Alice COOPER - DaDa
Já se s tvorbou Alice Coopera seznámil alby Hey...

Alice COOPER - DaDa
Jsme přibližně v polovině diskografie a v...

GOTTHARD - Stereo Crush
Album mě prostě baví, dobrej zvuk, hodně příjemná...

GOTTHARD - Stereo Crush
Album zabírá až po několikátém poslechu. Za mě...

BENEDICTION - Ravage Of Empires
Klasický Benediction a tak to má být. 8/10

Nejde to vzdát, zpívá Janda na nové desce a sakra ví, o čem mluví
K tomu věku. Loni a předloni vydal dvě desky Ian...

HANOI ROCKS - Back To Mystery City
Máš samozřejmě pravdu. Takže je už i v sestavě.

HANOI ROCKS - Back To Mystery City
Desku už nabubnoval Razzle. Na fotce je, ale v...

BENEDICTION - Ravage Of Empires
Novinka mě oslovila více než předchůdce. Baví mě...

BENEDICTION - Ravage Of Empires
Skvělá deska, tuhle kapelu mam moc rád.












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




DRUDKH - Shadow Play

Ponechme stranou události posledních několika let a důvody, které vedly k válce na východě Evropy, ačkoliv kapely Drudkh se přímo dotýkají. Pochází totiž z Charkova, kdysi hlavního města Ukrajiny, které je pro ruskou mašinérii jedním z cílů snažení a také terčem, na nějž dopadají takřka denně střely z íránských dronů. Lze v tomto prostředí tvořit tak, aby se to na hudbě nepodepsalo? Drudkh cestu našli a stranou konfliktu a všemožných politických tahanic, které život běžných lidí na Ukrajině (ale i v Rusku) denně ovlivňují, se věnují tomu, co z nich udělalo jednu z nejlepších black metalových kapel (minimálně) východoevropského regionu. Na Ukrajině má tato hudba velice silné podhoubí, které je pro tíhnutí k fanatickému nacionalismu a oslavám nacistického kolaboranta Stepana Bandery leckdy velmi kontroverzí. To byl v jistém období kariéry problém i Drudkh, neboť čtvrté album „Blood In Our Wells“ v roce 2006 věnovala Banderovi, ačkoliv se dnes tváří, že se jí to netýká.

Hudba téhle čtveřice dnes spíše oslavuje panenskou ukrajinskou přírodu, její krásy a nástrahy, stejně jaké staré mýtické pověsti a legendy. A světě dive se, u Ukrajinců to funguje stejně dobře jako u blackmetalistů ze Skandinávie, když mají Drudkh svou chvilku, rozjíždí kytary větrné mlýnice jako bájné paměti Immortal. Umí pracovat s velmi mrazivou atmosférou, která je základním kamenem jejich úspěchu. To, co v nich je, ukázali Drudkh už před více než dvaceti lety na debutu „Forgotten Legends“ a tentio prvek prohlubují. Prostupuje všemi alby a jen bláhovec by mohl čekat, že novinka „Shadow Play“ bude diametrálně odlišná. Možná je trochu temnější než poslední alba, ale v podstatě je pouze dílkem do mozaiky cesty, kterou Drudkh jdou a ustupovat z ní nehodlají.

Album je zatěžkané, mrazivé a ponuré. Už předlouhý instrumentální úvod „Scattering The Ashes“, na sedmi minutách naplněný pouze táhlými kytarovými riffy, tak jednoduchými, že by je z uměleckého portfolia nevyhodil ani Varg Vikernes, dokáže plně nasytit atmosféru sklíčeností a pachutí zmaru, ačkoliv je to pouze začátek, v němž akustická kytara, náhle prosvětlující atmosféru, působí jako doušek křišťálově čisté vody z karpatských kopců. Jjedenáctiminutová „April“ pak rozjede důvěrně známou hru, na níž fanoušek čekal dva a půl roku, v níž se znovu střídá pekelně rychlé tempo s mnohem pomalejšími sofistikovanějšími pasážemi a pocit mrazivosti umocňuje použití rodného jazyka v textech, což dodává punc pohanské atmosféře, která se vine celou deskou.

Nejpřístupnější a nejcharakterističtější (zároveň nejkratší) pro desku je „The Eve“, do níž kapela vpašovala výrazné klávesové plochy, které kompozici prosvětlují, ačkoliv nelze mluvit o tom, že by atmosféra kvůli tomu dostávala optimističtější ráz. Zpěvák Thurios volí srozumitelnější vyjadřovací prvky, ačkoliv hlavní slovo v předlouhých instrumentálních pasážích mají klávesy a jejich souhra s hradbami kytar. Epickým vyvrcholením díla je závěrečná „The Thirst“, ve které se dostávají ke slovu výrazné melodické motivy, hlavně táhlé vyhrávky působí skutečně mohutným dojmem a mají v sobě majestátnost starých Bathory z vikingských dob. Velké, ačkoliv pro někoho možná až zdlouhavé finále, podtrhuje skutečnost, že Drudkh umí pracovat s velkou plochou skladeb a obrovským množstvím materiálu, který dokáží dát do přitažlivého tvaru.

„Shadow Play“ v historii kapely nebude znamenat žádný zásadní přelom, ani revoluci. Je to jen potvrzení pozic, které si dosud Ukrajinci vydobyli. Pozitivem je, že deska má v sobě magnet, který posluchače nutí poslouchat ji znovu a znovu. Nejlépe však funguje ve sluchátkách při procházce zšeřelým lesem.

Jan Skala             


FB DRUDKH

YouTube ukázka - The Eve

Seznam skladeb:
1. Scattering The Ashes
2. April
3. The Exile
4. Fallen Blossom
5. The Eve
6. The Thirst

Sestava:
Thurios - zpěv, klávesy, kytara
Roman Saenko - kytara
Krechet - baskyara, klávesy
Vlad - bicí

Rok vydání: 2025
Čas: 55:04
Label: Season Of Mist
Země: Ukrajina
Žánr: black metal

Diskografie:
2003 - Forgotten Legends
2004 - Autumn Aurora
2005 - The Swan Road
2006 - Blood In Our Wells
2006 - Songs Of Grief And Solitude
2007 - Estrangement
2009 - Microcosmos
2010 - Handful Of Stars
2012 - Eternal Turn Of The Wheel
2015 - A Furrow Cut Short
2018 - They Often See Dreams About The Spring
2022 - All Belong to the Night
2025 - Shadow Play

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 30.03.2025
Přečteno: 242x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.02342 sekund.