Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
Já poslouchám třeba Ghost nebo Slipknot, ale...

BURZUM - Hvis lyset tar oss
Jinak, Burzum mi na kazetách půjčoval v 2.půlce...

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
Díky, Avrame. Mě to jen přijde fakt divný. :)

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
BuriedTreasure: Obě skladby byly z poloviny 80....

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
V článku čtu, že Satanica a titulka byly písně z...

BURZUM - Hvis lyset tar oss
Nádherná nahrávka plná skvělé atosféry. 10/10

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
Růže pro Algernon byla jednou z prvních desek (...

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
Dobrá deska, která přišla v dobrou dobu. Škoda,...

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
Brichta je skvělý zpěvák. Jeho písničky mě...

Aleš BRICHTA - Růže pro Algernon
CD dodnes ve sbírce mám. Žádná další sólovka mě...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




ALICE COOPER - Pretties For You

Je neuvěřitelné, že za pár dnů bude Vincentiu Furnierovi sedmasedmdesát a stále si drží nevídanou formu. Není zchátralý jako řada jeho vrstevníků (pokud jsou ještě naživu) a nepůsobí dědkovsky jako jiní sedmdesátníci, což je (vzhledem k tomu, co všechno prožil) doslova zázrak. Vincent Furnier v dávnověku přijal jméno čarodějnice Alice Cooperové, což bylo v ostrém kontrastu s puritánskou a přísně katechistickou výchovou v rodině evangelického faráře. Víra byla v Cooperově rodině (budeme jej nazývat pseudonymem, který se postupně stal jménem, na které slyší více než na Vincenta) silně zakořeněna a proto byl v šedesátých letech mladý rebel z Detroitu považován za černou ovci, obzvlášť když mu učarovala hudba, která se valila do Spojených států z britských ostrovů. The Beatles, The Rolling Stones, Tremeloes, americký vyslanec ve Spojeném království Jimi Hendrix či domovští The Doors měli na sotva zletilého Alice obrovský vliv a byli důvod, proč jeho odhodlání uspět na hudebním poli stále rostlo.

Když mu bylo šestnáct, potkal se s Glenem Buxtonem, který toužil založit kapelu, jež by co nejvíce připomínala The Beatles, v čemž mu měl pomoci basista Dennis Dunaway a další dva spoluhráči, kteří dávno propadli sítem času do zapomnění. Pětice, do jejíhož čela se postavil Cooper, si začala říkat Earwing. Přestože původně souboj o jejich zájem chtěl vyhrát také sport, neboť se všichni věnovali cross country, brzy na celé čáře zvítězila muzika. V roce 1966 se přejmenovali na The Spiders a o rok později zamířili do Kalifornie, kde se odehrávalo to nejdůležitější ze světové hudby. Západní pobřeží Spojených států se zmítalo vlnou hippies horečky, hesla love and peace byla všudypřítomná a pohltila i partu, která se mezitím rozrostla o druhého kytaristu Michaela Bruce a bubeníka Neala Smithe. Jejich novým domovem se staly losangeleské kluby, v nichž se seznámili s hvězdami (ať už to byl Jim Morrison nebo Janis Joplin), které vzaly Alice do své ožralecké společnosti, která si říkala Hollywood Vampires.

Bylo otázkou času, kdy si jich všimne nějaká vydavatelská společnost, ačkoliv jejich koncerty rozhodně nebyly tak dobré jako vystoupení The Doors nebo Jefferson Airplaine, ale poptávka po neokoukaných jménech byla veliká. Když s nimi začal pracovat Frank Zappa, bylo jasné, že kredit pětice bude stoupat. Odhodila jméno The Spiders, následně i Nazz a vetkla si do názvu zpěvákův pseudonym. Kapela začala pracovat na jevištní show, do níž se promítla principálova záliba v hororových snímcích, mísící se s raným hard rockem, psychedelií a acid rockem a lá The Doors. Hudba byla poplatná době vzniku, ovšem to řešil málokdo, členům ještě nebylo ani dvacet a to je věk, kdy se žije okamžikem. Výsledkem bylo debutové album, které kapela natočila rok po přestěhování do Los Angeles. Dvanáct měsíců se zdálo být nekonečných a ani členové nepočítali už s tím, že by někdy prorazili.

