22.07.2018
PORTA INFERI
Nový videoklip české power-progmetalové kapely byl ..více

22.07.2018
KVELERTAK
Norové doplnili sestavu po šokujícím odchodu zpěváka ..více

22.07.2018
ROXY BLUE
Hardrockeři z Memphisu, kteří si svou chvilku slávy ..více

21.07.2018
ZZ TOP
Ústřední postava texaské legendy, frontman Billy Gibbons ..více

21.07.2018
CRUADALACH
Pražská folk corová úderka představuje po třech letech ..více

21.07.2018
FALLEN ANGELS
Glamrockoví FALLEN ANGELS z Itálie připomínají své ..více


BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Což tady je, jen to nejste schopní vidět... ..

BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Je to ale pořád o tom samém - o kvalitě materi ..

THERION - Les Fleurs du Mal
Vydrzal z tohto albumu pocuvat 2 pesnicky. 1/10 ..

BULLET FOR MY VALENTINE - Gravity
Yaya holt někdo nesnese že se nestojí na míst ..

THERION - Les Fleurs du Mal
Kybel hnoja 1/10 ..

RIOT V - Armor Of Light
Zpěvák skvělý, hodně to táhne nahoru i přes ..

CRYSTALLION - Killer
Po letech jsem tuhle kapelu oprasil a Thomas Strü ..

SALIERI - Babylón
Skutečně velice povedené album. Zpěvák mile p ..

ALMANAC - Kingslayer
Tak se rozloučil i Readman! Nový zpěvák je jak ..

MARDUK - Viktoria
Po hláške "o jejich nejlepším albu od… zmín ..
Za poslední měsíc:
Tomáš TALAPKA (ALL AGAINST NOTHING) - Priateľstvá medzi kapelami sú najviac, kto v nejakej kapele hral tak ten vie.
1479x

SALIERI - Babylón
867x

MELTED SPACE - Darkening Light
700x

CROSSING ETERNITY - The Rising World
482x

BIG CITY - Big City Life
449x

ELVENSTORM - The Conjuring
447x29.07.2018
LOUDNESS (JPN), METALCRAFT..
PRAHA - Nová Chmelnice, začátek od:20:00, vstupné: 499,-

26.08.2018
THE BROADCAST (USA), ŠPINAVÍ LÚZŘI..
Praha, Klub Vagon, začátek od:21:00, vstupné: 299,-

16.09.2018
THE POODLES (SWE) & 2 special guests..
PRAHA - Nová Chmelnice, začátek od:20:00, vstupné: 450,-článků celkem: 6439
recenzí: 5227
reportů: 529
rozhovorů: 355

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ELECTRIC WIZARD - Wizard Bloody Wizard

Britům Electric Wizard se už poněkolikáté povedlo vstát ze svého bahnitého doommetalového hrobu. Už sice nemají za sebou poslední léta tak bouřlivá, jako na začátku milénia, kdy se členové této party dostali do křížku se zákonem, museli se však vyrovnávat s odchodem původního bubeníka Marka Greeninga k With The Dead. I když tuto kapelu, kterou založil se zpěvákem Lee Dorianem z Cathedral a svým někdejším kolegou z Electric Wizard (a parťákem ve všemožných průšvizích) Timem Bagshawem už opustil, místo v Electric Wizard už na něj nečekalo. Frontman Jus Oborn sestavu sice reaktivoval (po jeho boku zůstala vlastně jen kytaristka Liz Buckingham), ovšem na nějaké stylové kotrmelce a nové vlivy zásahem nových členů se u Electric Wizard může rovnou zapomenout.

Už před drahnými čtyřiadvaceti lety, kdy Oborn zformoval kapelu v jihoanglickém Dorsetu, přísahala tahle parta na černou bibli Black Sabbath a do dnešních dnů svůj svazek s britskou legendou neporušila. A to nejen proto, že si stále plně stojí za svým názvenm, který je složeninou z názvu dvou písní z prvních dvou desek Black Sabbath, ale také tím, že jak z Obornova nástroje, tak i z kytary jeho kolegyně stále lítají pořádně zahuštěné riffy, které sice ledacos dluží Tonymu Iommimu, ale jsou pro hudbu Electric Wizard (spolu se stále ještě trochu přiskříplým zpěvem) jasné poznávací znamení. Největší deviza kapela tak spočívá v tom, že dokáže právě těmito zmučenými kytarovými poryvy navodit pravou doommetalovou atmosféru. Ať už se na to díváte ze strany totálního zmaru nebo skrz hustý marihuanový kouř.

