ANTHRAX - Volume 8: The Threat Is Real
Proč je pod recenzí odkaz na Fueled z předchozí...

ANTHRAX - Volume 8: The Threat Is Real
Taky musím jen souhlasit s Davidem S. Výborná...

VADER - Tibi et Igni
Aj ja by som rad poďakoval za Vader seriál,...

PUHDYS - Sturmvogel
S názorem, že "Einsamkeit" je neslaná nemastná,...

VADER - Tibi et Igni
Na závěr seriálu si to 10 zasloužilo....

DEEP PURPLE - Made In Japan
který mám, je Omega 1977, ten snesu, tohleto mě...

ERELEY - Garden
Ahoj MF&MM. Děkujeme za pěknou recenzi. Příště...

Ace FREHLEY - 10.000 Volts
Velmi slušná deska, ale já zůstanu u osmičky jako...

VLTIMAS - Epic
Na Vltimas jsem si brousil zuby již delší dobu,...

CAVALERA - Schizophrenia
Nevadí mi to, pokud jsou v mání obě verze, ale...
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
MORAVIAN BASTARDS - Old Tavern Tales

A toto ja rád – mix ožranských popevkov, píšťalok, gájd, harmoniky, ženského i mužského spevu, rockových, punkových i metalových gitár i temp, keltské aj vikingské nápevy, už len narazená bečka, dobrá partia a „žena moja, večer ma nečakaj, prídem až ráno a to ti budem do uška ešte hulákať refrény od Moravian Bastards!“. Pár pustení a debutový album Moravákov vás nepustí. Štrnásť piesní, jednoducho vystavaných, ale s takými melódiami, ktoré sa vám ako vývrtky zaderú do mozgovej kôry, narobia tam diery, vhodia semiačko silných refrénov, po pár pusteniach z toho vyrašia mocné stromy, hlavu vám zaťaží hustý les. Zlomí vás to. V dobrom vás to zlomí ako mňa.

Obľubujete Divokýho Billa, Tři sestry, Punk Floid, Sakumprásk či s jemným preháňaním si dovolím spomenúť aj Finntroll a im podobné odrhovačky, nemáte čo váhať, zožeňte si túto parádičku. Melodické, chytľavé, jednoducho ale umne zložené, perfektne naspievané, dobre vyprodukované. Vadí mi len angličtina. Chlapi a krásna deva v partii – vyserte sa na cudzí jazyk, ďalšie album dajte celé v češtine a do troch albumov budete v Čechách slávni. Hocijako máte dobrú anglickú výslovnosť, svet má takýchto spolkov na mraky, dlho budete klopať a pravdepodobne vám ani nikdy neotvoria, sú to nadutí skupáni. Ale český národ, milujúci melodiku a slová, ktorá sa s ním zlejú, vás bude na rukách nosiť, slečne aj prsty oblíže.

Neviem, či mám vypisovať hity, ale je ich tu mrte. "Courage and the Pipe", "Barrels of Whiskey" či "Marie" – skôr v rýchlejších tempách, ktoré vám popevkami vystrelia mozog z hlavy – to v prvej polovičke albumu len naznačujú, ale v druhej, ktorá je zoradená bez chyby, príde pecka za peckou, záplava perfektných piesní. Jednoznačne "Fill the Glasses" so silným a nenanúteným refrénom a skvelou atmosférou. Clivá, jemná "Mám", kde sa autor českého textu nebál vyjadriť ani tie najhlbšie pocity lásky k blížnej svojej a ona mu to plným priehrštím úprimne vracia, krásny duet, zrýchlený slaďák, proste veľmi príjemná a otvorená spoveď s krásnym refrénom. Ja, starý metalista, sa roztápam. "The Ram Run Away" je síce typickejšia od Moravian Bastards, kde je refrén toľkokrát zaspievaný, že vám nezostane nič iné, ako si ho od polovice spievať so spevákom, ale opätovne šláger s etiketou vynikajúci. A tá ozývačka v čase 2:11! Normálne ako muzikant závidím!!! Geniálne.

A potom prichádza pre mňa absolútne najkrajšia vec z albumu "Old Tavern Tales" – pesnička "Farewell". Týmto pozdravujem autora linky refrénu, toto je hit svetovej kvality. Podmanivá, silne emocionálna nálada s gajdami v pozadí, no neskutočná záležitosť! Klobúk dolu, skláňam sa až k zemi aj s mojou prasknutou platničkou. A v podobnej nálade pokračuje aj pieseň "I will Drink". Jednoduchý popevok, ktorý po viacerých pusteniach nevyženiete z domu ani s napalmom. Melodický masaker! Niektorý z týchto dvoch šlágrov mal otvárať album, úvodná "Captain in the Jail" ma berie najmenej z celku. Keď som si album pustil prvýkrát, pri tejto piesni mi prišlo ako prvé: „Ďalšia kravina, ktorá sa ide hrať na írsky rockový Kabát.“ Och, aký omyl, to ma len tá úvodná, pre mňa najslabšia skladba albumu, pomýlila.

Moravian Bastards sú originálni, v skladaní melodických a dobre zapamätateľných refrénoch mega talentovaní. Už vidím preplnenú a zvlhnutú Lucernu, hrá Moravian Bastards, všetci tancujú, slopú, plačú od radosti, tešia sa, vojny celého sveta švihnutím čarovného prútika ustali, ľudia sa objímajú, družne rozprávajú, všetci sú bratia a sestry, slivovica im spája srdcia, vznikajú nové páry, ktoré plodia ďalšie usmiate deti s chuťou žiť, obrábať sady, páliť dobrú domácu, na stavbára ju zapíjať pivečkom a spievať si do toho. Život je krásny, ľudia ho len zabudli žiť, prestali si spievať. Ešte, že prišli moravskí spasitelia. Pardon – moravskí bastardi.

Hirax             


FB MORAVIAN BASTARDS

YouTube ukázka - Lonely Boozer (Thirsty Man)

Seznam skladeb:
1. Captain In The Jail
2. Courage And The Pipe
3. Barrels of Whiskey
4. Lepší nebudem
5. Slivovitz
6. Lonely Boozer (Thirsty Man)
7. Maria
8. Fill The Glasses
9. Outside Pub Drinkin´ Laws
10. Mám
11. The Ram Run Away
12. Farewell
13. I Will Drink
14. 1746

Sestava:
Kubajz - zpěv, harmonika
Annie - housle, írská flétna, flétna, vokály
Miloš - harmonika
Vojta - kytara, mandolína, vokály
Frenk - baskytara, vokály
Marchello - bicí

Rok vydání: 2024
Čas: 52:29
Země: Česká republika
Žánr: Folk rock / metal

Diskografie:
2024 - Old Tavern Tales

Foto: archiv kapely


Vydáno: 22.05.2024
Přečteno: 876x
počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
PoděkováníZdravíme webzin a...24. 05. 2024 13:40 MORAVIAN BASTARDS


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09489 sekund.