce demonstruje spojitost s minulou „Never Say Die“.

Důležitý je návrat klasické glamové chvástavosti a drzého úšklebku. To nejlépe charakterizují skladby „High And Dry“ a „Forevermore“, lehce připomínající klasická alba Def Leppard, instrumentálka „79“, „Ghosting You“, v níž se lehce ozve feeling sólové práce Davida Lee Rotha, „The American Dream“, pro změnu reflektující odkaz Mötley Crüe, či typická powerbalada „The Purpose“. Zde je ukryt pravý kapelní poklad (jestli se dá s něčím takovým v souvislosti s Wig Wam hovořit), díky těmto skladbám působí letošní album Wig Wam přitažlivěji než dva roky stará práce. Nejde o to, že se v nich vrátili ke svému původnímu výrazu, ale především o to, že v nich dělají to, co jim jde nejlépe. Jako kdyby se vracelo původní nadšení, které je říznuté dávkou ironie, ale to lze při slušné koncentraci dobrých skladeb kapele odpustit.

Formou i vyjádřením má novinka docela blízko k desce „Wall Street“, rozhodně více než k předchozí nahrávce a dokáže nostalgicky evokovat slavnou éru glam metalu, což byl prvotní impulz, s jakým kdysi muzikanti kapelu zakládali. Na „Out Of The Dark“ se původním ideálům nezpronevěřili, ač se ikonám stylu nevyrovnávají. Fanoušky jistě potěší letos více, než tomu bylo před dvěma lety a díky „Out Of The Dark“ dává jejich comeback větší smysl.

Jan Skala             


www.wigwamofficial.com

YouTube ukázka - Out Of The Dark

Seznam skladeb:
1. Out Of The Dark
2. High And Dry
3. Forevermore
4. Bad Luck Chuck
5. Uppercut Shazam
6. Ghosting You
7. The Purpose
8. The American Dream
9. 79
10. God By Your Side
11. Sailor And The Desert Sun

Sestava:
Åge Sten Nilsen - zpěv
Trond Holter - kytara
Bernt Jansen - baskytara
Øystein Andersen - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 44:13
Label: Frontiers Music
Země: Norsko
Žánr: glam metal

Diskografie:
2004 - 667... The Neighbour Of The Beast
2006 - Wig Wamania
2010 - Non Stop Rock N`Roll
2012 - Wall Street
2021 - Never Say Die
2023 - Out Of The Dark

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 07.03.2023
Přečteno: 291x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.46823 sekund.