RISK - The Reborn
Pre mňa je zase uťahané nič doska nasledujúca,...

RISK - The Reborn
Já bohužel nemohu s recenzí souhlasit,pro mně je...

RISK - The Reborn
U nás šířil osvětu místní majitel CD půjčovny....

Jack RUSSELL - Shelter Me
Tyhle reedice vůbec nekupuj, to nemá...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Koukám, že dnes je na netu za 15 euro, což není...

RISK - The Reborn
Výborná deska od začátku do konce nemá chybu...

Jack RUSSELL - Shelter Me
Jo jo, nejdražší cd mojí sbírky. Tehdy jsem za ní...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
Z poslední desky hráli "Best Time", "Mass...

Michael KISKE, Andi DERIS (HELLOWEEN) - Vydali jsme ze sebe to nejlepší
„Budeme hrát polovinu nového alba a ne jen staré...

DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Miloval som Devina, aj som nejake 2-3 koncerty...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




HAMRADUN - Nætur níggju

Faerská banda kolem zpěváka Pól Arni Holma (ex-Týr; pamatujete ještě na debut „How far to Asgaard“?) vydala po pětileté pauze nové album „Nætur níggju“ („Devět nocí“) a nejenom jeho názvem odkazuje na severskou mytologii a opět vypráví faerské příběhy a legendy. Hamradun se vyznačují širokým žánrovým záběrem, umějí totiž udělat dobré heavymetalové pecky, ale i moderně zpracovat sáhodlouhé faerské balady takovým způsobem, aby si zachovaly svou tradiční tvář. Dalším plusem je fakt, že se v lyrické rovině stále drží (až na určité výjimky) rodného jazyka svých ostrovů.

Nejvýraznější věci od Hamradun vždy byly tradiční faerské balady a na novince je najdeme taktéž. Nejdelší věc na albu „Brestiskvæði“ vypráví o hořkém sváru mezi náčelníky Sigmundurem Brestissonem a Tróndurem í Gøtu kvůli zabitému otci Sigmundura. Ač se jedná o dramatické scény, jež se odehrály na odlehlém ostrůvku Stóra Dímun nedaleko ostrova Suðuroy, po rytmické stránce „Brestiskvæði“ vybízí k tanci a povahově připomíná skvělou „Jallgríms kvæði“ z předchozího alba „Hetjuslóð“. Druhá balada „Hildinakvæði“ je zajímavá textem psaném v již zaniklém jazyce Norn, kterým se mluvilo na Shetlandských ostrovech. Baladou chce kapela vzdát hold mladému skotskému studentovi, kterému ji v roce 1774 zazpíval jeden z posledních mluvčích Nornu na ostrově Foula na Shetlandech, a který tehdy tento text zaznamenal. Část textu „Hildinakvæði“ přeložil Pól Arni do faerštiny, a tak máme unikátní možnost slyšet tyto dva vzácné jazyky v jedné skladbě vedle sebe. Další historickou událost Pól Arni za doprovodu malebných houslí převypravuje ve staré dánské lidové baladě „De røvere 12“, která popisuje vpád dvanácti banditů na farmu v období Jule, i další díl ze ságy o Sigmunduru Brestissonovi, kytarově pěkně ošetřený „Vargalív“ („Život vlka“), jenž pojednává o Torkilovi Turrafrostovi, který v norských horách žil ve vyhnanství jako psanec.

Severskou mytologií se zabývá i eponymní skladba a první vydaný singl „Nætur níggju“. Ta si vzala za úkol zhudebnit známý příběh o jednookém bohovi Ódinovi a jeho obětování se pro lidstvo pověšením se na stromě života Yggdrasilu po dobu devíti nocí, aby nabyl vědění run. V severských mýtech směle pokračují také už podle názvu vzletná „Ravnur“ („Havran“) s příjemnou kytarovou vyhrávkou, jako Atlantik ponurá s překvapivým závěrem „Ægir“ (Ægir je v severské mytologii vládce nekonečného oceánu a všech jezer) a „Sálareldur“ („Oheň duše“). Nakonec se zvěsti o studiové verzi skladby „Fagra blóma“ – fanoušci ji už roky znají ze živých vystoupení – vyplnily a tato na Faerech velmi populární píseň novinku důstojně uzavírá.

Singl „Nætur níggju“ byl první ochutnávka z nového alba a nutno poznamenat, že jeho hudební rozevlátost (přemíra vesmírných kláves, těžkopádnost pěveckého projevu) působila poněkud rozporuplně. Druhý singl „Náttargestir“ s úvodním náladově výborným motivem (ten se dál opakuje) ujistil, že to faerské sexteto s experimenty nemyslí zase tak vážně a představilo velice povedenou hitovku se silně zpěvným refrénem, kterou společně s „Hildinakvæði“ a „Brestiskvæði“ považuji za nejvýraznější a nejlépe zapamatovatelné kousky třetí desky Hamradun.

Peťulín             


www.hamradun.com

YouTube ukázka – Hildinakvæði

Seznam skladeb:
1. Nætur níggju
2. Ravnur
3. De røvere 12
4. Ægir
5. Brestiskvæði
6. Náttargestir
7. Hildinakvæði
8. Vargalív
9. Sálareldur
10. Fagra blóma

Sestava:
Pól Arni Holm – zpěv
Uni Debess – kytara
John Áki Egholm – kytara
Heri Reynheim – baskytara
Finnur Hansen – klávesy
Rani Hammershaimb Christiansen – bicí

Rok vydání: 2024
Čas: 50:00
Label: TUTL
Země: Faerské ostrovy
Žánr: folk rock

Diskografie:
2015 – Hamradun
2019 – Hetjuslóð
2024 – Nætur níggju

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 24.06.2024
Přečteno: 982x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09411 sekund.