festy - IFA
Více festivalů se koná pro to, že je zde větší počet nezávislých pořadatelů, často nadšenců. To dává scéně rozmanitost a myslím si, že je tak dobře. Zase tolik toho není, aby se člověk přesytil. Tebou navrhované putování jednoho festivalu po městech je nesmysl. Jednak třeba já bych nešel ani najednu zastávku, kdyby tam hrály stejné kapely a ostatní co mají ty kapely rádi, je taky nemusej slyšet každý týden. Akorát by to vytačovalo konkurenci a vůbec celý by to bylo kontraproduktivní...Takhle jak to je, je to v pořádku. Každý ať si vybere, co mu sedí a pořadatelé ať se snaží...:)
26. 08. 2013 13:14
Proč už nechodím na koncerty? - Štěpán Šimek
Úvodník dobrý, už dlouho to cítím podobně a není to jen problém festivalů, ale koncertů obecně Osobně spatřuji největší problém ve faktu (a říkal jsem to pořadatelům již mnohokrát), že tradiční koncertní model, který se aplikuje v rock/metalové muzice již od nepaměti, je jednoduše překonaný. Skoro ve všech jiných aspektech v oblasti rock/metalové hudební kultury se mnohé změnilo, kupříkladu nosiče vystřídaly digital downloady, změnila se distribuce, propagace, marketing, změnil se i způsob poslechu hudby (jiný hardware, přenosné playery), velké labely se transformují v indie sublabely (a nebo naopak indie labely jsou na koni vůči major labelům) a celkově hudební byznys prošel jistou transformací (neřešme nyní, jestli ubíhá dobrým či špatným směrem). Naproti tomu živá prezentace interpretů vypadá naprosto stejně, jak před x-lety. Pokud porovnám můj první metalový koncert někdy v 17-ti letech v Semilasse (MOONSPEL, THERION, DARKSIDE) s nějakým aktuálním, tak nepozoruji žádný rozdíl, žádnou přidanou hodnotu (dokonce i po zvukové stránce nelze hovořit o progresi). Nabídka koncertů dalece převyšuje poptávku a pokud se jejich konání bude stále držet zkostnatělých letitých konvencí, má motivace zajít na koncert brzy ochabne úplně. Nyní se stále jedná o suchý repetitivní rituál: dojít do klubu/prásk razítko na ruku/koupit škopek/dojít před pódium/po minutě otráveně jít na bar/prásk a konec akce a ani ne za hodinu si už ani nevybavuji, že jsem na nějaké akci byl. Přitom by stačilo málo – POŘADATELSKÁ INVENCE, PŘIDANÁ HODNOTA. Tedy najít důvody, abych se na podobné akce rád vracel..
Za život jsem však pár takových akci s vysokou zážitkovou impresí zažil. Nemám teď na mysli monstr akce typu Jean Michel Jarre nebo Australian Pink Floyd v Kajot areně, kde se o mimořádný zážitek postará pouze mimořádný interpret, bavme se nyní o běžných UG akcích, kde, co si budeme namlouvat, nehrají vždy oslňující interpreti ve smyslu, abych celý set koukal s otevřenou hubou a hltal každičký riff a jeden, dva kvalitnější headlineři nemohou celou akci zachránit. Přitom je tu jednoduché řešení – pořádat akce nejen multižánrové, ale především multi-audio-vizuální, oživit akci třeba tombolou, gogo tanečnicemi či třeba (na goticky laděných akcí rovnou fetiš) streaptizem. Vždyť ten už byl před snad patnácti lety na koncertě SILENT STREM OF GODLESS ELEGY v brněnském Jadranu, návštěvnost až k prasknutí. Proč to nikoho nenapadne i dnes? Proč nikoho nenapadne gotické koncerty pořádat třeba na gotickém hradě, industriální koncerty třeba v atomovém krytě a nebo hardrockový koncert na lodi (třeba na brněnské přehradě). Na takovou akci bych šel s chutí a za lístek bych si milerád připlatil. Naštěstí tu jsou invenční pořadatelé (ale jehly v kupce sena) jako např. Michal Waldemar Marcinčin a jeho Hradby samoty patří každoročně k tomu nejlepšímu koncertnímu zážitku. Ostatně letos to byla zatím snad jediná koncertní akce, které jsem se s gustem zúčastnil (resp měl motivaci). Proč? Protože jsem pln zážitků ještě teď. Která jiná současná akce je toho schopna?
26. 08. 2013 12:35
- arpad
Jmenované kapely by měly hrát maximálně na oslavách svých ožralých kamarádů a ne na festivalech. Takže je mi úplně jedno, jestli na fesťáky s Alkeholem, Škworem a Dogou přijde třeba jenom 6 lidí (včetně zvukaře a bedňáků).
11. 08. 2013 15:31
- Dejvátor
Kéž by šlo jen o fanouška... Jenže když už se někdo rozhodne pořádat nějaký ten festival, většinou chce aby se mu vrátili aspoň náklady a tak na svém činu netratil. A tím se musí vše přizpůsobit. Buď sníží náklady (horší aparatura, světla, podium, prostory apod) a pozve někoho neokoukaného ANEBO vrazí do všeho více peněz a pozve kapely, které tu už tisíckrát byly a vždy na ně přišel kotel lidí... Je to opravdu jen o penězích. Ne každý má na milionech ustláno a může si dovolit riskovat vetší ztrátu či propadák. DObrým úmyslem faktury nezaplatíte...
11. 08. 2013 8:36
- Crust
S přemírou festivalů a často podobnou sestavou to je určitě pravda. Ale ta úvaha a koalici pořadatelů je blbost. Muzika je taky byznys a tak se i promotéři pochopitelně chovají. Proč by se měli dávat dohromady s někým jiným když si můžou udělat fesťák podle svého a zisk z toho mít taky pro sebe. To je jako chtít po bankéřích, aby se spojili v jednu banku, protože se lidi přestávají na trhu orientovat. A tak dále, přirovnat to lze skoro k jakýmukoliv byznysu. Stím ale souvisí i to, že občas se vyloupne nějakej novej fest, kterej už od začátku vypadá amatérsky a pak se nakonec neuskuteční, nebo uskuteční, ale s katastrofální účastí. To je holt riziko.
7. 08. 2013 22:47
koment. - lerry
máš určitě kus pravdy,já sám jsem letos nebyl ani na jednom a ani se nechystám,tu na vysočině je tradičně poutníkfest už v květnu,a poslední 3 ročníky jsem vynechal ,důvod vpodstatě tytéž kapely a taky finance,no a třebas mor to je pro mně tak nějak z ruky a taky na 4 dny už je to taky na mně dost dlouhý.že je tu přefestákovano je fakt.sám bych uvitál třebas i ten zminovaný vizovický mor taky tu v čechách a třebas i ve stejném terminu.
3. 08. 2013 8:36
|