23.09.2023
TŘI SESTRY
Stálice domácího pivního rocku vydá již 6. října ..více

23.09.2023
DGM
Progresivně powermetalový spolek z Itálie nachystal na ..více

23.09.2023
SIGNUM REGIS
Druhý singl z alba "Undivided", které naši slovenští ..více

22.09.2023
Bruce DICKINSON
Zpěvák Iron Maiden oznámil po osmnácti letech vydání ..více

22.09.2023
WINGER
Přestože Američané vydali letos své nové dílo ..více

22.09.2023
RIOT V
Pohrobci kultovních amerických heavymetalistů Riot ..více


MRAKOMOR - V dekádách dekadence
Díky moc za recenzi, moc si toho vážím a hodn ..

MRAKOMOR - V dekádách dekadence
Toto je neskutočná sračka... S Black Metalom to ..

GIRLSCHOOL - WTFortyfive?
Podle mě po dlouhé době opravdu hodně poveden ..

EXODUS - Bonded by Blood
Nebuď alibista, uznej omyl a zrediguj svůj tex ..

THE WORD ALIVE - Monomania
? ..

EXODUS - Bonded by Blood
Bylo to myšleno spíš ve smyslu složeno - mater ..

EXODUS - Bonded by Blood
Po poslechu alba s potěšením zjišťuji, že js ..

VANDENBERG - Sin
jsem si pletl Vandenberga s Vanderbergem... stane ..

PRIMAL FEAR - Code Red
této smečce sedí přídomek "houpačka". Jedno ..

EXODUS - Bonded by Blood
10/10 - jedna z najlepšich thrashovych dosiek his ..
Za poslední měsíc:
U.D.O. - Touchdown
1640x

BLOODBOUND - Tales from the North
1095x

HEIMDALL - Hephaestus
1034x

CAVALERA - Bestial Devastation / Morbid Visions
987x

NEW YORK DOLLS - New York Dolls
820x

Yngwie MALMSTEEN - Spellbound
813x

článků celkem: 10034
recenzí: 8353
reportů: 601
rozhovorů: 619

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


VANDENBERG - Sin

Dlouhá léta si Adrian Vandenberg maloval obrazy, dělal různé vernisáže i trvalejší expozice a jeho návrat na scénu byl prakticky vyloučený a přitom bylo na co navazovat. Ať už na kapelu, která kolem poloviny osmdesátých let nesla jeho jméno a skončila bezprostředně za dveřmi velkého průlomu, když měla v repertoáru hit „Burning Heart“, nebo na jeho působení Whitesnake, při němž byl členem kapely v době největší slávy kolem alb „Whitesnake“ a „Slip Of The Tongue“. Přestože existovala jistá šance na obnovenou spolupráci s Davidem Coverdalem, Vandenberg dal přednost své domovině, kde postavil před pár lety kapelu Vandenberg`s Moonkings. Ta nevydržela a před třemi lety se Adrian nečekaně vrátil ke své dávné kapele. Sice bez někdejších spoluhráčů, kteří mezitím zmizeli v propadlišti dějin, zato s chilským zpěvákem Ronniem Romerem, který byl považován za mladého dravce, nástupce rockových velikánů minulosti. Album „2020“ se povedlo a logo Adrianovy staré kapely se opět skvělo leskem.

Romero už členem Vandenberg není, což ani nevadí, protože stačil své jméno zdevalvovat v řadě zbytečných projektů a podivných kooperací made in Frontiers a na jeho místo nastoupil letitý harcovník Mats Levén. To mohlo vyvolávat nejrůznější diskuze, protože Levén není člověk, který by vydržel u jedné věci delší dobu, o čemž svědčí dlouhý seznam podniků, v nichž působil. Od Swedish Erotica a Treat na začátku devadesátých let, přes Therion, Trans Siberian Orchestra, až k doommetalovým klasikům Candlemass. To není zrovna vizitka věrnosti či nepřelétavosti. Ovšem Levénovo angažmá se ukazuje (zatím) jako krok správným směrem. Minimálně jeho hlas není v současnosti tak zprofanovaný jako Romerův a k Vandenbergovi se hodí lépe. Až by se dalo říct, že kromě Coverdalea (do jehož stylu se Levén místy trefuje) neměl Adrian po svém boku lepšího zpěváka (Ron Young jistě promine).

