Ready For Boarding?!?
Vyplouváme! I když dobová kritika intenzivně vyprášila Running Wild kožich za odklon od neotesaného a nekompromisního speed metalu (a ještě po letech, když padla otázka na to, jak Rolf přijal fakt, že se na album snesla vydatná kritika, reagoval kapitán značně rozhořčeně, byť téma uzavřel spokojeným konstatováním, že desky kupují fanoušci a nikoliv média…), poměrně záhy se ukázalo, že daleko větším vizionářem než novináři byl Rolf Kasparek, který pro kapelu objevil hudební El Dorado. Pirátská loď na obalu desky, do pirátského symbolu na vlajce stylizovaný maskot Adrian, na zadní straně obalu do pirátské módy oděná kompletní posádka Running Wild (na rameni jednoho z korzárů truhla s pokladem jako dokonalý symbol toho, že se Running Wild skutečně podařilo najít poklad) a kult byl na světě, byť ponoříme-li se do textů, pirátská tématika nehrála na desce ani zdaleka dominantní roli. K rychlému šíření zpráv o přerodu kapely mohl vést i fakt, že Running Wild to schytávali i kvůli pirátským symbolům, díky čemuž jim někteří úzkoprsí nepřejícníci láli za oslavu násilí, zvukové efekty jako střelba z kanónů zajistily vtipné varování (umístěné na obalu desky) o tom, že při poslechu alba hrozí poškození audio systému.
V posunu kapely vpřed hrál roli i fakt, že kapela se otevřela novým (nechci říkat přímo komerčním, ale takový dopad pročištění hudby i zvuku mělo) vlivům, rostla kompozičně, hráčsky i po stránce produkční, základním elementem se staly hymnické, často sborové nápěvy, vytěžené v průběhu dalších na totální dřeň a ostře melodická kytarová sóla. To vše vedlo k tomu, že obsah alba byl ve srovnání s prvními dvěma deskami daleko chytlavější.
Budeme-li se probírat jednotlivými skladbami (a nespoléhejte na pořadí skladeb, toho se na různých nosičích Running Wild kdovíjak pevně nedrželi), nelze začít jinak než u úvodní titulky, kterou Rock`n`Rolf označuje za největší klasiku, která pro kapelu měla stejný význam, jako pro Judas Priest „Breaking The Law“. Faktem je, že svižná melodika, přímočarý riff, štěkaný energický vokál, dokonale vygradovaný do úderného a vyřvatelného sloganu, kulometná instrumentální pasáž a ostré sólo tvoří recept, k němuž se Running Wild budou ještě řadu let v různých podobách velmi rádi vracet, ale pokud jste zažili dobu, kdy jej Kasparkovci využili poprvé, budete na „Under Jolly Roger“ přísahat navždy. Stejnou pozornost si zaslouží sprintérské a lehce zdivočelé finále „Merciless Game“ s jakýmsi pseudo-folkovým odérem, ukřičená přímočarka „Raise Your Fist“ s parádním melodickým výkrutem a zabijáckým sloganem, plíživá, po hájemství Black Sabbath pokukující těžkopádná „Land Of Ice“ coby nejhutnější položka alba, či strachem natlakovaná „Beggar`s Night“, která by (pokud by ji Running Wild zahalili do zvukové neobroušenosti prvních dvou desek) mohla stát jako siamské dvojče pro „Mordor“ (jen cvrlikající sólová kytara ji trochu projasňuje), v kontrastu k tomu je nejvzdálenějším kouskem od prvních dvou alb „Diamonds Of The Black Chest“.
Nahrát album „Under Jolly Roger“ kapela zvládla ve stejné sestavě, jako předchozí „Branded And Exiled“, což však neznamenalo, že by v Running Wild vládla nějaká pohoda. Rock`n`Rolf si stěžoval na to, že už ve studiu lezla na povrch řada problémů, neboť bicmanovi Haschemu a basistovi Stefanovi narostlo ego natolik výrazně, že začali pokukovat po kapitánském můstku, a tak je kapitán vysadil na břeh a společně s kytarovým společníkem Majkem Motim začali budovat novou posádku. Nástup Running Wild to nijak nepřibrzdilo, neboť posíleni o Jense Beckera a Stefana Schwarzmanna už o pár měsíců později vydávali ikonický živák „Ready For Boarding“ („…to album není dokonalé, ale nelitujeme, že vyšlo v takové formě…“), natočený v Mnichově při turné k albu „Under Jolly Roger“
|