Ochrannou ruku nad deskou „Pretties For You“ držel Frank Zappa, jemuž učarovala jistá forma šílenosti a schopnost experimentovat s různými zvuky, což byla parketa, na níž se guru americké nonkonformnosti cítil jako ryba ve vodě. A jestliže „Pretties For You“ není nijak zvlášť přesvědčivá deska, je důležitá v tom, že ukázala zlomek talentu, kterým se měla pětice prezentovat v dalších letech. Zde se ještě topí v psychedelii, ale když se nebojí do toto říznout od podlahy jako v „Living“ či „Changing Arranging“, jsou znát první hard rockové zárodky. Výraznou položkou je skladba „Reflected“, která obsahuje důvěrně známou melodii z pozdějších let, protože se stala základem později slavné „Elected“. K ní měli Alice Cooper na začátku roku 1969 docela daleko - Woodstock, vražedné šílenství Rodiny Charlese Mansona či Altamont, byly ještě nepopsaným listem.

„Pretties For You“ i s hrůzostrašným intrem, které ukáže pozdější zálibu kapely v kabaretním děsu, je artefakt doby, včetně obtížně poslouchatelných skladeb „Swing Low Sweet Cherrio“ a „Fields Of Regrets“, které jsou spíše výsledkem studiového psychedelického jamu než promyšlené kompoziční práce. I to byla norma a té se Alice Cooper na debutu drží především. „Pretties For You“ je trochu hůře stravitelnější kus, ale bez něj by životopis Alice Coopera nebyl úplný. Jeho hlas ještě není dostatečně průbojný, ale v zárodku se začíná klubat něco většího. Zatím je na prvním místě zábava a deska se stala stálicí acidových večírků v podivných bytech West Hollywoodu.

Velký úspěch neznamenala, ovšem skutečnost, že se alespoň na okamžik podívala do americké hitparády, byla velká vzpruha. Kapela se rozkoukávala a když přišel ohlas ze vzdáleného Německa, který desku pasoval na nejlépe zaranžované album roku 1969, byla to taková pobídka, že se okamžitě začalo mluvit o natáčení druhého počinu.

Jan Skala             


www.alicecooper.com

YouTube ukázka - Reflected

Seznam skladeb:
1. Titanic Overture
2. 10 Minutes Before The Worm
3. Sing Low, Sweet Cheerio
4. Today Mueller
5. Living
6. Fields Of Regret
7. No Longer Umpire
8. Levity Ball
9. B.B. On Mars
10. Reflected
11. Apple Bush
12. Earwigs To Eternity
13. Changing Arranging

Sestava:
Alice Cooper - zpěv
Glenn Buxton - kytara
Michael Bruce - kytara
Dennis Dunaway - baskytara
Neal Smith - bicí

Rok vydání: 1969
Čas: 38:10
Label: Straight Records
Země: USA
Žánr: psychedelic rock

Diskografie:
1969 - Pretties For You
1970 - Easy Action
1971 - Love It To Death
1972 - Killer
1972 - School`s Out
1973 - Billion Dollar Babies
1973 - Muscle Of Love
1975 - Welcome To My Nightmare
1976 - Alice Cooper Goes To Hell
1977 - Lace And Whiskey
1978 - From The Inside
1980 - Flush The Fashion
1981 - Special Forces
1982 - Zipper Catches Skin
1983 - Dada
1986 - Constrictor
1987 - Raise Your Fist And Yell
1989 - Trash
1991 - Hey Stoopid
1994 - The Last Temptation
2000 - Brutal Planet
2001 - Dragontown
2003 - The Eyes Of Alice Cooper
2005 - Dirty Diamonds
2008 - Along Came A Spider
2011 - Welcome 2 My Nightmare
2017 - Paranormal
2021 - Detroit Stories
2023 - Road

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 06.01.2025
Přečteno: 470x




počet příspěvků: 1

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Díky......za tento...6. 01. 2025 15:13 Kolík


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.46956 sekund.