Vytvořit konkurenci tři roky staré nahrávce nebylo snadné, protože „2020“ bylo podařené album, které spojilo modernější výraz a zvuk s tradicionalismem ve stylu starých desek Vandenberg a navíc přihodilo dobré skladby. Podobným stylem na to jde i novinka „Sin“, která (snad díky Levénovi) převažuje misku vah spíše na klasičtější stranu. Vandenberg z tradicionalismu dokáže udělat devizu a snad i díky tomu ve svých skoro sedmdesáti letech sází energické riffy a v sólech vzpomíná na to, jaké to bylo, když vystupoval na největších stadionech světa. Tím je „Sin“ znovu ukázkovou hardrockovou deskou, kterou dokáží natočit jen borci, kteří byli u toho, když rocková hudba byla celosvětovým fenoménem a desky se prodávaly v milionových nákladech.

Adrian přesně ví, jak se dělá dobrá rocková deska. Proto na začátek alba umístí úderný otvírák „Thunder And Lightning“, který připomene Whitesnake nejen stavbou a melodiemi, ale i barvou Levénova zpěvu, až si řeknete, že přesně tohle je Adrianova představa, jak by Coverdaleova kapela měla znít. Jméno Whitesnake rezonuje i dalšími skladbami, protože Vandenberg si je vědom toho, že jeho aktivity sledují fanoušci této party, kteří mohou být Coverdaleovou tvorbou v novém tisíciletí lehce zklamáni. Jistě, že se nenajdou hity jako „Here I Go Again“ nebo „Is This Love“, ovšem fortelný základ je úchvatný. „House On Fire“ má silný stadionový refrén, titulní „Sin“ tajemnější zeppelinovské pnutí a „Hit The Ground Running“ ukrývá největší sílu v tempu, které dokáže pohnout davem. Vrcholem alba je (jak už tomu bylo u Vandenberg v minulost) nejkomerčnější skladba „Baby You`ve Changed“, v jejímž případě se dá mluvit o tom, že se v ní Adrian vyrovnal se svým osudem, skladbou „Burning Heart“, jež z něj na léto 1982 udělala hvězdu první velikosti.

Jestliže se mluvilo o tom, že „2020“ se dokázalo vyrovnat všem třem deskám z osmdesátých let, u „Sin“ platí totéž. Album je to jiné než dávné klasiky, protože se točí podle zcela jiných parametrů (říkejte si, co chcete, ale moderní zvuk a produkce klasickému hard rocku prostě nesluší), ale když byste skladby ohlodali na kost, zůstane skutečně dobrá písnička. Vandenberg si i na prahu sedmdesátky drží svůj vysoký standard.

Jan Skala             


www.vandenbergband.com

YouTube ukázka - Sin

Seznam skladeb:
1. Thunder And Lightning
2. House On Fire
3. Sin
4. Light It Up
5. Walking On Water
6. Burning Skies
7. Hit the Ground Running
8. Baby You`ve Changed
9. Out Of The Shadows

Sestava:
Mats Levén - zpěv
Adrian Vandenberg - kytara
Randy van der Elsen - baskytara
Koen Herfst - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 40:57
Label: Mascot Label Group
Země: Holandsko
Žánr: hard rock

Diskografie:
1982 - Vandenberg
1983 - Heading For A Storm
1985 - Alibi
2020 - 2020
2023 - Sin

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 19.09.2023
Přečteno: 532x
počet příspěvků: 4

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Drahnou dobujsem si pletl...22. 09. 2023 8:08 b.wolf
Jeden z vrcholů...19. 09. 2023 21:46 orre
Tak pardon, u těch...19. 09. 2023 5:11 rumcajs
Tak deska zní...19. 09. 2023 5:05 rumcajs


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.71744 sekund.