Debut „Pretties For You“ nesklidil příliš nadšené recenze a deska brzy zapadla, protože co se týče populárního psychedelického rocku, pohybovala se v bohapustém průměru a snaha kapely zachytit se doznívající vlny hippies, s níž byla psychedelie spojena pupeční šňůrou, vyvrcholila sice obstojně navštěvovanými koncerty v Kalifornii, kam se kapela přesunula z domovského Detroitu, ovšem hvězdný status, po němž toužila, jí zaručit nemohla. Skončila i spolupráce s producentem Frankem Zappou, který tvrdíval, že „tuhle kapelu má rád, protože se jí všichni v showbyznysu smějí“ . I když holport s jeho vydavatelstvím Straight Records vydržel, na budoucnost Alice Cooper by si nikdo nevsadil více než pověstnou zlámanou grešli. Média si kapely přece jen všimla, když během jednoho koncertu frontman hodil živé kuře do zdivočelého publika, které jej roztrhalo na kusy. Byl to první Cooperův skandál, ale zdaleka ne poslední.
Zájem médií trval krátce a když se kapela chystala jít točit druhou desku, jíž dala název „Easy Action“, byla znovu na začátku. Hollywood, kde kapela žila, se nacházel v podivném kocovinovém stavu po zhýralých šedesátých letech a s nástupem nové dekády bylo jasné, že to, co bylo populární v minulé desetiletce, už neobstojí. Bylo po Altamontu, po řádění Rodiny Charlese Mansona a hvězdy minulých několika pár let se kvůli pekelnému životnímu stylu potácely mezi životem a smrtí. Cooper byl ničen životem mezi natáčením desky a divokými večírky v losangeleských klubech, ale zatím měl dost sil na to, aby dokázal nástrahám rockerského životního stylu čelit. Unikala mu ale skutečnost, že jim pod rukama vzniká album, které by těžko obstálo v dobách psychedelické éry, natož v časech, kdy začínala být hudba spojovaná s drogovým šílenstvím, spíše na černé listině.
Nutno přiznat, že „Easy Action“ představuje důležitý evoluční vhled do vývoje kapely a přestože toho má hodně společného s „Pretties For You,“, je znát, že u psychedelického rocku Alice Cooper nezůstanou věčně. Ještě hraje prim, ale fakt, že v úvodní „Mr. & Misdemeanor“ Alice poprvé použil naprosto typický vokální výraz, stojí za to vzít desku na milost. „Return Of The Spiders“ a s trochou fantazie „Still No Air“ ukazují, že do tvorby začínají probleskovat hard rockové zárodky, které nahrazují acid rockové blouznění ve stylu The Doors. Zajímavě znějící položkou je „Refrigerator Heaven“, v níž prim hraje souhra kytaristů Glena Buxtona a Michaela Bruce, přičemž Michael se na desce uplatil i jako sólový zpěvák v nikterak zajímavých skladbách „Beautiful Flyaway“ a „Below Your Means“, které ukazují skladatelskou bezradnost, s níž kapela zápasila.
Nijak zvlášť jí v tom nepomáhal ani producent David Briggs, který se netajil tím, že s kapelou pracuje pouze kvůli Franku Zappovi. "David nenáviděl naši hudbu a nás celkově. Vzpomínám si, že termín, který použil, když popisoval naši hudbu, byl „psychedelic shit“. Myslím, že „Easy Action“ kvůli němu zněla příliš suše, spíš jako televizní nebo rozhlasová reklama. Ani nám nijak nepomohl s aranžemi skladeb a nepřispěl žádným nosným nápadem,“ řekl na účet dávno zesnulého producenta bubeník Neal Smith. Skutečností je, že Briggs natočil piáno do skladby „Shoe Salesman“ a podílel se i na tvorbě závěrečné sedmiminutové psychedelické zrůdnosti (Pink Floyd éry Syda Barretta, ovšem bez nápadu) „Lay Down And Die… Goodbye“. Ta symbolizuje kompoziční vyprázdněnost dokonale a bylo jasné, že pokud chce kapela alespoň nějak pokračovat, nemůže to být tímto stylem.
Deska zaznamenala ještě méně pozornosti než debut a pro kapelu situace skončila obrovským rozčarováním. Stále byla ujišťována Frankem Zappou o jeho náklonnosti, ovšem to byla jen chabá náplast na kalifornskou anabázi, která se chýlila k závěru. Kapela zjistila, že nemá žádné skutečné publikum, protože lidé, kteří na ně chodili v dobách před a krátce po vydání „Pretties For You“, jako kdyby zmizeli s hnutím hippies, protože Kalifornie začala odmítat cokoliv, co s permanentními zhulenci mělo něco společného. Jenže doba byla hektická a v rockovém ranku běžela kupředu nevídanou rychlostí.
Muselo padnout zásadní rozhodnutí, které pětici přimělo opustit Los Angeles, jež ještě před dvěma lety vyhlížela jako město zaslíbené, ve kterém věřila v grandiózní úspěch. Ten nepřišel a místo toho nastal čas vrátit se domů, do Michiganu. Tímto rozhodnutí se začala psát jiná etapa vývoje kapely, která ji měla nadobro vyvést z psychedelických vod.
|