Faerská banda kolem zpěváka Pól Arni Holma (ex-Týr; pamatujete ještě na debut „How far to Asgaard“?) vydala po pětileté pauze nové album „Nætur níggju“ („Devět nocí“) a nejenom jeho názvem odkazuje na severskou mytologii a opět vypráví faerské příběhy a legendy. Hamradun se vyznačují širokým žánrovým záběrem, umějí totiž udělat dobré heavymetalové pecky, ale i moderně zpracovat sáhodlouhé faerské balady takovým způsobem, aby si zachovaly svou tradiční tvář. Dalším plusem je fakt, že se v lyrické rovině stále drží (až na určité výjimky) rodného jazyka svých ostrovů.
Nejvýraznější věci od Hamradun vždy byly tradiční faerské balady a na novince je najdeme taktéž. Nejdelší věc na albu „Brestiskvæði“ vypráví o hořkém sváru mezi náčelníky Sigmundurem Brestissonem a Tróndurem í Gøtu kvůli zabitému otci Sigmundura. Ač se jedná o dramatické scény, jež se odehrály na odlehlém ostrůvku Stóra Dímun nedaleko ostrova Suðuroy, po rytmické stránce „Brestiskvæði“ vybízí k tanci a povahově připomíná skvělou „Jallgríms kvæði“ z předchozího alba „Hetjuslóð“. Druhá balada „Hildinakvæði“ je zajímavá textem psaném v již zaniklém jazyce Norn, kterým se mluvilo na Shetlandských ostrovech. Baladou chce kapela vzdát hold mladému skotskému studentovi, kterému ji v roce 1774 zazpíval jeden z posledních mluvčích Nornu na ostrově Foula na Shetlandech, a který tehdy tento text zaznamenal. Část textu „Hildinakvæði“ přeložil Pól Arni do faerštiny, a tak máme unikátní možnost slyšet tyto dva vzácné jazyky v jedné skladbě vedle sebe. Další historickou událost Pól Arni za doprovodu malebných houslí převypravuje ve staré dánské lidové baladě „De røvere 12“, která popisuje vpád dvanácti banditů na farmu v období Jule, i další díl ze ságy o Sigmunduru Brestissonovi, kytarově pěkně ošetřený „Vargalív“ („Život vlka“), jenž pojednává o Torkilovi Turrafrostovi, který v norských horách žil ve vyhnanství jako psanec.
Severskou mytologií se zabývá i eponymní skladba a první vydaný singl „Nætur níggju“. Ta si vzala za úkol zhudebnit známý příběh o jednookém bohovi Ódinovi a jeho obětování se pro lidstvo pověšením se na stromě života Yggdrasilu po dobu devíti nocí, aby nabyl vědění run. V severských mýtech směle pokračují také už podle názvu vzletná „Ravnur“ („Havran“) s příjemnou kytarovou vyhrávkou, jako Atlantik ponurá s překvapivým závěrem „Ægir“ (Ægir je v severské mytologii vládce nekonečného oceánu a všech jezer) a „Sálareldur“ („Oheň duše“). Nakonec se zvěsti o studiové verzi skladby „Fagra blóma“ – fanoušci ji už roky znají ze živých vystoupení – vyplnily a tato na Faerech velmi populární píseň novinku důstojně uzavírá.
Singl „Nætur níggju“ byl první ochutnávka z nového alba a nutno poznamenat, že jeho hudební rozevlátost (přemíra vesmírných kláves, těžkopádnost pěveckého projevu) působila poněkud rozporuplně. Druhý singl „Náttargestir“ s úvodním náladově výborným motivem (ten se dál opakuje) ujistil, že to faerské sexteto s experimenty nemyslí zase tak vážně a představilo velice povedenou hitovku se silně zpěvným refrénem, kterou společně s „Hildinakvæði“ a „Brestiskvæði“ považuji za nejvýraznější a nejlépe zapamatovatelné kousky třetí desky Hamradun.
|