MASTERS OF ROCK 2024 -Vizovice, čtvrtek (11.7.2024) a pátek (12.7.2024)
Ten zvuk na UTA byl aspoň vpředu marnej celej set.

JUDAS PRIEST - Unleashed In The East
...o přetočení některých pasáží není přesná. Rob...

FIREHOUSE - Firehouse
...ale nemá na jejího nástupce. Ten je absolutní...

MASTERS OF ROCK 2024 -Vizovice, čtvrtek (11.7.2024) a pátek (12.7.2024)
Děkuju!

JOURNEY - Escape
Triumph?

JOURNEY - Escape
Snad každá z uvedených kapel měla na svých...

JOURNEY - Escape
Survivor?

JOURNEY - Escape
Napadají mě Magnum, Asia, Boston, Toto..

JOURNEY - Escape
Měl bych v záloze přeci jenom jednu úžasnou...

JOURNEY - Escape
Deska je za jasnou desítku.Ale 4 od Foreigner je...
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
GRETA VAN FLEET - Starcatcher

Když Greta van Fleet začínali, nahlíželo se na ně jen jako na další krátkodechou senzaci retro vlny, která si na paškál brala hardrockové dění začátku sedmdesátých let. Debut „Anthem Of The Peacefull Army“ nebyl ničím jiným, než vyznáním se z lásky k Led Zeppelin a milostným výkřikem směrem k jejich raným albům. Když se dostal na třetí místo oficiální americké hitparády a porážel daleko renomovanější soubory či popové hvězdy, bylo nutné začít brát partu bratří Kiszků vážně, ačkoliv pamětník stále kroutil hlavou nad tím, kde se popularita formace vzala. Ve chvíli, kdy vyšla „The Battle At Garden`s Gate“ musel uznat, že kapela má skutečně něco do sebe, protože z desky šel vypozorovat rostoucí potenciál. Greta Van Fleet se pokoušeli vymanit z osidel Led Zeppelin a chtěli ukázat, že mají vlastní tvář.

Čekalo se, že novinka půjde ještě dál, což kontrastovalo s prohlášením basisty Sama Kiszky, že kapela půjde ke svým kořenům a že se chce vrátit ke garážové podstatě vlastní tvorby. Basista zároveň poznamenal, že deska by měla být tvrdší a syrovější, což by neodpovídalo tomu, jakým směrem se vydalo předchozí album. Bubeník Danny Wagner prohlášení kolegy z rytmické sekce doplnil, že nová deska bude shrnutím toho, co kapela dosud dokázala a čím vlastně je. Proto deska mohla dopadnout všelijak, až fanoušky uklidnil pilotní singl „Meeting The Master“, vedený v nejčistší tradici Grety Van Fleet, vytahující odkazy na Led Zeppelin, ovšem s obrovskou lehkostí, až člověk mohl podlehnout iluzi, že album nemůže dopadnout špatně. Nedopadlo, ale zrovna dobře také ne.

Nové album Grety Van Fleet je zklamání, zejména při vzpomínce na to, jak dobře se poslouchala minulá deska. Na tu navazuje po stránce kvalitativní jen singlovka „Meeting The Master“, která jako jediná (a to je to nejsmutnější) ukazuje, že Greta Van Fleet má pořád velký autorský potenciál. V ostatních skladbách je rozmělňován, kousek za „Meeting The Master“ se může postavit pouze žhavá „Falling The Sky“, což je prostor pro pravděpodobně největší vokální exhibici Joshe Kiszky, který ze sebe pořád nemůže setřást plantovské stigma, i když postupem času získává potřebnou vlastní identitu. Z ostatních skladeb zaujme máloco. Při vědomí toho, že kapela má velice slušné instrumentální a vokální vybavení, je nutné přiznat, že po stránce invence a skutečné skladatelské hodnoty tentokrát Greta van Fleet poněkud bledne.

Snaží se najít vlastní tvář a díky tomu jsou reminiscence na Led Zeppelin slabší než na předchozích albech, ale možná skutečnost, že chtějí skladby psát po svém, bez toho, aby se drželi mustru dua Page/Plant, je jádrem problému. Jako kdyby michiganská čtveřice ve chvíli, kdy chce odhodit zeppelinovské berličky, začala tápat a točit se v bludném kruhu. Jako kdyby ztrácela přirozenou hitovost předchozí desky a začínala opakovat to, s čím už přišla. Jak jinak si vysvětlit naprostou nezajímavost kompozic „The Archer“, „Runway Blues“ či „The Indigo Streak“, v nichž promlouvá těžkoprdelatost a jakási skladatelská nemohoucnost. Nepomohla ani přítomnost cenami Grammy ověnčeného producenta Davea Cobba, který kdysi udělal hvězdy z Rival Sons, což je kapela postavená na podobném základu jako Greta Van Fleet. Jenže, co zafungovalo u nich, se zde s kýženým výsledkem nesetkává.

Vždycky se říkalo, že pro kapelu je třetí deska nejdůležitější, protože se ukáže, co v ní je. V případě Grety Van Fleet „Starcatcher“ spíše klade otázky, které budou pro budoucnost formace pravděpodobně palčivé. Ze všech tří vydaných alb je tohle nejslabší, ačkoliv je z něho znát pokus o vymanění se z dávných inspirací. Je možné, že rozhodne další deska, která by mohla kapelu udržet definitivně ve vysoké hře a zaručit jí skvělou budoucnost, nebo ji definitivně odeslat mezi nezajímavé party. Vše je zatím otevřené, ačkoliv tentokrát se misky vah přiklonily spíše k druhé variantě.

Jan Skala             


www.gretavanfleet.com

YouTube ukázka - Meeting The Master

Seznam skladeb:
1. Fate Of The Faithful
2. Waited All Your Life
3. The Falling Sky
4. Sacred The Thread
5. Runway Blues
6. The Indigo Streak
7. Frozen Light
8. The Archer
9. Meeting The Master
10. Farewell For Now

Sestava:
Josh Kiszka - zpěv
Jake Kiszka - kytara
Sam Kiszka - baskytara
Danny Wagner - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 42:47
Label: Lava/Republic Records
Země: USA
Žánr: hard rock/prog rock

Diskografie:
2018 - Anthems Of The Peaceful Army
2021 - The Battle At Garden`s Gate
2023 - Starcatcher

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 29.08.2023
Přečteno: 1155x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
GrétaPo několika...29. 08. 2023 17:25 Jirka Lulek


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09676 sekund.