Po desce cover verzí "Sex drógy rokenról" přicházejí hvězdy domácího pivního rocku s další ne zrovna typickou nahrávkou. Poprvé ve své historii stvořili koncepční album a na pomoc si k tomu přizvali spřátelenou formaci Synové výčepu. Obě uskupení v minulosti spojovala osoba Františka Sahuly, a protože tento jedinečný muzikant, nenapravitelný bohém a praotec pražského punku je i patnáct let od své násilné smrti stále nevysychajícím zdrojem inspirace, padlo rozhodnutí převyprávět na desce jeho příběh. Dílo nazvané "František z Braníka" nás zavede do poloviny osmdesátých let minulého století, kdy mladý Sahula zažíval velmi turbulentní období.
Celé koncepční dílo má podobu malé knížky, ve které je na více než sto stranách podrobně popsán Františkův příběh včetně dalších souvislostí, které z hudby nejsou úplně patrné, což se jeví nejen jako skvělý nápad, ale také jako rafinovaný tah z hlediska marketingu, protože pokud chce posluchač plně pochopit všechny nuance v příběhu, je nucen pořídit si fyzickou podobu nosiče a přiloženou knížečku přelouskat. Ten, kdo se uchýlí pouze k poslechu nahrávky bez znalostí širších souvislostí, bude v konečném výsledku o dost ochuzen.
Příběh alba se odehrává v době, kdy se František Sahula poprvé oženil a začal inklinovat ke křesťanské víře. Více prozrazovat nebudu, ale jak se dá z dosavadní tvorby obou kapel tušit, nebude na desce chybět hospodská tematika. Z této oblasti Tři sestry ve svých textech vyčerpali snad už úplně vše a občas lze nabýt dojmu, že se místy opakují. Naopak křesťanské prostředí a všeobecně náboženská tematika je v lyrice pražské formace neokoukaný prvek a Fanánek s ní dokáže skvěle pracovat. Jeho texty jsou v návaznosti na samotný příběh překvapivě vážné a na pověstný humor či žonglování se slovy dojde jen zřídka.
Stejně jako u jiných koncepčních desek, i zde je hudební složka lehce upozaděna a zcela podřízena příběhu alba, přesto nahrávka nabízí širokou paletu stylově i náladově rozličných písní. Nemůžou samozřejmě chybět pro Tři sestry typické hospodské popěvky ("Kovárna se otvírá") ani svižné punkové vypalovačky ("Směna tři sta pět", "Zlatý tele"). Příjemným zpestřením jsou autorské skladby kytaristy Synů výčepu Rosti Cermana hard rockovka "Jedovatej dědek", či poklidná kytarovka s nesmírně chytlavým refrénem "Exorcista z Ďáblic".
Veškeré vokály na desce obstarává dvojice Fanánek - Supice. Zpívající harmonikářka propůjčila hlas oběma ženským postavám (tedy Mileně a Dáše), zatímco na frontmana Tří sester zbyla, krom všech ostatních postav, i role vypravěče. Je škoda, že na desku nebyli přizváni žádní hostující zpěváci, každá postava v příběhu by si vlastní unikátní hlas zasloužila. S nimi mohla být nahrávka nejen pestřejší ale též srozumitelnější (zvláště pro posluchače, kteří nečetli přiloženou knihu).
Projekt "František z Braníka" je originální a svébytné dílo. Podobných počinů v naší kotlině mnoho nevzniká, takže je potřeba oběma kapelám vyseknout poklonu za neotřelý nápad i jeho realizaci. Z desky pravděpodobně nevzejde žádný výraznější hit, který by se stal trvalou položkou sesterského koncertního repertoáru, ale přesto stojí za poslech, už jen kvůli poutavému příběhu Františka Sahuly.
|