Loch Vostok ze Švédska odstartovali před třemi lety albovou sérii s názvem "Opus Ferox". Předcházela tomu nepřehlédnutelná personální změna - tehdejší vokalista Teddy Möller se spokojil s hraním na kytaru a občasným příspěvkem v podobě extrémního vokálu, a hlavním zpěvákem skupiny se stal Jonas Radehorn. Na podařenou prvotinu série s podtitulem "„The Great Escape“ kapela aktuálně navazuje druhou částí „Mark Of The Beast“.
Deset skladeb se nese v duchu hřmotného prog metalu. Úvodní „Distant Assistance“ nabídne brutální bicí, divoké riffování a pasáže s čistým zpěvem a growlem v typickém duchu Loch Vostok. Skvělý refrén podtrhuje drtivou energii songu, jako by se kapela rozhodla, že posluchače zvalchuje už v úvodu. „Cult Status“ trochu zvolní a připomene krajany Evergrey. Skladba disponuje výraznými baskytarovými party, stejně jako pronikavou atmosférou. Překvapivý refrén vše poněkud změní. Bicí se chviílemi skoro zblázní, Jonas podává vynikající výkon a je velmi výrazný. „The Great Wide Open“ zklidní ještě víc. Plnohodnotné metalové baladě nechybí tvrdost, ale nemusíte se bát, jakou kulišárnou vás kapela překvapí. Refrén je zapamatovatelný a nesmírně chytlavý, Jonas si hraje s hlasem, krom klasických výšek přidá i fistuli a v každém momentu působí velmi jistě.
Divočejší „Children Of Science“ je poměrně roztěkaná skladba, neustále se v ní něco mění a progová tvář Loch Vostok je na maximu. Spousta drobných nápadů možná nevyzní na první poslech, ale to je dobře. Některé momenty jsou klidně, jindy během pár vteřin kapela téměř zešílí. Nejdelší „Senses“ má něco přes sedm minut a nabídne silné death metalové pasáže, spoustu změn, atmosféru, která vás vtáhne i všechny klasické aspekty hudby Loch Vostok.
Album je plné stylových odboček a zákrut. Někdo by si mohl myslet, že Loch Vostok nevědí, zda být extrémní nebo melodičtí, ale Loch Vostok moc dobře vědí jak skládat písně tak, aby všechny složky hudby do sebe dobře zapadly. Skvělou ukázkou je „Lords Of The Inanimate“, která dlouho působí nesmírně temně. Některé pasáže jsou skoro až black metalové, ale během chvilky se hudba nasměruje k melodiím a takřka pozitivní náladě. Klávesy zní jak z osmdesátek a vy si jen můžete říkat, jak to Loch Vostok dělají, že to všechno ná hlavu a patu.
Kapela neukáže příliš nového v rámci tvorby. Deska ale zní nesmírně energicky a hladově. Jako by Loch Vostok teprve začínali a chtěli ukázat, co umí. První díl albové série "Opus Ferox" byl skvělý, novinka je o kus dál. Je tvrdší, barvitější a progresivnější. „Opus Ferox II - Mark Of The Beast“ je komplexní prog metalové album. Najdete tu všemožné tváře metalu s mnoha nápady.
|