Nebudeme si nalhávat, že Electric Wizard jsou kapelou, která by svou každou další deskou posouvala své možnosti nebo se dokonce zlepšovala. Při zkoumání jejich diskografie je jasné, že svůj umělecký vrchol zažili někdy kolem alb „Come My Fanatics“ a „Dopethrone“, kdy podle jejich vlastních slov také kulminovala jejich posedlost měkkými drogami. Pak to s nimi sice nešlo úplně z kopce, ale přece jen se do tvorby (po odchodu důležitého člena, basisty Tima Bagshawa) začala vkrádat jakási opotřebovanost a rutina. Poslední alba proto nebyla vyloženě špatná, ale už nepůsobila tak magickým dojmem jako desky z počátků jejich kariéry. Posluchač měl najednou při poslechu alba „Black Masses“ nebo „Time To Die“ pocit, že poslouchá sice precizně odvedenou práci (Electric Wizard jsou dnes už plně profesionální kapelou a ne jen parta zhulených výrostků), ale už bez potřebného náboje nebo dokonce s převratnými nápady.

Nejinak je tak tomu i u novinky „Wizard Bloody Wizard“, která si o to přirovnávání k raným Sabbathům díky svému názvu vyloženě říká. To by ale až tak nevadilo, stejně tak jako (ve srovnání s minulými deskami) kratší, třičtvrtěhodinová stopáž, která přesně naplňuje formuli, že „méně v tomto případě znamená více“.Trochu ale může překvapit trend změkčování výsledného soundu (nemohla se pochopitelně čekat taková bažina jako na „Dopethrone“), který tak „Wizard Bloody Wizard“ dělá o něco přístupnější a o něco více čitelnější. Jestli má na tento fakt vliv skutečnost, že se s minulou deskou kapela dostala i do oficiálních žebříčků, a to i v Americe, ví asi jen Oborn.

Každopádně novinka je jakoby dělaná pro širší posluchačstvo, tedy řečeno v pěkně silných uvozovkách. Kapela tebtokrát klade větší důraz na melodie, což je patrné ze všech skladeb od chvíle, kdy desku otevře singlová „See You In Hell“ a ukončí jedenáctiminutový traurmarš „Mourning Of The Magicians“, kde nejvíce zaujmou kytarové vyhrávky, napasované na stále se opakující monotónní riff. Pokud ale budeme hledat ta nejsilnější místa na desce, je třeba si navolit skladby „Necromania“ a „Hear The Sirens Scream“. Zejména v druhé jmenované každou chvíli čekáte, kdy Electric Wizard sklouznou do okamžiku, kdy do své věci zapojí klasický postup ze sabbathovské „Sabbath Bloody Sabbath“ (jistě, z které jiné v případě této desky…), ale kapela z toho vybruslí se ctí a navíc i přihodí několik zajímavých fíglů a melodií. V tom jsou dnešní Electric Wizard nejsilnější. Nejsou už dávno objevní a zajímaví svou hrou na Black Sabbath, ale začínají se učit stále více pracovat s melodiemi a kytarovými vyhrávkami.

Jejich novinka tak může představovat začátek nově nastoupené cesty, kdy se jejich hudba bude stále více přibližovat rockovějšímu a civilnějšímu pojetí. Bude zajímavé sledovat, jestli si kapela skutečně zvolí tento vývoj nebo na další desce uhne zpět do minulosti. První cesta, tak jak jí prezentuje „Wizard Bloody Wizard“, by byla logičtější.

Pepsi Stone             


www.electricfuckinwizard.com

YouTube ukázka – See You In Hell

Seznam skladeb:
1. See You In Hell
2. Necromania
3. Hear The Sirens Scream
4. The Reaper
5. Wicked Caresses
6. Mourning Of The Magicians

Sestava:
Jus Oborn - zpěv, kytara
Liz Buckingham - kytara
Clayton Burgess - baskytara
Simon Poole - bicí

Rok vydání: 2017
Čas: 44:24
Label: Spinefarm Records
Země: Velká Británie
Žánr: doom metal/stoner rock

Diskografie:
1995 - Electric Wizard
1997 - Come My Fanatics
2000 - Dopethrone
2002 - Let Us Prey
2004 - We Live
2007 - Witchcult Today
2010 - Black Masses
2014 - Time To Die
2017 - Wizard Bloody Wizard

Foto: archiv kapely


Vydáno: 26.12.2017
Přečteno: 545x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2018     RSS - články

stránka byla načtena za 0.14387 sekund.